mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Míčky na squash a jeho rozdělení a vlastnosti

Jestli si někdo myslí, že nezáleží na tom, s jakým squashovým míčkem hrajete, tak je na omylu. Jednotlivé míčky na squash se rozdělují do skupin, které jsou určeny pro rozdílné kategorie hráčů squashe. Každá skupina squashových míčků je určena pro jinou výkonnost, jiné herní schopnosti a jiný styl hráčů.

Něco málo z historie squashového míčku

Vznik hry squashe se datuje na počátku 19. století, kdy dva místní chlapci začali provozovat sport velmi podobný dnešnímu squashi. Pro svou hru potřebovali pouze tři stěny, raketu a nějaký míček ? důležité pouze bylo, aby byl kulatý a trochu skákal (např. gumový míček). V průběhu několik let došlo k vytipování pár míčků, se kterými se nejčastěji hrálo. Standardizace squashových míčků proběhla v roce 1920, kdy se porovnávaly různé velikosti, hmotnosti a míry odrazu míčku.

První oficiální squashový míček byl představen v roce 1923, kdy se začaly tyto míčky vyrábět. Bohužel členové asociace si začali stěžovat na velikou rychlost míčku. Došlo tedy k výrobě dvou nových standardizovaných míčků o 3 a 5 procent pomalejších. V roce 1930 přijala asociace míček Silvertown jako jediný oficiální squashový míček pro amatérské mistrovství. V asociaci ženského squashe založené v roce 1934 to byl míček Gradidge. Druhou světovou válkou byly zničeny továrny velkých výrobců míčků včetně dokumentů, které obsahovaly informace o složení míčků, tímto se míčky Sivlertown přestaly vyrábět.

Poté se hlavním dodavatelem squashových míčků stala firma Dunlop, která počátkem 70. let představila squashové míčky s barevnými tečkami na míčcích, což je zachováno dodnes. V roce 1999 představila společnost Dunlop novou řadu squashových míčků rozlišených pomocí barevných teček, což umožňuje hráči si zvolit takový míček, který má takovou velikost a vlastnosti, kterou hráč v rámci svých schopností vyžaduje.

Jaké typy míčků na squash existují?

Míček na squash jsou dvě k sobě slepené poloviny pryže. Jak již bylo zmíněno výše, existuje několik typů míčků na squash, které jsou určeny pro jiné skupiny hráčů squashe. Zkušení hráči hrají s pomalými squashovými míčky, které mají malý odraz a neposkytují při hře tolik času na jejich odehrání. Méně pokročilí hráči si volí spíše rychlejší míčky, které mají větší odraz a pomáhají udržet míček déle ve hře. S tímto je spojena délka odrazu squashového míčku:

Délka odrazu squashového míčku

Jednotlivé typy squashových míčků se od sebe liší zmiňovanou délkou odrazu neboli velikostí odskoku. Začátečníci - pro tuto skupiny jsou doporučovány míčky s velkou délkou odrazu (velký odskok), závodní hráči a pokročilí - tato skupina hráčů si volí míčky s malou délkou odrazu (krátký odskok). Hlavní rozdíl mezi těmito míčky je 40% délka odrazu.

Míčky na squash jsou rozlišeny barevnými tečkami a to podle jeho velikosti a vlastností. Hráči si tak mohou zvolit přesně takový míček, který odpovídá aktuálním hracím podmínkám a schopnostem.

Míčky na squash podle stupně výkonnosti

Tak v prvé řadě musí míček na squash odpovídat vaší dosavadní úrovně výkonu ve squashi. Není opravdu nic horšího, když si začátečníci vyberou míčky s nejmenší délkou odrazu. Toto může zapříčinit to, že po pár minutách se squashem "seknete".

Jestliže squash hrajete poprvé, zvolte si modrý míček. Postupem času, jak se budou vaše squashové dovednosti zvyšovat, přejdete na míčky s menší délkou odrazu.

Rozlišujeme tedy:

Modrý squashový míček

Velmi rychlý míček, který je určen pro začátečníky.

Černý squashový míček - modrá tečka

Rychlý míček, který je určen pro začátečníky.

Černý squashový míček - červená tečka

Středně rychlý míček, který je určen pro mírně pokročilé hráče squashe.

Černý squashový míček - bílá tečka

Typ squashového míčku, jejich odskok je v rozmezí mezi míčkem s červenou a míčkem se žlutou tečkou.

Černý squashový míček - žlutá tečka

Pomalý míček, který je určen pro středně pokročilé hráče squashe.

Černý squashový míček - dvě žluté tečky

Velmi pomalý míček, který je určen pro profesionální hráče squashe.

Bílý squashový míček - žlutá tečka

Pomalý míček, který je určen pro turnajové zápasy.

Vlastnosti míčků na squash

Míčky na squash se zahřívají

Stolní tenisyPřed zahájením samotné hry je důležité squashový míček zahřát na určitou teplotu. Obecně je známo, že čím je vyšší teplota squashového míčku, tím je jeho odskok větší. Studený míček na squash má daleko horší odskok než míček zahřátý.

Aktuální teplota squashového míčku je závislá na dvou faktorech, a to na teplotě squashového kurtu a na hráčské úrovni.

Jak squashový míček zahřát? Jednoduše a to tak, že se postavíte k jedné z bočních stěn v přední části kurzu a silnými údery hraje míčkem o boční stěnu. Čím větší sílu vynaložíte, tím rychleji se míček zahřeje.

Trvanlivost squashového míčku

Míček na squash je každou hrou opotřebován a dochází tak ke ztrátě jeho herních vlastností (klesá tlak vzduchu uvnitř míčku). Obecně je dané, že squashové míčky s menším odskokem (míček se dvěma tečkami), se opotřebovávají daleko rychleji než míčky s větším odskokem (míčky s jednou tečkou).

Kdy tedy poznáme, že je čas míček vyměnit? Průměrná doba, po kterou vám míček vydrží je obvykle dva až tři měsíce a to při frekvenci hraní třikrát týdně. Je to pouze obecné pravidlo, vše samozřejmě záleží na vašem stylu hry. U silovějších hráčů vydrží míček daleko kratší dobu než u techničtějších hráčů. Rovněž se doporučuje míček na squash vyměnit, jestliže se na povrchu míčku objeví nějaká výraznější trhlinka, která samozřejmě zhoršuje herní vlastnosti míčku.

Přečtěte si také:

Tenis, squash, badminton a další raketové sporty

Vše o squashi a jeho základním vybavení

Jak vybrat squashovou raketu?

Jak vybrat vhodný squashový výplet?

Jak vybrat tenisovou tašku?

Jak vybírat rakety a míčky na squash

nebo přejděte rovnou do kategorie squashové míčky v našem e-shopu

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se