mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Vše o squashi a jeho základním vybavení

Squash patří k dalším velice oblíbeným raketovým sportům. V České republice jsou oficiální squashové turnaje pod záštitou České asociace squashe (ČASQ). Samozřejmě obliba squashe u Čechů neustále stoupá, rovněž jsou organizovány i amatérské squashové ligy a turnaje. Pojďme si nejdříve definovat a představit základní specifika hry zvanou squash ("skvoš").

Jaká jsou základní specifika sportovního odvětví squash?

Hra squash je určena pro dva hráče a hraje se na uzavřeném squashovém kurtu, který má také svá pravidla.

Squashový kurt

Squashový kurt má svá pravidla, je dlouhý 9,75 m a široký 6,4 m. Zadní stěna kurtu je skleněná, tudíž je průhledná, ostatní stěny kurtu jsou neprůhledné. Na přední straně kurzu jsou vyznačeny čáry, a to čára pro síť a to ve výšce 48 cm a čára pro podání.

Základní vybavení pro squash

Nejvíce se styl hry squashe podobá tenisu. Jak už bylo zmíněno výše, squash patří do skupiny raketových sportů a to proto, že se hraje za pomocí squashové rakety a squashového míčku.

Princip hry squashe

Celý zápas začíná podáním, které se provádí z malého čtverce na squashovém krutu, ve kterém musí hráč stát alespoň jednou nohou. Při prvním podání si může začínající hráč zvolit, na které straně bude podávat. Poté se musí pravidelně střídat. Po provedeném dobrém podání se hráči střídají v úderech a to do doby, dokud jeden nestihne nebo špatně odpálí squashový míček. Míček se může libovolně odrážet od stěn s neomezeným počtem dotyků, vždy se však musí dotknout čelní stěny a může však pouze jedenkrát dopadnout na zem. Dále se míček nesmí nejprve dotknout země, a poté stěny kurtu. Zápas se hraje na dva nebo tři vítězné sety - vše záleží, jak se organizátoři hry dohodnout. Set je úspěšný pro toho hráče, který jako první dosáhne jedenácti bodů. V případě, že dojde ke stavu 10:10, vítěz musí mít o dva body více. Vítězem je ten, který jako první získal požadovaný počet setů.

Pro koho je squash určen?

Squash je určen pro kohokoliv, hráči squash mohou být jakéhokoliv věku, výšky, váhy či pohlaví. Během hry rozvíjí hráči svou vůli, cílevědomost, rychlý odhad situace, spoléhají na svou fyzickou kondici, taktické myšlení, schopnost soustředění a vnitřního klidu.

Nyní se podíváme trochu do historie, a jak vůbec squash vznikl:

Historie a počátky vzniku sportovního odvětví squash

Raketové sportyV počátku 19. století již byla známá varianta hry, která je dobře známá tenisu. O tuto variantu hry se postarali londýnští vězni, kteří si krátili svůj pobyt za mřížemi krátkými údery míčku pomocí rakety o zeď, čímž vymysleli hru "Rackets - rakety". Toto byl její start a hra se tak rozšířila do některých anglických škol. Na jedné z těchto škol se také zrodil nový sport, kterému začali říkat "squash". Vše začalo v roce 1830, kdy na škole Harrow se skupina studentů nemohla dostat na velmi vytížený kurz pro rakety, proto začali svůj trénink praktikovat s gumovým míčkem o stěny, avšak zjistili, že se míček neodráží, ale při dopadu na stěnu se míček rozplácne. Tato varianta hry se stala natolik populární, že se v roce 1864 vybudovaly na dané škole první squashové kurty a tímto byl squash uznán jako oficiální sport. Později se začaly objevovat nové a nové klubové squashové kurty.

Další významný pokrok tohoto sportu byl zaznamenán po skončení první světové války ve 20. letech, kdy si tento sport oblíbilo tisíce hráčů po celém světě a konečně se začaly organizovat prví mistrovství a turnaje. Úplně první mistroství světa se konalo v roce 1920 v Anglii, které vyhrál C. R. Read, který hrál proti A. W. B. Johnsnovi (Queens Club proti RAC Club).

První squashová asociace byla založena v roce 1907 pod názvem United States squash Rackets Association, na ní navázala v roce 1911 Canadian Squash Rackets Association. Nejdříve byl sport regulován squashovým výborem, který spadal pod Tennis and Rackets Association, v roce 1928 došlo k osamostatnění a byla vytvořena vlastní Squashová asociace - Squash Rackets Association.

Mezi vůbec nejlepší hráče squash patřili Jonah Barington z Irska a Geoff Hunt z Austrálie, kteří rozšířili představu o squashi dále, čímž došlo k boomu tohoto sportu. Od té doby se squash tak zpopularizoval, že je po celém světě vybudováno více než padesát tisíc squashových kurzů a squash hraje více než patnáct miliónů registrovaných hráčů squashe.

V roce 1966 byla vytvořena Mezinárodní squashová Asociace (International Squash Rackets Association - ISRF) a v roce 1992 byla tato asociace přejmenována na Světovou squashovou federaci (World Squash Federation - WSF) a došlo k vytvoření oficiálního názvu sportu na "SQUASH" (dříve "Squash Rackets"). Světová squashová federace se stará o dodržování a upřesňování pravidel, vydává specifikace kurzů, squashových raket a dalšího vybavení pro squash. Dále tvoří metodiku sportu a systém výuky a tréninku, koordinuje světové turnaje, vypisuje a organizuje mistrovství světa a úzce spolupracuje s Mezinárodním olympijským výborem (International Olympic committee - IOC).

Jaké jsou hlavní výhody squashe?

Mezi základní výhody squash patří:

  • Squash poskytuje společenskou zábavu pro kohokoliv, jak pro děti, mladistvé, tak pro dospělé a seniory.
  • Vybavení pro squash se dnes dá pořídit za velmi dostupné ceny, což je výhodné hlavně pro ty, kteří se squashem teprve začínají, popřípadě chtějí provozovat tento sport pouze rekreačně.

Proč je squash tak oblíbený?

Nezdá se to, ale během hry zvyšujete svou fyzickou kondici a zpevňujete celé své tělo. Squash je vhodný pro ty, kteří chtějí také hubnout, doporučuje se však zkombinovat s dalšími sportovními aktivitami.

Vše pro squash, aneb jaké základní sportovní vybavení je potřeba zakoupit?

Plánujete-li začít provozovat squash, je dobré, abyste se nejdříve seznámili se základním squashovým vybavení. Do základního vybavení pro squash patří rakety na squash, míčky na squash, squashové výplety a squashové tašky.

Squashové rakety

Stolní tenisyNejdůležitější součástí celého vybavení pro squash, bez kterého se žádný hráč squashe neobejde, je squashová raketa, díky které se squash řadí do kategorie raketových sportů. Správný výběr rakety je důležitý a to hlavně z toho důvodu, neboť squashová raketa ovlivňuje celkovou kvalitu a výkonnost hry každého sportovce. Nesprávný výběr rakety může zapříčinit, že vám hra nepůjde a můžete tak jednoduše se squashem skončit, a to přeci nechcete. Proto je důležité si na začátku hned říci, k jakému účelu squashovou raketu kupujete, tím mám na mysli, zda kupujete squashovou raketu pro rekreační sport či kupujete raketu pro profesionální či amatérské turnaje. Dále je třeba se rozmyslet, jaké vlastnosti od squashové rakety požadujeme a kolik chcete za squashovou raketu zaplatit. Chtěli byste si zakoupit squashovou raketu a nevíte, na jaké parametry se zaměřit?

Přečtěte si článek Jak vybrat squashovou raketu?

nebo přejděte rovnou k výběru squashové rakety v našem e-shopu.

Squashové míčky

Squashový míček také patří k základnímu vybavení pro squash. V obchodech se setkáte s různými typy squashových míčků, které mají také různé herní vlastnostmi. Každý typ squashového míčku ovlivňuje výslednou rychlost odrazu. Squashové míčky se také odlišují svou barvou a počtem teček. Víte, k jakému stylu hry je určen který míček a který míček je vhodný právě pro vás?

Přečtěte si článek Míčky na squash a jeho rozdělení a vlastnosti

nebo přejděte rovnou k výběru squashové míčky v našem e-shopu.

Squashové výplety

Raketové sportyI ve squashi mají výplety své místo. Jestliže si kupujete squashovou raketu pro začátečníky, postačí vám levnější typ již vypletené rakety. Výplet zde není až tak důležitý. Jestliže však vybíráte kvalitní squashovou raketu s nejnovějšími technologiemi, tak v tomto případě výběr výpletu určitě nepodceňujte. Squashový výplet má totiž stejně jako u tenisu veliký vliv na kvalitu celé squashové rakety a jeho špatný výběr může raketu nepříznivě ovlivnit. Chtěli byste si zakoupit squashový výplet a nevíte, jakými kroky postupovat?

Přečtěte si článek Jak vybrat vhodný squashový výplet?

nebo přejděte rovnou k výběru squashový výplety v našem e-shopu.

Taška na squash

Aby bylo vaše vybavení pro squash v bezpečí a chráněny, tak neváhejte a rozhodně si pořiďte squashovou tašku, která je velmi často nazývána jako ?BAG?. Sportovní taška pro squash patří do základní výbavy každého hráče squashe, tenisu a badmintonu. Obyčejná taška (?igelitka?) nebo cestovní taška či batoh rozhodně není adekvátní náhrada, která nahradí kvalitní a funkční tašku na squash. Většina bagů jsou určeny nejen pro tenis, ale určitě se hodí pro squash a badminton ? naše sportovní tašky jsou tedy určeny pro všechny raketové sporty. Chtěli byste si zakoupit squashovou tašku a nevíte si rady?

Inspirujte se a přečtěte si článek Jak vybrat tenisovou tašku

nebo přejděte rovnou k výběru squashové tašky v našem e-shopu.

Přečtěte si také:

Tenis, squash, badminton a další raketové sporty

Jak vybrat squashovou raketu?

Míčky na squash a jeho rozdělení a vlastnosti

Jak vybrat vhodný squashový výplet?

Jak vybrat tenisovou tašku?

Jak vybírat rakety a míčky na squash

nebo přejděte rovnou do kategorie squash v našem e-shopu

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se