mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Jak si vybrat vhodné trekingové hole

Trekingové hole jsou dnes již běžnou součástí výbavy turistů, ale nejen jich. Při chůzi totiž pomáhají i lidem s menším pohybovým hendikepem nebo starším lidem. Trekové hůlky snižují vynaloženou energii při stoupání do kopce a šetří klouby při sestupu dolů.

Výhody chůze s trekingovými holemi

Chůze s trekingovými holemi je méně únavná. Hole totiž poskytují dobrou oporu, jejich použití zlepšuje pravidelnost a rytmus chůze a také dýchání. Tlumí nárazy na klouby (zejména ty se systémem Antishock), a tak uleví kyčlím a páteři.

Při sestupu z kopce zlepšují trekingové hole stabilitu. V kluzkém, mokrém a zmrzlém terénu nebo při přechodu přes řeku je jejich úloha nezastupitelná.

Kromě chůze je můžete použít místo kolíků na upevnění stanu nebo poslouží jako provizorní dlaha, například při zlomenině.

Pevné nebo teleskopické trekingové hole?

Pevné hole jsou správnou volbou pro pravidelný nordic walking. Délku mají přesně přizpůsobenou výšce postavy, jsou obvykle lehčí a vysoce odolné proti poškození, čímž zajistí delší životnost.

Teleskopické trekingové hole mají nastavitelnou délku, kterou si každý uživatel může dokonale přizpůsobit. Jeden výrobek tak mohou využívat různě vysocí lidé, například členové rodiny. Díky skládacímu mechanismu jsou daleko skladnější než hole pevné. Odpružené teleskopické trekingové hole navíc poskytují ochranu proti vibracím.

Jaký materiál zvolit?

Trekingové hole z hliníku mají nejvyšší hmotnost. Pokud nemají systém tlumení nárazů (tzv. Antishock System), všechny otřesy pocítí vaše klouby. Jejich výhodou je nízká cena, a proto jsou určeny spíše pro nenáročné turisty, kteří nechodí příliš dynamicky a hole jim slouží spíše jako opora. Najdou se však i velmi kvalitní hliníkové hole se systémem tlumení nárazů, které jsou srovnatelné se špičkovými karbonovými holemi.

Nižší hmotnost je výhodou sklolaminátových holí. Ty jsou svými vlastnostmi velmi podobné hliníkovým holím.

Karbonové hole jsou špičkou ve své kategorii. Jsou lehké, tvrdé a odolné. Nejlépe tlumí vibrace vznikající při chůzi. Jsou proto vhodné pro náročné turisty s vyšší frekvencí použití. Vyrábějí se s podílem karbonu od 20 % do 100 %. Procento karbonu v holi (CI - Carbon Index) zvolte podle váhy. Čím je váha člověka vyšší, tím více karbonu by hole měla obsahovat.

Nastavení výšky trekingových holí

Ideální délku holí zjistíte jednoduchým výpočtem, kdy vaši výšku vynásobíte číslem 0,68. Výsledná hodnota je správná délka. Ověřit si ji můžete i tak, že při uchopení hole do ruky a opření se o zem by v lokti měl být pravý úhel.

Většina teleskopických holí se dá nastavit na maximálně 135 cm, což odpovídá výšce postavy přibližně 195 cm. Někteří prodejci myslí i na velmi vysoké lidi a nabízejí hole až s délkou 140 cm.

Doplňky k holím

Násady na koncový hrot, tzv. botičky, slouží k lepšímu tlumení nárazů při chůzi, ztišují klepání hole a chrání její hrot. Mohou být gumové nebo plastové.

Tzv. sněhové talíře nad hrotem jsou využívány v zimě a zabraňují hlubokému zaboření trekingové hole do země nebo mezi kameny. Po opotřebení je jednoduše vyměníte.

Poutko trekingové hole je důležité pro správnou techniku chůze a zvýšení bezpečnosti. Ověřte si, jestli je nastavitelné a dostatečně dlouhé i pro ruku v zimní rukavici.

Kromě trekingových holí vám výšlap ulehčí i správný turistický batoh, který ponesete na zádech. A nezapomeňte ani na láhev nebo termosku, kam si můžete nabrat vodu třeba ze studánky, na kterou na túře narazíte.

Přečtěte si také:

Jak vybrat skvělý turistický batoh

Jak vybrat stan

nebo přejděte do kategorie trekingových holí v našem eshopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se