Simona KRAINOVÁ - ambasadorka MASTERSPORT.cz⏩
mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jak vybrat a udržovat baseballovou rukavici

Baseballová rukavice je společně s baseballovou pálkou elementárním vybavením tohoto dnes stále oblíbenějšího sportu. Abychom vám pomohli si baseballovou rukavici správně vybrat, připravili jsme tento článek, obsahující základní údaje, se kterými budete při výběru pracovat. V tomto článku také najdete rady, jak nově pořízenou baseballovou rukavici správně udržovat.

Výběr rukavice

Baseballovou rukavici vybíráme primárně podle velikosti, dále podle hráčského postu. V neposlední řadě hledíme na kvalitu rukavice, která se obvykle odvíjí od ceny, a na případně použité speciální technologie.

Výběr baseballové rukavice podle velikosti

Nejpřesnější výběr vaší rukavice učiníte na základě velikosti rukavice a rozměrů své ruky. Rukavice na baseball se číslují v palcích, tato jednotka se u baseballového vybavení používá tradičně s odkazem na vznik baseballu v anglosaských zemích. Pro zajímavost, jeden palec neboli anglicky jeden inch činí 2,54 centimetrů přesně. Jedna stopa neboli foot činí 12 palců. Jednotlivé velikosti také určují hráčskou kategorii z hlediska věku.

V následující tabulce jsou uvedeny doporučené hodnoty velikostí baseballových rukavic vzhledem k rozměrům vaší ruky v centimetrech.

Ruku s změříte tak, že položíte metr na nataženou dlaň a měříte od konečků nejdelších prstů k zápěstí.Rozdělení baseballových rukavic podle jejich velikosti a velikosti vaší ruky

Hráčská kategorie

Velikost baseballové rukavice

Velikost ruky

Dětské

9"

< 15 cm

Dětské

9,5"

<16 cm

Dětské

10"

<17 cm

Dětské

10,5"

<18 cm

Juniorské

11"

<19 cm

Juniorské

11,5"

<19,5 cm

Juniorské

11,75"

<20 cm

Seniorské

12"

<20,5 cm

Seniorské

12,5"

<21,5 cm

Seniorské

13"

<21,5 cm

Seniorské

13,5"

> 22 cmPři výběru vašich baseballových rukavic podle velikosti nezapomeňte na to, že velikosti rukavic jsou přibližné. Bude také záležet na tom, zda máte větší dlaň nebo delší prsty. Máte-li například větší dlaň a menší prsty, vybírejte větší rukavice. Vždy platí, že rukavici je nutno nakonec také pořádně vyzkoušet. Pokud vám vaše objednaná rukavice nebude sedět, můžete si ji vyměnit za jinou velikost.

Pozor u softballu, kde je to trochu jinak. U softballových rukavic je třeba si uvědomit, že zatímco baseballový míček má 9 palců, obvod softballového míčku činí 12, popř. 11 palců, to znamená, že rukavice tedy musí být dostatečně velká. Obvykle to však není problém. Například nejmladší softballová kategorie hraje s 9" míčky.

Výběr baseballové rukavice podle hráčského postu

Baseballové rukavice se podle hráčských postů dělí na rukavice polařské, zadácké a prvometařské. Vybírejte rukavici podle svého postu. Pitcher (nadhazovač) by měl při výběru baseballové rukavice dbát na to, aby měla jeho rukavice plný košík, čímž soupeři neodkrývá držení míče před vlastním nadhozem, tedy neprozrazuje typ technického nadhozu.

1

Údržba baseballových rukavic

Baseballovou rukavici před prvním použitím vždy dokonale potřeme olejem na kůži! Po tréninku a zápase svou rukavici řádně očistíme a necháme důkladně vyschnout. Suchou a čistou rukavici poté pravidelně ošetřujeme impregnačním prostředkem určeným na kožené výrobky. Ošetření rukavic je dobré provádět s pomocí malého štětečku, se kterým se dostanete i do nejdrobnějších míst a záhybů rukavice, především se jedná o spojovací a utahovací řemínky. Tyto řemínky se také doporučuje po ošetření utáhnout - při utahování musí být vždy řádně ošetřené konzervačním prostředkem! Utahováním řemínků vyschlých totiž riskujeme jejich přetržení, které se velmi obtížně opravují a musejí se tak vyměnit. Pravidelnou údržbou své rukavice výrazně zvýšíte její životnost.

Přečtěte si také další články týkající se baseballu a jeho vybavení:

Vše o baseballu

Jak vybrat baseballovou pálku

Nebo rovnou přejděte do kategorie Baseball na našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se