mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Jak vybrat kimono pro karate a jak o něj pečovat

Úvod

Nyní jste se dostali ke druhému článku o výběru kimona, který jsme pro vás připravili, abyste při vlastním výběru jako začátečníci netápali.

Volba vhodného typu kimona z hlediska plošné hmotnosti a využití

Jak již bylo řečeno v předešlém článku, kimono se označuje jednotkou oz, která udává plošnou hmotnost. Při výběru z tohoto hlediska platí, že kimona o plošné hmotnosti 8, 9 a 10 oz jsou vhodná zejména pro začátečníky či mírně pokročilé. Kimona od 10 oz do 12 oz jsou vhodná spíše pro pokročilejší karatisty. Kimona o hmotnosti 16 oz jsou určena především instruktorům a vysoce pokročilým karatistům.

Volba velikosti kimona

1

Velikost kimona vybíráme vždy podle vlastní tělesné výšky. Je nutno dát pozor na označení váhové kategorie kimona, někteří výrobci mohou udávat hmotnost kimona v oz nebo gramech, což však přitom nemusí znamenat plošnou hmotnost oz/m2, ale váhu celého kimona. To může zákazníka zmást. Někdy jsme se s tím setkali u dětských kimon. Je proto dobré si tento údaj u prodejce ověřit.

Kimono volíme tak, aby mělo adekvátní velikost k naší výšce a dobře nám sedělo. Kimono by nemělo být příliš velké a plandat na těle, protože nám pak může stěžovat techniku cvičení. Je nutno upozornit zejména rodiče, že kimono pro děti se nekupuje jako jiné oblečení o něco větší, aby dítěti vydrželo delší dobu. Mladý karatista potřebuje pilovat svou techniku a k tomu potřebuje mít vhodné vybavení, tedy i kimono, které mu při cvičení nebude překážet.

Jako u všeho oblečení platí, že kimono je třeba vždy vyzkoušet reálně oblečené. Stojí také za zmínku, že kimono je nutno zkoušet vždy zcela zavázané, a to následujícím způsobem:

  • U kalhot dotáhneme v pase i vázací šňůrku. V případě, že jsou delší, je možné gumu v pase otočit a kalhoty tak povytáhnout. Obvykle to většině dětí nevadí.
  • U blůzy zavážeme šňůrky na obou stranách a následně zavážeme i pás (obi). Často se může stát, že rodiče obléknou dítěti pouze kabát, vidí dlouhé rukávy a shledají, že vybrali nesprávnou velikost. Proto je nutné zkoušet blůzu i s pásem. Rodič přidrží dítěti pás na bocích, dítě zvedne obě ruce nad hlavu tak, aby se blůza pod pásem povytáhla. Až v tomto stadiu je kimono správně oblečené a dlouhé rukávy tak mnohdy mohou zmizet.
  • Pás ke kimonu se váže pod hrudníkem, měl by sedět pohodlně a nebýt utažen příliš těsně.

Pokud objednáváte kimona u nás nebo z jiného internetového obchodu, co nejdříve jej po zaslání popsaným způsobem vyzkoušejte. Pokud zjistíte, že vám nesedí, neváhejte jej zaslat zpět, bude vám zdarma vyměněno za vhodnější velikost.

Pro orientační výběr kimona vydávají jejich výrobci tabulky doporučených velikostí dle tělesných proporcí karatisty. Zde uvádíme jeden příklad:

Tabulka: Doporučené rozměry kimona podle tělesné výšky karatisty - v centimetrech

Výška karatisty

Velikost

108 - 117

110

118 - 127

120

128 - 137

130

138 - 147

140

148 - 157

150

158 - 167

160

168 - 177

170

178 - 187

180

188 - 197

190

198 - 209

200



V tabulce jsou uvedeny pouze orientační hodnoty, které vám mohou usnadnit výběr. Nejedná se však o závazné hodnoty. Je nutno poznamenat, že velikosti kimon se u jednotlivých výrobců mohou poněkud lišit, proto platí poznámka o nutnosti vyzkoušení kimona uvedená výše.

Péče o kimono

Kimonopereme v běžné pračce na 40 stupňů. Nepoužíváme přitom agresivních pracích prostředků. Není vhodné používat prací prostředky s vysokým obsahem bělidel. Nutno je dát pozor na například levné prací prášky. Opakované použití nevhodného pracího prostředku může vaše kimono až zničit. Nejvhodnější jsou jemné detergenty neobsahující žádná aditiva bělících prostředků, jako jsou peroxidy, chloridy a sodné karbidy.

Pro odstraňování skvrn je nevhodné používat bělící přípravky typu "Savo". Materiál kimona sice tento prostředek na první pohled nezničí, poškodí však moderní polyetylenové šicí nitě, které se u kimon používají kvůli požadavku vysoké pevnosti. Kromě dokonalého odstranění skvrn se vám tak mohou zcela rozpustit šicí nitě a kimono se poté může zcela rozpadnout.

Pračku při praní nepřeplňujeme, aby byl zajištěn dobrý přístup cirkulující vody s pracím prostředkem na všechny části kimona rovnoměrně. V opačném případě mohou po praní zůstávat na kimonu šmouhy. Nenavyšujeme dávku pracího prostředku doporučenou jeho výrobcem, účinnost praní se tím nezvyšuje, naopak může dojít k poškození praného kimona.

Žehlení kimona lze provádět standardním způsobem, pozor je nutno dát pouze na loga, pokud nějaké kimono má. Logo se nesmí žehlit teplotou vyšší než 30 stupňů Celsia, protože tím může dojít k jeho poškození. Logo však lze případně přežehlit přes vlhký hadřík.

Přečtěte si také druhý článek týkající se výběru kimona:

Jak má vypadat kimono a karatistický pás

Nebo přejděte rovnou do kategorie Kimona na našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se