Jak vybrat posilovací lavice a stroje
Plánujete si doma zařídit domácí posilovnu nebo budete otvírat fitness centrum? Nabízíme posilovací stroje nejen pro domácí použití, ale také na profesionální úrovni. Dnes si přečtěte, jaké jsou hlavní kritéria pro výběr vhodných posilovacích strojů.
Výběr posilovacích strojů obecně
Posilovací stroje a posilovací lavice musíme vybírat podle účelu. Jiné preference bude pochopitelně mít profesionální a aktivní sportovec a jiné starší lidé nebo ženy. Dále zvažujeme ostatní parametry zmíněné dále.
Výběr posilovací lavice
Při výběru posilovací lavice se nejdříve musíme rozhodnout, jakou partii těla chcete posilovat, a podle toho volíme:
- Posilovací lavici pro posilování zad a břišních svalů
- Klasickou benchpress lavici pro cvičení s činkami
- Zvážíme své finanční možnosti a dostupné prostory
Ženy chtějí většinou cvičit břicho, muži zase obvykle benchpress. Při nákupu do omezených prostorů často volíme kompromis v podobě multifunkční skládací posilovací lavice.
Důležité parametry při výběru posilovací lavice či stroje:
Polohování jednotlivých opěrek a adaptérů u posilovacích strojů
Při výběru posilovacích strojů na doma je naprosto zásadním parametrem polohování jednotlivých opěrek a adaptérů, jak už bylo zmíněno. Pokud máme možnost tohoto nastavování, lze na základě osobních tělesných proporcí libovolně upravovat posed a průběh cviků, nedochází tak k poškozování kloubů a šlach a cvičení je komfortní a variabilní. Konkrétně jde u posilovacích lavic zejména o rozsah a velikost úhlu sedáku a zádové opěrky a výškové nastavení kopače, tyto zajišťují možnosti požadovaných provedení cviků.
Konstrukce rámu posilovacího stroje
Robustnost a masivnost rámu je základní parametrem posilovacích strojů a lavic. Celá vaše váha se při cvicích na tento prvek přenáší, a proto je jeho kvalitní provedení naprostým základem celého posilovacího stroje. Je třeba dát pozor na některé levné modely, u kterých může být správné provedení cviku až nemožné z důvodu nestability rámu. Doporučujeme si raději připlatit za kvalitu, nebo vycházet z ověřených recenzí.
V tomto ohledu se nemusíte obávat nakupování přes www.mastersport.cz, i s levnějšími modely značky Master, které máme v nabídce, jsou dobré zkušenosti a také nabízíme prodlouženou záruku 5 let na stroje značky MASTER. Při jakýchkoliv problémech je navíc promptně řešena reklamace a servis.
Kladky a převody
Jedná se o velmi důležitou součást posilovacího stroje z hlediska funkčního a z hlediska drahého servisování. Převodová lanka a kladky zajišťují provedení samotných cviků přenášením hmotnosti různých závažím na svalové partie. Lanka mají pochopitelně určitou životnost, která je dána kvalitou materiálu a správným průměrem lanka.
Co se týče kladek, zde je důležité osazení ložisky a opět kvalita a pevnost materiálu, ve kterém jsou tato ložiska osazena. Nepříliš vhodné je umístění ložisek v plastových kladkách, ty mají totiž poměrně nízkou životnost.
Závaží na posilovacích strojích
Zátěž je u posilovacích strojů tvořena samostatnými kotouči a činkami, které se naloží podle požadavku cílové váhy na takzvané nakládací trny. Lze je podle libosti doobjednávat. Další možnost vytváření zátěže je řešena pomocí sady závaží (takzvaných cihliček), kdy zátěž měníme příslušným zastrčením kolíčku do správné výšky. Při dokupování dalších kotoučů si musíme dávat pozor na průměr otvoru v kotoučích, aby byla vyhovující nakládacímu trnu na našem posilovacím stroji. U cihliček je nutno dbát na to, aby cihličky byly kovové s pojezdovou vložkou, což zajišťuje tichý a plynulý chod při cvičení.
Možnost složení posilovacího stroje
Výhodný parametr zejména pro uživatele, kteří mají doma omezené možnosti z hlediska prostoru. Opět pozor na levné nekvalitní modely, skládáním se mohou rychle opotřebovávat. Dojde k rozvolnění spojů a stroj je pak v podstatě nepoužitelný.