mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Neopren - proč je nám v něm teplo

Chystáte se začít s kitingem, surfingem, wakeboardingem, raftingem, windsurfingem, kajikingem, potápěním či plaváním?

Pro všechny tyto sporty se vám rozhodně bude hodit neoprenová kombinéza. Jedná se o ochranný prvek, který vás při vodních sportech ochrání před vlivy okolního prostředí, a to nejen před prochladnutím, ale také před slunečním zářením.

Možná si říkáte, že budete svůj sport dělat pouze v létě, takže nemůžete být nějakým prochladnutím ohroženi. Je třeba si však uvědomit, že vám tělesné teplo nebude v létě odebírat pouze studenější voda, ale také vítr. Kromě toho jste při vodních sportech v obyčejných plavkách vystaveni intenzivnímu působení slunečního záření, která na vás působí přímo a navíc se odráží od vodní hladiny. Díky neoprenu tak při sportování neprochladnete a ani se nepříjemně nespálíte. Budete tak moct sportovat mnohem déle a za méně příznivých podmínek, za jakých už byste v pouhých plavkách vyrazit rozhodně nemohli, například v chladnějších měsících, nebo naopak ve spalujícím horku.

Poloha naší země není pro vyznavače vodních sportovců z hlediska počasí příliš příznivá. Tepla si užíváme méně než přímořské jižní státy. Neopren však tuto nevýhodu do značné míry stírá. Můžeme tak s chutí dělat to, co nás baví, po celý nebo téměř po celý rok.

Co je to vůbec neopren?

Neopren je polymerovaný kaučuk vyrobený ze základní látky, která se nazývá chloropren. Jedná se o pružný syntetický materiál. Byl vynalezen firmou Du Pont a začal se vyrábět v roce 1935. Má výborné termoizolační schopnosti, které jsou dány pěnovou strukturou (tuto schopnost zajišťují bublinky plynu obsažené v porézním materiálu).

Dnešní neopreny jsou vysoce kvalitní, mají vysokou životnost a jsou odolné proti oděru, protržení, UV záření a olejům.

Pro snazší oblékání a vyšší komfort bývá neopren na vnitřní straně pokrytý lycrovou tkaninou. Obléká se na holé tělo, sportovec si pod ním obvykle ponechává pouze sportovní plavky. Kromě klasického střihu v podobě kombinézy lze pořídit také tak zvaný monoshort neboli short s krátkými rukávy a nohavicemi.

Princip funkce neoprenu

Materiál neoprenové kombinézy je nepropustný pro vodu. Přes lemy a zip však proniká určité množství vody do prostoru mezi kůží sportovce a kombinézou. Asi si řeknete, že když se do obleku stejně dostává voda, tak fungovat termoizolačně stejně nemůže. Opak je pravdou. Oblek totiž naléhá těsně na tělo a tenká vrstva vody, která díky tomu téměř necirkuluje (proudění způsobuje ochlazování) se snadno zahřívá teplem, které produkuje vaše tělo, na jeho vlastní teplotu. Tím vám neopren zajistí, že jste po celou dobu jako v bavlnce, i když například surfujete ve studené vodě ve 12 stupních Celsia nebo se potápíte v hloubce, ve které je voda již značně studená, protože se k ní nedostává sluneční paprsek.

Závěr

Pokud vyznáváte některý z výše uvedených sportů, rozhodně si pořiďte neopren. Ochrání vás v samotné sezóně před zimou při špatném počasí, které nás i v samotném létě také někdy bohužel zastihne. Kromě toho vás ochrání také před slunečním zářením, nepříjemnému spálení a riziku vzniku kožních nádorů. Nejlepší na tom však je, že budete moct vyrazit za svou milovanou aktivitou i mimo sezónu, na podzim, na jaře, nebo dokonce i v zimě. Neopren je proto nezbytný, pokud chcete sportovat po celý rok nebo aspoň jeho větší část.

Přečtěte si i další články:

Typ neoprenu a použití podle teploty

Jak vybrat neopren, aby nám bylo teplo

nebo rovnou přejděte do kategorie Neopreny a vyberte si ten váš.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se