mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Od soukromých her po WNBA: Průkopnická cesta ženského basketbalu



Ženský basketbal se datuje až do roku 1893, kdy byla odehrána první oficiální ženská basketbalová hra. V roce 1901 pak vznikla oficiální kniha pravidel pro ženský basketbal, vydaná společností Spalding. Od těchto počátků se ženská hra vyvíjela a dnes má stejnou váhu a důležitost jako mužský basketbal. Podívejme se blíže na historii ženského basketbalu a na významné ženy, které přispěly k jeho úspěchu.


1892

Senda Berenson Abbott zařadila basketbal do tělovýchovy pro ženy na Smith Univerzitě ve státě Massachussetts.

1893

V roce 1893 zorganizovala Senda Berenson na univerzitě Smith první čistě ženskou basketbalovou hru, kterou směly sledovat pouze ženy.

Senda Berenson ,takzvaná ?matka ženského basketbalu?, byla ředitelkou oddělení tělesné výchovy na Smith College v Northamptonu, Massachussetts.

Do svých celoženských tříd zařadila stejné koncepty jako její mužský protějšek a kladla důraz na socializaci a kooperaci, spíše než na soutěživost. Stala se také autorkou první basketbalové příručky pro ženy, 12 let působila jako rozhodčí ženské basketbalové ligy a pravidlům ženského basketbalu věnovala celý svůj život.

1924

The Amateur Athletic Union (AAU) zorganizovala první turnament v ženském basketbalu, kterého se zúčastnilo 6 týmů.

1976

Ženský basketbal se zařadil do Olympijských her.

1979

Anne Meyers se stala první ženskou hráčkou, která podepsala smlouvu s NBA.

Ann Meyers měla významný podíl na rozvoji tohoto sportu. Vedla UCLA k jejich prvnímu národnímu mistrovství, reprezentovala USA na mezinárodních soutěžích a hrála profesionálně v první ženské profesionální basketbalové lize. Dokonce se zúčastnila testování u NBA týmu Indiana Pacers.

Dále získala různá ocenění, včetně prvního plnohodnotného stipendia pro ženu na UCLA, výher medailí na mezinárodních akcích a byla zvolena spolu nejužitečnější hráčkou v Women's Professional Basketball League.

Později se stala viceprezidentkou NBA a WNBA týmů a nadále komentuje basketbalové zápasy.

1984

Senda Berenson Abbott, Bertha Teague a Margaret Wade se staly prvními ženami zapsanými do basketbalové Síně slávy.

1997

Proběhlo úplně první hvězdné utkání WNBA (Women's national basketball association).

2002

Lisa Leslie se stala první ženou, která úspěšně smečovala (dunk) v profesionální hře.

Lisa Leslie, jedna z nejpropagovanějších hráček vůbec, je v LA milovanou hvězdou.

Je dvojnásobná šampionka WNBA, dvojnásobná finálová MVP a osminásobná All- Star.K dalšímu basketbalovému folklóru ji posunula osudná noc v roce 2002, kdy se stala první hráčkou WNBA, která úspěšně zasmečovala (dunk).

2006

Violet Palmer se stala první ženou, která rozhodčila NBA playoff. Momentálně je jedinou ženskou rozhodčí v NBA.

Další významné hráčky basketbalu

Milena Jindrová

Z českých tváří stojí určitě za zmínku Milena Jindrová. Basketbalu se věnuje již od roku 1959 a v pouhých 20-ti letech si zahrála na svém prvním Mistrovství světa 1964 v Peru. Za svých 250 reprezentačních startů se stala 9x mistryní ČSSR, 2x získala stříbro na mistrovství světa.

Stala se také českou basketbalistkou století, 9x členkou All Stars ligy a spousty dalších titulů.

Do 10. 11. 2013 byla také držitelkou rekordu 6 709 nastřílených bodů v ligové soutěži.


foto: Sokol Pražský

Diana Taurasi

Diana Taurasi, dvoumetrová ostrostřelkyně s neuvěřitelnou všestrannou hrou, zvládne naprosto cokoliv. Vyhrála tři šampionáty NCAA v UConn, tři tituly WNBA s Phoenix Mercury a čtyři zlaté olympijské medaile s týmem USA.

Má také pět bodovaných titulů WNBA, devět zápasů v All-WNBA v prvním týmu a je nejlepší střelkyní všech dob WNBA.

Jsou to právě tyto úspěchy, díky kterým se pro Taurasi začalo uvažovat o titulu GOAT (Greatest of all time) a díky kterým se stala basketbalovou legendou.

Ženský basketbal prošel významným vývojem a dosáhl závratných úspěchů díky odhodlaným ženám a jejich nadšení pro tento sport. Díky průkopnicím jako Senda Berenson Abbott a Anne Meyers se ženský basketbal stal uznávanou disciplínou s mezinárodním dosahem. Ženy jako Lisa Leslie, Violet Palmer, Milena Jindrová a Diana Taurasi ukázaly, že v ženském basketbalu je obrovský talent, vášeň a houževnatost. Jejich úspěchy inspirovaly další generace hráček a otevřely cestu pro rovnoprávnost a uznání ženského basketbalu ve světě sportu. Jejich příběhy jsou důkazem, že ženský basketbal si zaslouží pozornost a obdiv a že ženy v něm mají důležitou a nezastupitelnou roli.




Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se