mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Petanque - hra, která má koule!


Petanque, často nazývaný i boules, je tradiční francouzská sportovní hra, která se těší velké popularitě po celém světě. Jedná se o soutěživou hru, která vyžaduje kombinaci dovedností a strategie. V tomto článku se podíváme na historii petanque a seznámíme se s jeho pravidly.


Historie petanque

Historie petanque sahá až do antických časů. První známky podobné hry lze najít již v antickém Řecku a starověkém Římě, kde se podobnými kuličkami házelo za účelem tréninku vojáků. Ovšem petanque, tak jak jej známe dnes, byl vyvinut v jižní Francii v oblasti Provence v průběhu 20. století. Je to díky panu Jules Lenoir, který v roce 1907 zavedl novou metodu hry, kdy hráči stáli na jednom místě a míčky házely na cíl místo toho, aby je házeli ze zvoleného odrazového místa. Tato nová varianta byla nazvána petanque, což v překladu znamená "nohy spolu", což odkazuje na postavení hráčů při hře.

Petanque se rychle stala populární mezi místními obyvateli v jižní Francii a později se rozšířila po celé zemi. V roce 1958 byla založena Mezinárodní federace petanque (FIPJP), což umožnilo mezinárodní soutěže a podpořilo popularitu hry po celém světě. Dnes se petanque hraje ve více než 150 zemích a je organizováno mnoho národních a mezinárodních turnajů.


Pravidla petanque

  • TýmyPetanque se nejčastěji hraje ve dvou nebo tříčlenných týmech. Každý tým má své vlastní koule, které jsou obvykle označeny pro lepší identifikaci.
  • Hrací plochaHraje se na hřišti o délce 15-20 metrů a šířce 3-4 metry. Povrch hřiště může být písek, hlína nebo tráva.
  • CochonnetHra začíná umístěním cochonnetu (také nazýván prasátko) na střed hřiště. Cochonnet je obvykle malá dřevěná nebo plastová kulička o průměru 25-35 mm.
  • Pořadí hoduLosuje se, který tým začne hru a kdo položí cochonnet. Hráč z toho týmu, který vyhrál los, začne hru.
  • Házení koulíHráč, který hází, musí stát s oběma nohama na místě, kde drží kouli. Hráč hází svou kouli s cílem co nejlépe se přiblížit k cochonnetu. Koule lze házet rukou, ale není povoleno kopnutí nebo posunutí koule nohou.
  • Rozmístění koulíPo odehrání všech koulí jednoho týmu má druhý tým možnost házet své koule. Po dokončení kola se počítají body.
  • BodováníTým, který má kouli nejblíže k cochonnetu, získává body. Za každou kouli, která je blíže k cochonnetu než nejbližší koule soupeře, získává tým bod.
  • Pokračování hryHra pokračuje několika koly, a tým, který jako první dosáhne určitého bodového cíle (obvykle 13 bodů), vyhrává.
  • Posunutí cochonnetu a vyrážení koulí soupeřePokud se cochonnet po hodu posune, ale zůstane na hrací ploše, hra pokračuje i nadále. Pokud je vyražen mimo hrací plochu, je umožněno jej vrátit na původní místo a hru dohrát. Povoleno je také vyražení soupeřových koulí, či postrkovat své koule (samozřejmě pouze kutálející se koulí).
  • Vyhrávající týmTým, který dosáhne dohodnutého bodového počtu jako první, je vyhlášen vítězem. V případě remízy lze hru prodloužit nebo stanovit dodatečná pravidla.


Petanque je jednoduchá a zároveň zábavná hra, která spojuje lidi různého věku i kondice. Je to skvělý způsob, jak strávit čas venku s přáteli a rodinou, zlepšit své dovednosti a užít si soutěžení v příjemné atmosféře.

Pokud jste dosud petanque nezkusili, můžete si být jisti, že vás tato stará francouzská hra okouzlí svou jednoduchostí a zábavností. Stačí sehnat sadu koulí a ochotné přátele a vyrazit na hřiště, abyste zažili nezapomenutelné chvíle a vytvořili nové vzpomínky.


Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Petanque sada 8 koulí alu kufr
1 099 Kč
Skladem: 10 a více kusů
Petanque sada MASTER 6 koulí obal nylon
499 Kč
Dodací lhůta víc než 30 dnů
Petanque sada MASTER 8 koulí obal nylon
619 Kč


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se