mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Typ neoprenu a použití podle teploty

Kašírované neopreny (látkové)

Neopreny s upravenou úpletovou textilií na horní části, která chrání proti otěru. Jsou vhodné pro všechny vodní sporty, u kterých se chcete vyvarovat poškozená v důsledku otěru o drsné povrchy (surfová deska), ostré povrchy (korály, kameny). Jsou pružnější, odolnější, cenově dostupnější a univerzální na všechny vodní sporty, vhodné pro surfing, wakeboarding, kiteboarding atd. Dříve se udávalo, že jsou méně hřejivé.

Dnešní kvalitní kašírovaní neopreny jsou vybaveny tepelnou titanovou vložkou, která odráží tělesné teplo zpět k vašemu tělu. Neopren tak může být tenčí, pohyblivější a pružnější. Speciální úprava povrchu kašmírového neoprenu zajišťuje kromě ochraně proti otěru i tepelnou funkci.

Celogumové neopreny (meshové)

O něco teplejší neopreny, které neprofouknou. Jsou vhodné například pro windsurfing a kitesurfing, sportovní plavání atd. Jsou náchylnější na poškození otěrem a protržení.

Suché neopreny

Neopreny z kombinovaných materiálů zajistí sportovci téměř dokonalé sucho.

Podle způsobu zpracování lze rozlišit neopreny:

  • S lepenými švy - GBS (glue blind stitch)

  • Suché švy (šité, placaté a lepené) zajištují nižší nebo vůbec žádný průtok vody do neoprenu a tedy vyšší tepelný komfort. Používají se převážně pro silnější neopreny od 3 do 6 mm.

  • Se šitými švy - Flat lock

  • Pokud má neopren šitý nelepený šev(tak zvaný "overlock"), jde o letní neopren. Těmito švy do neoprenu více teče. Používají se převážně pro tenčí neopreny od 2 do 3 mm, které nevyžadují tak vysokou vodotěsnost.

Značení neoprenu

Označení neoprenu 5/4/3 znamenátloušťku v milimetrech (5 mm na tělo, 4 mm na nohy a 3 mm na ruce).

V jakém období budete neopren používat

Tropické podmínky

V tropických vodách kolem 25 °C a více volíme neopreny o rozměrech 2 mm až 3 mm. Mohou být v provedení shorty s krátkými rukávy a nohavicemi. Pro potápění jsou vhodnější dlouhé obleky. Tyto neopreny neomezují pohyblivost, nejsou na těle téměř cítit.

Standardní (evropské) podmínky

Ve vodách kolem 20°C volíme polosuché nebo suché neopreny o tloušťce 5 mm. Oblek je sice silnější, ale pohyblivost je stále vysoce zajištěna. Oblek by měl nejlépe mít lepené a ploché švy, nepropustný suchý zip, ochranný límec pod zipem, pevné manžety kolem krku, zápěstí a kotníků, titanovou hřejivou vložku. Mohou být celogumové nebo ze speciálně upraveného kašírového materiálu.

Chladné vody

Do velmi studených vod doporučujeme oblékat neopren o tloušťce7 mm. Ve vodách do 15°C může být v neoprenu příjemně, ve studenějších vodách však doporučujeme zkracovat čas ponoru při potápění nebo pobytu ve vodě u jiných sportů na nutné minimum. Tělo sportovce může totiž rychle prochladnout.

Arktické podmínky

Do ledových vod jsou vhodné jedině suché obleky.

Podívejte se na naší nabídku vysoce kvalitních neoprenů značky GUL.

Přečtěte si také:

Neopren - proč je nám teplo

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se