Simona KRAINOVÁ - ambasadorka MASTERSPORT.cz⏩
mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

U nás najdete nafukovací člun na moře, na rybník i řeku - tak jaký si vyberete

Každý vodák vám určitě řekne, že pádlovat na řece, jezeru či moři je pro něho neskutečným zážitkem. Proto se v dnešní době staly nafukovací čluny a nafukovací rafty neodmyslitelnou součástí vodních radovánek. Ať už jste vodák v pravém slova smyslu, nebo s vodáctvím začínáte, nebo jen vyrážíte o víkendu k vodě či na rodinnou dovolenou, nafukovací člun či nafukovací raft bude určitě vaším nejlepším společníkem.

Přemýšlíte o tom, že ukončíte služeb vodácké půjčovny a pořídíte si loď vlastní? Tak právě tento článek určen pro vás. Poradíme Vám, který člun či raft je pro vás ten nejlepší.

Proč jsou nafukovací čluny a rafty tak oblíbené?

Nafukovací člun je skvělou zábavou a relaxací pro všechny, kteří tráví své chvíle u vody. Jestliže vás už nebaví jen tak polehávat na dece a zároveň nejste nějací vášniví plavci, vyrazte na vodu se svým partnerem nebo přáteli vstříc novým zážitkům a nechejte se unášen proudem přírody kolem. Pouze z lodi uvidíte ten krásný výhled na vodní hladinu a okolí.

Jaké jsou hlavní výhody nafukovacích člunů?

Mezi základní výhody nafukovacích lodí patří:

 • snadná přeprava a manipulace (na přepravu člunu nepotřebujete vozík ani střešní nosič auta),
 • nafukovací čluny jsou během pár minut připravené k použití,
 • lépe se skladují (nafukovací člun ve vyfouklém stavu se vám vejde klidně do vašeho zavazadla),
 • nízká hmotnost,
 • velká nosnost,
 • nafukovací člun je bezpečný - nepotopí se vám,
 • pohodlná jízda - komfort,
 • široká nabídka nafukovacích člunů - jsou k dostání v mnoha velikostech, tvarech, barvách a motivech,
 • nafukovací čluny lze pořídit za příznivé ceny.

Jaké jsou naopak nevýhody nafukovacích lodí?

 • jízda může být trochu pomalejší,
 • je třeba vzít v úvahu možnost prasknutí na slunci,
 • či nezbytnou součástí je také občasné dofukování člunu.

Kritéria výběru nafukovacích člunů a raftů

Čluny příslušenstvíPřed samotnou koupí nafukovací lodě věnujte pozornost základním parametrům výběru - je třeba se zaměřit na praktičnost nafukovacích člunů, dále na jejich bezpečnost a kvalitu provedení člunu.

V kamenných obchodech a na internetu najdete širokou nabídku člunů. Někteří výrobci člunů nabízejí buď čluny jednotlivě, nebo ve výhodných setech. Rovněž lze pořídit nafukovací člun společně s jeho příslušenstvím.

Na co se tedy zaměřit?

Účel použití nafukovacích člunů

Než si nafukovací člun koupíte, v prvé řadě si musíte udělat jasno v tom, k čemu by vám měla nafukovací loď sloužit. Je třeba se rozhodnout, zda preferujete spíše rodinnou dovolenou a projížďku na klidné řece, jezeře či moři, nebo chcete zažít dobrodružství na divoké vodě či plánujete dlouhodobé vyjížďky na zahraničních řekách. Od tohoto se můžete při výběru vhodného nafukovacího člunu odrazit. S tímto je spojeno následující a to - který typ nafukovacího člunu zvolit...

Jaký typ nafukovacího člunu chcete zakoupit?

Rozhodnete-li se, k jakému účelu budete nafukovací člun používat, je třeba si ujasnit typ nafukovací lodě - kajak, kánoe, raft či nafukovací člun. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Nafukovací čluny mají klasické oválné tvary a jsou zpravidla vyrobeny z PVC. Kvalita těchto člunů je závislá na použitém materiálu - u dražších člunů je použita silnější vrstva a mohou být vybaveny dřevěnou podlahou a dřevěnými lavicemi. Tyto čluny nemají tak zvýšenou odolnost proti poškrábání, jako je tomu například u raftů. Výhodou je, že jsou čluny cenově dostupné a jsou ideální třeba jako zpestření rodinné dovolené. Využití nafukovacích člunů může být jak pro slané, tak sladké vody. Jsou rovněž vhodné pro rybaření.

Nafukovací rafty se čím dál tím více stávají daleko oblíbenější pro sjezd řek, nejčastěji pro rychlejší řeky. Využití nafukovacích raftů může být jak soukromé, tak komerční (ty jsou daleko dražší, ale kvalitnější a odolnější). Rafty jsou určeny pro početnější skupiny jezdců a jsou ideální pro všechny typy řek. Oproti jízdě na kánoi a kajaků se na klidné řece daleko více nadřete - je třeba počítat s větším pádlováním. V divoké řece však rafty nabízejí skvělé jízdní vlastnosti a mnohem větší stabilitu než kajaky a kánoe - toto je vhodné pro začínající vodaře.

Nafukovací kajakNafukovací kajaky si vybírají ti vodáci, kteří hledají mobilní alternativu klasického plastového a laminátového kajaku. Tyto moderní kajaky jsou určeny pro zpestření dovolené u jezera, pro sjezd na řece či pohodové jízdě na moři. Jestliže hledáte něco do dravějších řek, vybírejte variantu kajaku s tlustší vrstvou materiálu, je třeba počítat s kameny, které v řece jsou.

Nafukovací kánoe jsou rovněž mobilní alternativou klasické plastové a laminátové kánoe. I když jde o alternativu klasické kánoe, nemůžeme ji porovnávat. U nafukovací kánoe je potřeba pro bezpečnou jízdu hlídat výšku a to proto, aby nedošlo k odření či možného protržení kánoe. Co se týče jízdních vlastností, ty jsou také jiné. Vybíráte-li variantu nafukovací kánoe, zaměřte se především na použitý materiál, počet samostatných komor, úložný prostor, úchytky atd.

Šířka nafukovací lodě

Dalším parametrem výběru je šířka člunu, která ovlivňuje stabilitu na lodi a udává rychlost. Zpravidla platí, že čím je loď širší, tím je stabilnější a pomalejší - to patří pro nafukovací čluny a rafty. Kajaky a kánoe jsou úzké, tím pádem jsou na řece nejrychlejší. Jestliže jste začátečník, zvolte raději širší lodě.

Nosnost nafukovacího člunu

Důležitým parametrem nafukovacího člunu je nosnost, která určuje maximální možný počet osob na palubě lodi. Při překročení nosnosti hrozí situace, kdy se stává člun nestabilní a hrozí jeho poškození.

Počet komor

Každý člun je tvořen určitým počtem oddělených nafukovacích komor. Každá komora má svůj ventil, kterým se člun nafukuje, popřípadě vyfukuje. Zpravidla pltí, že čím více oddělených komor, tím je člun bezpečnější. Jestliže dojde k prodření jedné komory, člun udrží nad vodní hladinou zbylé komory.

Materiál nafukovacích člunů

Nafukovací čluny jsou většinou vyráběny z těchto materiálů: PVC, hypalion, nitrilon. PVC se používá u levnějších nafukovacích člunů. Tento materiál může být zesílen či povrchově upraven proti oděru. Hypalon je daleko více odolný a je typický svou pevností a dlouhou životností, je pružný a odolnější proti UV záření a nízkým teplotám. Nitrilon je velmi odolná polyesterová tkanina s nánosy syntetického kaučuku, který chrání proti prodření. Používá se u dražších modelů nafukovacích člunů.

Přečtěte si také:

Nafukovací člun, kajak, kánoe, anebo raft. Poradíme vám, na čem vyrazit na vodu

Proč jsou nafukovací kajaky a kanoe tak oblíbené - užijete si to na divoké vodě i u moře.

nebo přejděte rovnou do kategorie Nafukovací čluny, lodě, rafty a kajaky v našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se