Simona KRAINOVÁ - ambasadorka MASTERSPORT.cz⏩
mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jak trénovat box, jaké jsou jeho výhody

✅Jak trénovat box?

V následující části si uvedeme některé základní rady týkající se trénování boxu. Tyto postřehy jsou přebrány od samotných trenérů boxu. Z hlediska filosofie trénování boxu je nutno poznamenat, že box je sportem velmi univerzálním a poměrně jednoduchým, určeným pro široké vrstvy obyvatelstva. Pro box je nutná zejména velmi dobrá fyzická kondice. Boxerský trénink zahrnuje kromě silových cviků také hodně gymnastických cviků a různých technik na zdokonalování rovnováhy.

Všeobecně je nutná obecná tělesná příprava , která vám zpočátku zabere značnou porci tréninku, konkrétně asi 50 procent celého tréninkového času. To bývá často důvodem, proč začátečníci předčasně s boxem končí. To je velká chyba, je nutno vydržet a tuto důležitou část tréninku poctivě absolvovat. Uvidíte sami, že se pak budete cítit skvěle po fyzické a psychické stránce, a nabytou formu také výborně zužitkujete při pilování techniky.

Základem tréninku boxu je tedy rozvoj pohybových dovedností, gymnastika a akrobatické cviky (přemety, kotouly a podobně). To zajišťuje zpevnění těla, posílení a zlepšení hybností kloubů a svalů. Nedílnou součástí je atletický trénink, který zajišťuje obecné zvýšení fyzické kondice a síly. Zahrnuje běh, skoky přes švihadlo a podobně.

✅Jak zhruba vypadá trénink boxu?

Na začátku tréninku je důležité zahřátí organismu aerobním cvičením, konkrétně během nebo skoky přes švihadlo (například 20 a více minut v kuse). Obvykle následuje strečink. Pak už může následovat trénink techniky, a to jak údery do boxovacího pytle, tak trénink ve dvojících proti sobě - tak zvaný sparing. To všechno je navíc průběžně prokládáno silovým tréninkem (kliky, sklapovačky, dřepy, hody, posilování a tak dále).

✅Pro koho je box určen a jaké jsou výhody boxování?

1

Box je určen pro všechny od věku zhruba dvanácti let . Trénink boxu je velmi všestrannou záležitosti, kdy se kombinuje silový trénink a atletický trénink. Box je tak velmi dobrý pro obecné zvýšení kondice a může být výborným nástrojem pro hubnutí. Boxování má značně pozitivní vliv na srdeční a cévní systém, stejně jako na další systémy organismu. Velmi pozitivně působí také na psychiku, po každém tréninku se vám do krevního řečiště dostane značné množství endorfinů a jiných takzvaných hormonů štěstí, které vám budou pomáhat bojovat proti stresu. Dá se říci, že trénováním boxu můžete s velkou výhodou přispět k vlastnímu zdravému životnímu stylu.

Jedná se o velmi náročný sport, při kterém spálíte značné množství kalorií.

Box slouží jako dobrý nástroj pro nácvik sebeobrany a výraznému zvýšení sebevědomí. Zde je nutno dát velký pozor, aby toto sebevědomí nebylo příliš velké a nabyté schopnosti nebyly zneužívány. Trenéři by všem boxerům měli důkladně vštípit filosofické zásady bojových sportů, aby nebyli zbytečně napadáni nevinní lidé a podobně.

Přečtete si také další články týkající se boxu a výběru jeho vybavení

Jak vybrat boxerské rukavice a jak je udržovat

Začínáte s boxem. Co byste o něm měli nejprve vědět

Nebo přejděte rovnou do kategorie Box na našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se