Od 20. 2. do 23. 2. probíhá INVENTURA! Objednávky přijaté během inventury budou expedovány 26. 2. s DOPRAVOU ZDARMA | VÝDEJNÍ MÍSTO JE PO DOBU INVENTURY ZAVŘENO!
mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jak vybírat badmintonové rakety

Badminton, jeden z nejstarších sportů vůbec, se v českém prostředí těší velké oblibě. Není divu. Na rozdíl třeba od tenisu si badminton můžeme zahrát i doma na zahradě a ani vybavení není finančně náročné. Nejdůležitější sportovní pomůcka je přirozeně badmintonová raketa, jež se výrazně (uvádí se až 15 %) odráží na kvalitě vaší hry. Pokud vás badminton opravdu chytne, vaše herní technika se zlepší a obyčejná rekreační badmintonová raketa vám již stačit nebude.Na jaké vlastnosti se u badmintonové rakety zaměřit?

Pružnost a vyvážení

Nejdůležitějšími vlastnostmi badmintonové rakety jsou její pružnost (resp. tuhost) a vyvážení (vypovídá o podélném rozložení hmotnosti na raketě).

Pružnost rámu ovlivňuje sílu úderu. Pružnost rámu zjistíte jednoduše, a to tak, že když raketu uchopíte jednou rukou za konec držátka a druhou rukou za hlavu rakety a pomalu ohýbáte. Čím více se raketa prohne, tím je raketa pružnější. Obecně je dáno, že čím tužší rám rakety, tím je hra prudší.

Pružné badmintonové rakety s vyvážením do ruky se hodí pro technický či obranný styl hry, neboť umožňují lépe odrážet soupeřovy prudké smeče dlouhými i krátkými obrannými loby.

Středně tuhé rakety s vyvážením na střed doporučujeme pro univerzální hráče, kteří kombinují různé typy úderů.

Tuhé badmintonové rakety s vyvážením do hlavy oceníte při útočné hře, která se vyznačuje prudkými, razantními smeči, falší atd.

Materiál

Materiál badmintonové rakety je podstatným faktorem pro herní vlastnosti. Dříve se rámy badmintonových raket vyráběly ze dřeva, ale dnes je na trhu prakticky nenajdete. Minulostí jsou také rakety s ocelovými rámy, s výjimkou levnějších badmintonových setů, které se na trhu ještě objevují. Nevýhodou ocelových badmintonových raket je, že mají špatnou ovladatelnost a během hry se nenávratně deformují, rovněž vyvíjí zátěž na zápěstí ruky. Rakety se vyrábějí také z hliníku. Tento materiál byl používán převážně pro zvýšení pevnosti rámu a zachování relativně nízké hmotnosti. Nevýhodou je, že hlíníkové rakety se postupem času deformují. Tyto rakety jsou vhodné pro úplné začátečníky, ale pokročilejším hráčům stačit nebudou, a proto je spíše nedoporučujeme.

Profesionální rakety mají dnes ve většině případů grafitovou konstrukci, která zaručuje lehkost a pevnost. Tyto rakety sice vyjdou dráž, v našem sportovním e-shopu je však zakoupíte za přijatelné ceny. Kvalitnější rakety jsou vyráběny pouze z jednoho materiálu!

Hmotnost

Hmotnost badmintonové rakety berou na zřetel především pokročilí hráči. Obecně platí, že pro efektivní hru by váha rakety neměla přesahovat 100 gramů. Až na levnější modely, určené rekreačním hráčům a začátečníkům, se hmotnost kvalitní badmintonové rakety pohybuje okolo 90 gramů.


Podle čeho vybrat badmintonovou raketu?

Úroveň hráče

Je naprosto zásadní kritérium, dle něhož byste měli svou raketu vybírat. Náš sportovní e-shop vám naštěstí práci už ulehčil: na našem webu totiž najdete badmintonové rakety pro juniory, začátečníky, pokročilé a závodní hráče! Zároveň platí, že začátečníci a rekreační hráči by měli volit pružné či středně pružné rakety s vyvážením do ruky. Ty jsou totiž ohebnější, lépe kontrolují míček a snáze si s nimi osvojíte základní techniky úderu (např. dlouhý lob).

Pokročilí hráči a profesionálové pak vybírají spíše podle svého herního stylu (viz níže). Bývá však pravidlem, že zatímco ženy preferují středně pružné badmintonové rakety, muži naopak upřednostňují tužší rakety, které umožňují rychlou hru, prudké smeče, drajvy apod.

Herní styl

Při koupi první badmintonové rakety toto kritérium zpravidla tolik neřešíme, neboť ještě nevíme, zda nám více sedí technická ( jinak též obranná ), útočná či univerzální ( kombinovaná ) technika hry. U druhé rakety a tehdy, pokud to s badmintonem myslíme vážně, se již vyplatí zohlednit, jaký herní styl mi vyhovuje, a podle toho také volíme danou raketu.

Pro technickou hru, která si poradí i těmi nejobtížnějšími údery soupeře a preferuje proto vysoké míčky (obranné loby), jsou vhodné pružné badmintonové rakety s vyvážením do ruky.Útoční hráči budou pro ukojení svých tvrdých úderů a smrtících smečů potřebovat naopak tuhé badmintonové rakety vyvážené v hlavě.

Zlatou střední cestu pak nabízejí středně tuhé badmintonové rakety s vyváženým středem. Takové doporučujeme i středně pokročilým hráčům jako ideální raketu, která uspokojí jejich potřeby.


Vybírejte ze široké nabídky

Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Badmintonová raketa WISH TI Smash 999
1 249 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Badmintonová raketa WISH Master Pro 50000
Doprava zdarma
2 699 Kč
Přečtěte si také


Jak vybrat badmintonové míčky


Čti více

Tenis, squash, badminton a další raketové sporty


Čti více

Vše o badmintonu a jeho vybavení


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se