mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Jak vybrat badmintonové míčky

Badminton se hraje pomocí badmintonových míčků, které rovněž nazýváme badmintonové košíčky. V obchodech se sportovním vybavením naleznete širokou nabídku různých druhů míčků, které mohou být plastové, péřové, pomalé, rychlé a ke všemu ještě v různých cenách.

Jak se v tomto širokém výběru košíčků orientovat? Jednoduše, přečtěte si tento článek, ve kterém jsme se snažili badmintonové míčky rozlišit a usnadnit vám takto jejich výběr.Z čeho se míčky na badminton skládají?

Badmintonové míčky se skládají z těchto částí:

  • tělo míčku
  • rychlostní pásek
  • korková hlavička (potažena umělou kůží)

Materiál badmintonových míčků

Rozlišujeme plastové a péřové badmintonové míčky.

Plastové badmintonové míčky

Jste-li začátečník, nebo hledáte košíčky pouze pro rekreaci, zakupte si plastové badmintonové míčky, které splní v tomto případě svůj účel. U těchto míčků jsou přírodní brka (pera) nahrazena tzv. "sukénkou" či napodobeninou per vyrobených ze syntetického materiálu.

Ti, kteří s badmintonem začínají, si s těmito míčky osvojí úderovou techniku. Začínáte-li s péřovým míčkem, může se lehce stát, že trefíte míček mimo korkovou hlavičku, čímž můžete lehce péřový míček zničit. Výhodou plastových košíčků je jejich dlouhá životnost. Nevýhodou může být horší letová stabilita.

Plastové míčky se vyrábějí ve dvou základních barvách - žlutá a bílá. Stejně jako u péřových košíčků je hlavička korková.


Péřové badmintonové míčky

Druhou skupinou míčků jsou péřové, které se hodí pro pokročilé a závodní hráče badmintonu. Tito hráči již nemají žádný problém s trefením míče. Používají se převážně v závodním badmintonu.

Tyto míčky se skládají z 16-ti husích per, které jsou pevně zasazeny do korkové základny. Všechna pera musí mít stejnou délku, tj. od 6,2 do 7 cm a jsou pevně spojena nití. Hmotnost míčku se pohybuje od 4,74 do 5,5 g. Zakulacena korková hlavička pak má průměr 25 až 28 mm. Jestliže hledáte kvalitní péřový míček, tak potom sáhněte po tom míčku, který je vyroben z levého husího křídla. Ty jsou totiž nejkvalitnější.

Péřové míčky jsou velmi náchylné na poškození jednotlivých per. Sice se nemusí zdát, ale sebemenší zalomení pera má vliv na kvalitu letu míčku. Proto se také během hry spotřebuje i několik košíčků. Běžná spotřeba péřových míčků při jednom zápase se pohybuje cca 6 až 12 míčků při čtyřhře a 3 - míčků při dvouhře.

Péřové míčky se vyrábějí v bílé barvě.

Rychlost badmintonových míčků

Badmintonové míčky se vybírají i dle rychlosti. Zde je potřeba myslet na to, v jakém prostředí budete hrát a na jaké úrovni hrajete. Rozdíl v rychlosti poznáte tak, že když odehrajete míč ze zadní čáry kurtu, tak míček o třídu pomalejší letí přibližně o 30 cm méně. Rychlejší míček samozřejmě letí o 30 cm více. Rychlost míčku je ovlivněna prostředím, ve kterém hrajete, to znamená teplotou, vlhkostí a hustotou vzduchu, resp. nadmořskou výškou.

Rozlišujeme 3 základní druhy míčků dle rychlosti

  • Rychlost 78Rychlé míčky (červený proužek u plastových míčků) - hodí se do teplot vzduchu 0-13 °C
  • Rychlost 77Středně rychlé míčky, nejprodávanější (modrý proužek u plastových míčků) - hodí se do teplot 12-23 °C
  • Rychlost 76Pomalé míčky (zelený proužek u plastových míčků) - hodí se do teplot 22-33 °C

Kromě prostředí je rychlost míčku ovlivněna silou úderu. Je třeba zjistit, zda vám rychlost košíčku vyhovuje. Zjistíte to jednoduše. Postavíte se na zadní čáru kurtu a přiměřenou silou odehrajete míček spodním úderem rovnoběžně s postranními čarami mírně nahoru a to co nejdál to jde. Míček by měl dopadnout do prostoru (530 - 950 mm od protilehlé zadní čáry kurtu).

Jestliže je tento úder příliš krátký, zvolte rychlejší míček a naopak. Běžně se rychlost ladí zalamováním konečků per podle potřeby. Dejte však pozor na to, aby všech 16 per bylo zalomeno rovnoměrně, aby míček neztratil svou stabilitu letu. Na začátku se doporučuje mít rychlejší míček a to proto, abyste zbytečně nenabrali špatnou úderovou techniku a to díky snaze vyvíjet větší sílu úderu.


Badmintonové míčky

Přečtěte si také


Tenis, squash, badminton a další raketové sporty


Čti více

Vše o badmintonu a jeho vybavení


Čti více

Jak vybírat badmintonové rakety


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se