Simona KRAINOVÁ - ambasadorka MASTERSPORT.cz⏩
mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jak vybrat basketbalový míč?

Nabídka basketbalových míčů je v současné době velmi pestrá. Jednotlivé modely se liší v použitém materiálu, velikosti, hmotnosti, barvě, designu a samozřejmě také ceně. Výběr správného míče tak pro zákazníka nemusí být úplně jednoduchý. V tomto článku se dozvíte vše potřebné pro správný výběr basketbalového míče.

❓Jakou velikost basketbalového míče zvolit❓

Prvním kritériem, které vás bude zajímat je velikost vašeho budoucího míče.

Základní velikosti basketbalových míčů jsou - 5, 6, 7:

Abyste věděli, jaká velikost se hodí právě pro vás, připravili jsme pro vás následující tabulku:

Doporučené velikosti basketbalového míče vzhledem k předpokládanému použití

Velikost míče

Obvod míče v cm

Váha míče v gramech

Doporučený tlak v barech

Doporučená užití míče

1

44

177 - 179

0,49 - 0,63

Míč určený pro děti na hraní, basketbalové minikoše a reklamní účely.

3

57

300 - 310

0,49 - 0,63

Míč určené pro děti a rekreační užití.

5

70

470 - 500

0,49 - 0,63

Míč vhodné pro děti a juniory.

6

74

510 - 567

0,49 - 0,63

Basketbalové míče pro ženy.

7

77

567 - 650

0,4 - 0,6

Basketbalové míče vhodné pro muže ( od 15 let ).


Poznámka: Velikost míče 1 a 3 není určena pro oficiální soutěžní zápasy

❓Z jakého materiálu by měl být váš basketbalový míč vyroben❓

Použitý materiál ovlivňuje výsledné vlastnosti basketbalového míče, a také jeho cenu. Výrobci používají tři základní materiály:

✅Basketbalové míče z pravé kůže

Basketbalové míče vyrobené z kůže představují nejvyšší třídu míčů. Právě s těmito míči hrají profesionálové. Jsou vhodné zejména pro basketbalisty, kteří se tomuto sportu věnují na nejvyšší úrovni a chtějí používat nejkvalitnější míč. Od toho se odvíjí také jejich cena, která se pohybuje v rozmezí kolem 3000 až 5000 korun. Je nutno zdůraznit, že tento druh míče není vhodné používat venku na drsných površích, jako je například beton a podobně, jelikož se zde míče rychleji opotřebovávají. To je pro tak drahý míč škoda. Kožený míč by měl být používán pouze v hale nebo na vhodných površích.

✅Basketbalový míč ze syntetické kůže

Jedná se o nejběžnější provedení basketbalového míče z hlediska použitého materiálu. Tvoří ideální variantu z hlediska poměru cena/výkon (kvalita). Tyto míče mohou mít navíc různé speciální povrchové úpravy, takže jsou pak určeny na použití v halách nebo venku na drsných površích. Cenová hladina těchto míčů je rozmanitá, ceny se pohybují v rozmezí okolo 600 - 2000 korun.

✅Basketbalový míč pryžový/gumový

Jedná se o míč určený pro začátečníky, příležitostné hráče a děti. Jejich hlavní předností je příznivá cena. Výhodou je také to, že je můžete bez obav používat venku na drsných površích. Jejich životnost a kvalita je však celkově o něco nižší, než u předešlých dvou kategorií.

❓Použití basketbalového míče❓

Jak už bylo řečeno u materiálů, míče mohou být výrobcem určeny pro venkovní či halové využití. To se týká zejména nejrozšířenějších syntetických míčů, jelikož kožené basketbalové míče jsou k použití na drsnější povrchy zbytečně drahé a u pryžových to vzhledem k ceně nehraje až takovou roli. Výrobci však často nabízejí míče univerzální bez bližší specifikace použití. Rozmyslete se proto, kde budete svůj míč využívat více a kolik jste do něj ochotni investovat. Pokud jej budete brát ven na drsnější povrchy, je lepší pořídit nějakou lacinější variantu. Nejlepší volba z hlediska herního zážitku bude v tomto případě syntetika.

❓Údržba basketbalového míče❓

Jestli chcete, aby vám váš basketbalový míč vydržel déle, dobře se o něj starejte. Nevhodným zacházením můžete životnost svého míče vskutku výrazně zkrátit.

Míče se nedoporučuje vystavovat vysokým teplotám. Nenechávejte proto nikdy svůj míč například v rozpáleném autě v letním období nebo jej neskladujte příliš blízko u topení. Míč také zbytečně nevystavujeme dlouhodobě na přímém na slunci. Pokud možno, snažíme se míč po každém použití udržovat v čistotě opláchnutím vlažnou vodou. Případně lze použít obyčejné mýdlo. Nikdy nepoužíváme agresivních mycích prostředků, saponátů nebo organických rozpouštědel. Míč poté vždy necháme volně uschnout a skladujeme jej v čistém a suchém prostředí. To platí i po použití v deštivém počasí. V žádném případě se nedoporučuje sušit míč fénem nebo jinými horkovzdušnými prostředky.

Přečtěte si také další článek týkající se baskebalu:

Vše o basketbalu

Nebo rovnou přejděte do kategorie Basketbal na našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se