mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Jak vybrat basketbalový míč?

Nabídka basketbalových míčů je v současné době velmi pestrá. Jednotlivé modely se liší v použitém materiálu, velikosti, hmotnosti, barvě, designu a samozřejmě také ceně. Výběr správného míče tak pro zákazníka nemusí být úplně jednoduchý. V tomto článku se dozvíte vše potřebné pro správný výběr basketbalového míče.Jakou velikost basketbalového míče zvolit?

Prvním kritériem, které vás bude zajímat je velikost vašeho budoucího míče. Základní velikosti basketbalových míčů jsou - velikost 5, velikost 6, velikost 7

Abyste věděli, jaká velikost se hodí právě pro vás, připravili jsme pro vás následující tabulku:


Tahem po displeji posuňte tabulku

Velikost míče

Obvod míče v cm

Váha míče v gramech

Doporučený tlak v barech

Doporučená užití míče

1

44

177 - 179

0,49 - 0,63

Míč určený pro děti na hraní, basketbalové minikoše a reklamní účely.

3

57

300 - 310

0,49 - 0,63

Míč určené pro děti a rekreační užití.

5

70

470 - 500

0,49 - 0,63

Míč vhodné pro děti a juniory.

6

74

510 - 567

0,49 - 0,63

Basketbalové míče pro ženy.

7

77

567 - 650

0,4 - 0,6

Basketbalové míče vhodné pro muže ( od 15 let ).


Poznámka: Velikost míče 1 a 3 není určena pro oficiální soutěžní zápasy


Z jakého materiálu by měl být váš basketbalový míč vyroben?

Použitý materiál ovlivňuje výsledné vlastnosti basketbalového míče, a také jeho cenu. Výrobci používají tři základní materiály:

  • Basketbalové míče z pravé kůže Basketbalové míče vyrobené z kůže představují nejvyšší třídu míčů. Právě s těmito míči hrají profesionálové. Jsou vhodné zejména pro basketbalisty, kteří se tomuto sportu věnují na nejvyšší úrovni a chtějí používat nejkvalitnější míč. Od toho se odvíjí také jejich cena, která se pohybuje v rozmezí kolem 3000 až 5000 korun. Je nutno zdůraznit, že tento druh míče není vhodné používat venku na drsných površích, jako je například beton a podobně, jelikož se zde míče rychleji opotřebovávají. To je pro tak drahý míč škoda. Kožený míč by měl být používán pouze v hale nebo na vhodných površích.
  • Basketbalový míč ze syntetické kůže Jedná se o nejběžnější provedení basketbalového míče z hlediska použitého materiálu. Tvoří ideální variantu z hlediska poměru cena/výkon (kvalita). Tyto míče mohou mít navíc různé speciální povrchové úpravy, takže jsou pak určeny na použití v halách nebo venku na drsných površích. Cenová hladina těchto míčů je rozmanitá, ceny se pohybují v rozmezí okolo 600 - 2000 korun.
  • Basketbalový míč pryžový/gumový Jedná se o míč určený pro začátečníky, příležitostné hráče a děti. Jejich hlavní předností je příznivá cena. Výhodou je také to, že je můžete bez obav používat venku na drsných površích. Jejich životnost a kvalita je však celkově o něco nižší, než u předešlých dvou kategorií.

Použití basketbalového míče

Jak už bylo řečeno u materiálů, míče mohou být výrobcem určeny pro venkovní či halové využití. To se týká zejména nejrozšířenějších syntetických míčů, jelikož kožené basketbalové míče jsou k použití na drsnější povrchy zbytečně drahé a u pryžových to vzhledem k ceně nehraje až takovou roli. Výrobci však často nabízejí míče univerzální bez bližší specifikace použití. Rozmyslete se proto, kde budete svůj míč využívat více a kolik jste do něj ochotni investovat. Pokud jej budete brát ven na drsnější povrchy, je lepší pořídit nějakou lacinější variantu. Nejlepší volba z hlediska herního zážitku bude v tomto případě syntetika.

Údržba basketbalového míče

Jestli chcete, aby vám váš basketbalový míč vydržel déle, dobře se o něj starejte. Nevhodným zacházením můžete životnost svého míče vskutku výrazně zkrátit.

Míče se nedoporučuje vystavovat vysokým teplotám. Nenechávejte proto nikdy svůj míč například v rozpáleném autě v letním období nebo jej neskladujte příliš blízko u topení. Míč také zbytečně nevystavujeme dlouhodobě na přímém na slunci. Pokud možno, snažíme se míč po každém použití udržovat v čistotě opláchnutím vlažnou vodou. Případně lze použít obyčejné mýdlo. Nikdy nepoužíváme agresivních mycích prostředků, saponátů nebo organických rozpouštědel. Míč poté vždy necháme volně uschnout a skladujeme jej v čistém a suchém prostředí. To platí i po použití v deštivém počasí. V žádném případě se nedoporučuje sušit míč fénem nebo jinými horkovzdušnými prostředky.


Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Basketbalový míč GALA New York BB6021S
1 089 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Basketbalový míč GALA Chicago BB6011C
1 419 Kč
Skladem: 10 a více kusů
Basketbalový míč GALA Harlem BB7051R
535 Kč


Přečtěte si také další články týkající se baskebalu

Vše o basketbalu


Čti více

7 důvodů, proč si pořídit basketbalový koš na zahradu nebo před garáž


Čti více

Pořiďte si basketbalovou desku, uděláte něco pro své zdraví a skvěle se zabavíte!


Čti více

Nebo rovnou přejděte do kategorie Basketbal na našem e-shopu


Celá kategorie

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se