mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Jak vybrat čelovku

Čelová svítilna neboli čelovka posvítí na cestu v kempu, při výšlapu na kopec, při cyklotúře, ale i na cestě z hospody nebo při hledání ztraceného šroubku v dílně. Univerzální výrobek použitelný vždy a všude v té nejlepší kvalitě ale nehledejte. Každá aktivita si vyžaduje posílení určité konkrétní vlastnosti svítilny. Jak vybrat tu nejlepší?

1. Svítivost a dosvit

V první řadě si ujasněte, kde chcete čelovku používat. Pokud na běžné večerní pochůzky kolem domu, jako zálohu při cestě lesem nebo při kempování, volte levnější varianty s menší svítivostí a dosvitem. Svítivost udává, jak je světlo čelovky silné a dosvit zase to, na kolik metrů uvidíte. Některé čelovky mají také zoom, který umožňuje nastavit velikost svítící plochy.

Naopak na vysokohorské túry v sychravém počasí volte vysokou svítivost i dosvit, určitě oceníte i automatické zapínání čelovky mávnutím ruky nebo automatické přizpůsobení světelného kuželu podle toho, jestli se díváte do dálky nebo na blízko.

2. Typ napájení a zdroj světla

Čelovky jsou obvykle napájeny bateriemi, a to buď klasickými nebo dobíjecími. U dobíjecích baterií šetříte přírodu, ale myslete na to, že ne vždy je možné dát baterie nabít. Tehdy se vyplatí mít v batohu klasické baterie do zálohy. Druhou variantou je nákup přímo samostatné nabíjecí čelovky.

Ideálním a nejčastějším zdrojem světla jsou u čelovek LED diody. Jejich výhodou je nízká spotřeba energie a srovnatelný nebo vyšší výkon oproti klasickým žárovkám. Jsou odolnější vůči nárazům, a proto je využijete během náročnějších sportovních aktivit.

3. Čelovka na běhání nebo do hor

Pro běh nebo kolo vybírejte čelovku s nízkou hmotností a větší odolností vůči otřesům. Při běhání v noci nebo v lese se zaměřte na vysokou svítivost a možnost zoomování. Můžete si tak nastavit velikost osvětlované plochy.

Pro vysokohorskou turistiku volte výkonné led čelovky s vysokou svítivostí a jednoduchým ovládáním, například mávnutím rukou. Ověřte si také její vlhkuvzdornost a vodotěsnost.

Pro kempování postačí jednodušší a levnější čelová svítilna, která vám posvítí při stavění stanu nebo rozdělávání ohně.

Dětská čelovka by měla umožnit přesné nastavení pásku na hlavě, aby nepadala, a zároveň vybírejte ty s nízkou hmotností.

Speciální kategorií jsou čepice a čelenky se zabudovanou čelovou svítilnou. Plní funkci kvalitní pokrývky hlavy a čelovky v jednom, navíc svítí i vzadu a umožňují přepínat různé světelné módy.

4. Lucerny a ruční svítilny

Kromě čelovek se například u kempování vyplatí i lucerny, které můžete postavit na stůl a zahrát si při jejich světle například žolíka. Ruční svítilny jsou zase klasikou pro použití v domácnostech.

Potřebujete si posvítit na cestu? Podívejte se na naši nabídku svítilen ? čelovek nebo se inspirujte v celé kategorii Camping a outdoor.

Přečtěte si také:

Jak vybrat správný stan

Jak vybrat turistický vařič do přírody

nebo přejděte rovnou k výběru čelovky v našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se