Jak vybrat správný turistický vařič do přírody
Proměnit sníh na vodu během zimního treku nebo ohřát jídlo z plechovky při několikadenním pochodu v horách. Přesně na to se používají turistické vařiče. Jak ale najít vhodný typ hodící se právě pro vás? Zvažte cenu, výhřevnost, váhu, velikost, skladnost a také dostupnost palivové složky.
Základní otázka zní: Jaký druh paliva zvolit?
Plynový turistický vařič
Plynové turistické vařiče jsou nejrozšířenější a neprodávanější hlavně díky své jednoduché obsluze a nižší ceně. Každý vařič se skládá z kartuše, což je zásobník plynu, a hořáku. Nejčastěji se spojují šroubovacím závitem, a proto je většina značek vzájemně kompatibilních.
U propichovacích kartuší je výhoda, že jsou pevně spojeny s hořákem, avšak po napíchnutí musí být zcela vypotřebovány, jinak zbylý plyn unikne. Plynové turistické vařiče pracují většinou na propan butan, případně se volí propan isobutan.
Obsluha plynového vařiče je jednoduchá, stačí zapojit kartuši a hořák, zapnout plyn a zapálit jej zapalovačem nebo zápalkou. Můžete se setkat i s vařiči s jiskrou, tam pak nepotřebujete ani zapalovač, ani zápalku.
Výhody plynových turistických vařičů
Plynové vařiče jsou cenově přijatelné, lehké a snadno se obsluhují. Jsou vhodné na delší vaření (podle objemu kartuše). Na trhu existuje široká nabídka jak vařičů, tak kartuší. Při volbě šroubovacího mechanismu je jejich výhodou skladnost a možnost turistický vařič rozložit.
Nevýhody plynových turistických vařičů
Hlavní nevýhodou je nemožnost přepravit kartui například letadlem a nutnost zajistit dostupnost kartuší v zemi, kam máte namířeno. Kartuši není možné doplnit a při vaření při opravdu nízkých teplotách se mohou vyskytnout problémy s provozem. Tomu lze předejít nákupem speciálních zimních kartuší určených k provozu v extrémních teplotáchBenzínové vařiče
Hořák benzínového vařiče pracuje na tekuté palivo, například benzín, naftu nebo petrolej. Palivo je proto k dispozici téměř kdekoliv, je jedno, jestli cestujete po Evropě nebo Asii. Je třeba si dát ale pozor na zanášení trysek nekvalitními palivy, pak nemusí vařič fungovat bez problémů. Výrobci na to ale myslí a do vařičů instalují systémy na pročišťování trysek.
Velkou výhodou benzínového vařiče je rychlý rozjezd ohřevu, palivo v něm nezamrzne a provozní náklady jsou nízké. Někteří výrobci nabízejí také dvouplotýnkové benzínové turistické vařiče.
Na druhou stranu je nevýhodou vyšší pořizovací cena, náročnější obsluha (cvikem tato nevýhoda odpadá), vyšší hmotnost a velikost.
Další typy turistických vařičů
Lihové turistické vařiče byly kdysi velmi oblíbené. Fungují na tekutý líh. Jsou dobré na ohřev vody, ale vyšší výkon nečekejte. Plynové a benzínové vařiče jsou o poznání lepší.
Turistické vařiče na dřevo jsou spíše na příležitostné použití. Hoří v nich drobné kousky dřeva nebo dřevěné uhlí. Hoření je poté na roštu zespodu podporováno proudem vzduchu, který je vytvářen ventilátorem.
Před koupí si vařič vyzkoušejte, zjistíte, jak dobře se s ním manipuluje. A pokud jej plánujete využívat i v zimě, nasaďte si přitom zimní rukavice.
Plánujete delší pobyt na horách nebo zimní trek? Přibalte si s sebou turistický vařič nebo se podívejte do našeho e-shopu na další skvělé vychytávky v kategorii Camping a outdoor.
Přečtěte si také:
Jak vybrat spací pytel, ve kterém neumrznete ani se neupečete