mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Jak vybrat stůl na stolní tenis neboli ping pongový stůl

Jak už bylo řečeno v předchozím článku Co potřebuji, abych mohl začít hrát stolní tenis, stolní tenis celosvětově patří k nejrychlejším sportům, a to jak na rekreační, tak na profesionální (závodní) úrovni. Během tohoto sportu totiž dokážete zapojit všechny své hráčské předpoklady, to znamená vaše fyzické předpoklady, úderovou techniku hry, vaši psychiku či schopnost soustředění a vaši taktickou vyspělost hráče.Stolní tenis je prostě v poslední době velice atraktivní a vyhledávanou zábavou, která přináší radost nejen vám, ale také celé vaší rodině a přátelům. Stolní tenis je prostě oblíbenou hrou nejen dětí, ale také dospělých. Proč je stolní tenis tak oblíbenou hrou? Je tomu hlavně proto, že stolní tenis je jednoduchým a flexibilním sportem a díky tomuto je vhodný jak pro muže, ženy, tak i pro děti a to v kterémkoliv věku a v libovolném počtu hráčů. Zahrát si můžete buď dvouhru, čtyřhru, nebo také velmi dobře známý ?kolotoč?, při kterém se dokáže pobavit i větší počet hráčů najednou.

S touto společenskou aktivitou jsou zajisté spojeny stoly na stolní tenis, které spadají k čím dál tím více žádaných a oblíbených sportovních potřeb, na kterém se baví již několik generací aktivních sportovců nebo také rekreačních hráčů. Jaký stůl na stolní tenis tedy pořídit? Odpověď je jednoduchá. Pořiďte si takový pingpongový stůl, který je kvalitní a který vám vydrží mnoho let intenzivního hraní a zábavy. Nyní vám předám několik rad a tipů, které vám pomohou se při výběru správného stolu na stolní tenis lépe orientovat a zároveň vám jeho výběr usnadní.

Kritéria a parametry výběru stolu na stolní tenis

Při výběru vhodného stolu na stolní tenis můžete být omezeni těmito kritérii a parametry výběru:


1

Typy ping pongových stolů

Jestliže se právě rozhodujete, že si pingpongový stůl pořídíte, je zapotřebí si nejprve ujasnit, kam stůl na stolní tenis vůbec umístíte. Stůl na stolní tenis můžete totiž umístit buď na zahradu, nebo přímo domů, popřípadě můžete pingpongový stůl pořizovat do sportovního klubu či tělocvičny.

Vnitřní stoly na stolní tenis (indoor stoly)

Vnitřní stoly na stolní tenis jsou určeny výhradně do vnitřních prostor, čímž je myšleno domů, do sportovního klubu, do tělocvičny apod. Tyto pingpongové stoly jsou vyrobeny a uzpůsobeny pouze pro hraní v interiéru. Vnitřní stoly na stolní tenis jsou určené pro místnosti temperované a bez zvýšené vlhkosti. Jsou vyrobeny z materiálů, které neodolávají povětrnostním vlivům, kterým mohou být například sluneční svit, déšť nebo vítr. Tyto stoly na stolní tenis opravdu nepořizujte pro venkovní hraní. Jestliže se rozhodnete pro vnitřní stůl na stolní tenis, je třeba počítat s dostatečnou hrací plochou.

Venkovní stoly na stolní tenis

Venkovní stoly na stolní tenis mají daleko širší využití, než pingpongové stoly interiérové. Výhodou těchto pingpongových stolů je jejich celoroční využití. Venkovní stoly na stolní tenis jsou určeny pro netemperované prostory s možností vlhkosti, ne jak tomu je u vnitřních pingpongových stolů. Materiál venkovních pingpongových stolů je odolný vůči slunečnímu svitu, vůči dešti a případným změnám teplot. Tyto stoly na stolní tenis jsou vybaveny antireflexní vrstvou a UV filtrem a to proti negativnímu působení slunečního svitu.


Prostor pro stůl na stolní tenis

Jestliže si pořizujete stůl na stolní tenis (nyní nezáleží, jestli venkovní nebo vnitřní), je zapotřebí počítat s dostatečně velkým prostorem. A to hlavně z toho důvodu, abyste se mohli při hře pořádně rozmáchnout, skočit, popřípadě dát protihráči pořádnou smeč. Co si budeme povídat, v zápalu hry nebudete nikdy dávat pozor na snížený podhled, schody, skříňku, stěnu, lampu, popřípadě dětské pískové hřiště nebo houpačku. Proto je třeba pro stolní tenis připravit dostatečně velký prostor.

Dostatečný prostor pro umístění pingpongového stolu je zhruba 10 x 5 metrů a výška místnosti by měla být alespoň 3,5 metru. Málo kdo má doma takový prostor, tak alespoň dbejte na to, aby v dosahu nebyly žádné překážky. Prostor pro stolní tenis můžete také ohraničit ohrádkami, které slouží hlavně jako zábrana proti letícím pingpongovým míčkům od sousedních pingpongových stolů. Jen pro porovnání, u vrcholových soutěží je zapotřebí daleko většího prostoru, než u rekreačního hraní ping-pongu. Rozměr prostoru u těchto soutěží je přesně stanoven ITTF.

2

Určitě nepodceňujte ani osvětlení pingpongového stolu. Osvětlení by mělo být jasné a mělo by být umístěno na stropě, přímo nad středem pingpongového stolu. Světlo by mělo být také instalováno minimálně tři metry nad podlahou, tudíž je možná někdy lepší instalovat osvětlení až umístění pingpongového stolu. Světlo by nemělo za žádnou cenu oslňovat hráče.


3

Hrací plocha stolu na stolní tenis

Stůl na stolní tenis má přesně dané rozměry. Pingpongový stůl je 274 cm dlouhý, 152 cm široký a 76 cm vysoký. Hrací plocha stolu na ping pong je rozdělena na dvě poloviny a to síťkou na stolní tenis. Pingpongový stůl je buď zelené, nebo modré barvy. Za žádnou cenu nesmí být stůl na stolní tenis lesklý. Na okrajích pingpongového stolu je umístěna 2 cm široká bílá postranní a koncová čára. Dále je poté každá polovina pingpongového stolu ještě rovnoměrně rozdělena 3 mm širokou středovou čárou rovnoběžnou s čarami postranními (určeno pro čtyřhru).

Materiál hrací desky pingpongového stolu

Při hře je důležité, aby se pingpongový míček po dopadu na jakoukoli část hrací plochy stejnoměrně odrazil, proto je výrobě stolům věnována patřičná pozornost. Materiál hrací desky ovlivňuje cenu a model pingpongového stolu. Hrací plocha vnitřního stolu na stolní tenis bývá nejčastěji vyrobena z dřevotřísky (většinou lisovaná z více vrstev dýhy). Procesu výroby je věnován veliký důraz. Je důležité, aby se dřevo při výrobě nekroutilo a pořádně proschlo.

Hrací deska venkovních stolů na stolní tenis je nejčastěji vyrobena z laminátu. U značkových pingpongových stolů jsou hrací desky vyrobeny ze speciálních profilovaných vrstvených hliníkových plátů s antireflexní odrazovou vrstvou, která zabraňuje odrazu světla a oslnění hráče. Odrazové vlastnosti pingpongového míčku jsou však naprosto stejné jako u stolů dřevěných. Nejkvalitnější pingpongové stoly mají zpravidla silnější horní desku (rozměry 22 mm, 25 mm) a jsou označeny logem ITTF (Mezinárodní federace stolního tenisu).

Odolnost hrací desky pingpongového stolu

Důležitou vlastností hrací desky je její odolnost. Deska interiérového stolu na stolní tenis musí být dostatečně odolná a to například proti nárazům pingpongové pálky nebo proti manipulaci se stolem. Aby nedošlo k tomu, že po pár hrách bude deska viditelně poškrábaná či poškozená, což může mít za následek snížení kvality hry. U venkovních stolů na stolní tenis musí být hrací deska odolná hlavně proti dešti či slunečního záření.


Konstrukce stolu na stolní tenis

Rámová konstrukce pingpongového stolu souvisí hlavně s její celkovou kvalitou a masivností stolu, která má samozřejmě vliv na výslednou cenu, odolnost a celkovou stabilitu stolu na stolní tenis. Levnější modely pingpongových stolů jsou vyrobeny ze slabších materiálů a jsou vybaveny rámem bez horizontálního zpevnění. Tyto levnější stoly jsou určeny výhradně pro vnitřní použití.

Rámová konstrukce dražších modelů jsou příčně zpevněné, což umožňuje stolům zvládnout i tvrdší zacházení. Dále se můžeme setkat s konstrukcí, která je typická pro pingpongové stoly, umisťovány například do kempů či táborů čili s extrémním zatížením. Tato konstrukce je vyrobena ze svařených pozinkovaných profilů. Tyto pingpongové stoly nelze skládat.

4

5

Skladování a pojezdy stolů na stolní tenis

Je třeba se před výběrem stolu na stolní tenis zamyslet také nad tím, jak často budete se stolem manipulovat. Jestliže nemáte doma prostor přímo určený pro trvalé umístění pingpongového stolu, je třeba zvolit takový stůl, s kterým se dá jednoduše manipulovat a přesouvat ho. K tomuto účelu byly vyvinuty stoly, které disponují skládacím mechanismem a pro lepší manipulaci kolečka. Skládací mechanismus mají jak vnitřní, tak venkovní stoly.

Možnost složení stolu je velmi častým požadavkem zákazníků, neboť se tak pingpongové stoly stávají nenáročné na prostor. Často se můžeme setkat s modely, u kterých lze sklopit obě desky. Nebo také existují modely stolů, kdy můžete hrát proti sklopené druhé polovině stolu. Většina pingpongových stolů je vybavena pojezdem, tj. kolečky, která zabezpečují snadnou manipulaci se stolem při jeho přesouvání. Kolečka mohou být buď plastová, nebo pogumovaná (komfortnější řešení pojezdů). Kolečka by měla být vybavena možností dobrzdění, a to pro zvýšení stability pingpongového stolu.


Vybavení stolů na stolní tenis

Pro zvýšení komfortu ze hry, tím mám na mysli, pokud nechcete neustále hledat zatoulané pingpongové míčky a pálky, zvolte takový pingpongový stůl, který je vybaven praktickým držákem pingpongových pálek a míčků. Tento držák je většinou samotnou součástí konstrukce stolu. U venkovních modelů stolů může být tento držák vybaven ochranným krytem a to například proti dešti či větru. Díky těmto držákům budete mít vždy pálky, míčky anebo jiné příslušenství neustále při hře k dispozici.

Velmi užitečným pomocníkem je také pevný držák pingpongové síťky, díky němu už nemusíte síťku při každém rozložení stolu rozebírat. Další vychytávkou pingpongových stolů mohou být šroubovací adaptéry, které jsou umístěny na každé noze pingpongového stolu, a umožňují tak snadné výškové nastavení stolu ? vhodné pro venkovní stoly například při hře na trávě.

6

7

Podlaha pod pingpongový stůl

Podlaha, na kterou se umisťuje pingpongový stůl, musí být za každou cenu rovná. Stůl na stolní tenis určitě neumisťujte na nestabilní podlahu. U venkovního hraní stolního tenisu můžete být rovnou podlahou omezeni, nicméně se snažte pro venkovní hraní odpovídající podmínky přizpůsobit. Zaměříme-li se na oficiální pravidla stolního tenisu, tak se na podlahu v interiéru kladou přesně definované požadavky.

To znamená, že by podlaha neměla být světlá, lesklá a kluzká. Její povrch rovněž nesmí být cihlový, betonový, keramický a ani kamenný. Co se nejvyšších soutěží týče, podlaha musí být dřevěná nebo pokryta speciálním materiálem. Nicméně, pro hraní doma takováto přísná pravidla neplatí, ale není ke škodě z těchto pravidel alespoň trochu vycházet.

Stůl na stolní tenis určitě neumisťujte na podlahu, která je kluzká, neboť by mohlo dojít k častým pádům hráčů a tím pádem k zbytečným úrazům (vzhledem k hranám stolu). Nejlepší variantou podlahy je určitě dřevěná podlaha, popřípadě laminátová plovoucí podlaha (popřípadě krytina z PVC), která zvyšuje komfort při došlapu nohy a zvyšuje stabilitu stolu. Existuje také speciální podlahový systém, který je určen pro ty nejnáročnější.


Cena stolu na stolní tenis

Jak bylo zmíněno výše, cena za stůl na stolní tenis je závislá na kvalitě, masivnosti, materiálu a celkového vybavení stolu.

Ty levnější stoly na stolní tenis lze pořídit už od 3 tisíc korun. Samozřejmě, cena pingpongových stolů dále stoupá a to podle toho, jak velký by měl stůl být, bude-li stůl umístěn doma nebo venku.

Určitě doporučujeme nehledět pouze na cenu, ale zejména se zaměřit na kvalitu provedení, použité materiály a vybavení stolu.

8

Vybírejte ze široké nabídky

Skladem: 10 a více kusů
Stůl na stolní tenis SPONETA S1-72e - zelený
Doprava zdarma
8 990 Kč
Dostupné od 26.07.2024
Stůl na stolní tenis SPONETA S5-73e - modrý
Doprava zdarma
15 289 Kč
15 199 Kč
Dodací lhůta víc než 30 dnů
Stůl na stolní tenis MASTER T1-56i - modrý
4 699 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Mini stůl na stolní tenis STIGA Super Mini
1 999 Kč
Skladem: 3 kusy
Stůl na stolní tenis SPONETA S5-72i - zelený
Doprava zdarma
11 490 Kč
11 479 Kč
Přečtete si také další články


Jaké příslušenství na stolní tenis lze dokoupit


Čti více

Co potřebuji, abych mohl začít hrát stolní tenis


Čti více

Sponeta - odborníci na stolní tenis


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se