mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Co potřebuji, abych mohl začít hrát stolní tenis

Stolní tenis nebo také ping pong je bezesporu jeden z nejrychlejších sportů vůbec. Svou oblibu si získal nejen v České republice, ale také patří k nejrozšířenějším sportovním odvětví po celém světě.Historie a počátky vzniku sportovního odvětví ping pong?

Vznik stolního tenisu se datuje v 19. stolení, kdy stolní tenis jako společenská hra byla přivezena z Číny do Velké Británie. Stolní tenis se jako sportovní odvětví začal označovat v době, když se tato společenská aktivita začala pravidelně a předvídatelně hrát, tudíž začalo mít smysl v této hře mezi sebou soutěžit a zároveň počítat body. Zhruba na počátku 20. století se stala hra stolní tenis ve Velké Británii tak populární, že se začala její obliba rozšiřovat nejen do celé Evropy, ale také do Spojených Států.

Stolní tenis, jako mezinárodní uznávaná sportovní soutěž, byl definitivně označen v roce 1926, kdy byla taktéž založena mezinárodní federace stolního tenisu (z anglického slova International Table Tennis Federation, zkratka ITTF). Zakládajícími členy federace bylo Německo, Maďarsko, Rakousko a Švédsko. Za nedlouho se tato federace rozšířila o další státy Evropy včetně dřívějšího Československa a Anglie.

Mezinárodní federace stolního tenisu se usilovně snažila o popularizaci tohoto sportovního odvětví a také zvýšení divácké atraktivnosti. Svým úsilím a úpravou pravidel ping-pongu byl tento sport v roce 1988 zařazen do letních olympijských her. Ping pong nebo také stolní tenis si od této doby drží své pevné postavení mezi letními olympijskými sporty a to hlavně díky veliké obliby ve východní Asii.

Jak vznikl vůbec název ping pong?

Název tohoto sportu ping pong vznikl jednoduše, a to podle zvuku, který pingpongový míček při hře vydává. Co se rekreačních hráčů týče, bývá stolní tenis běžně označován také jako pinec.

V čem se liší ping pong od ostatních raketových sportů?

Ping pong spadá do kategorie raketových sportů, neboť se hraje za pomocí pálek na stolní tenis. Ping pong se liší od ostatních raketových sportů, do kterých patří například tenis, squash, ricochet či badminton, svou hrací plochou, která je rozdělena síťkou na stolní tenis a to na dvě poloviny. Hrací plocha se nachází nad úrovní země. Podél této hrací plochy se hráči ping pongu pohybují. Stolní tenis či ping pong se může hrát buď jako dvouhra, nebo také čtyřhra.


Jaká jsou základní specifika hry stolního tenisu?

Ping pong je jeden z mála sportů, který umožňuje zapojovat všechny hráčské předpoklady najednou. Tím mám na mysli, že kromě fyzických předpokladů, musí hráč pingpongu perfektně ovládat techniku hry. Velmi také záleží na psychice hráče, na schopnostech soustředit se a taktické vyspělosti hráče stolního tenisu. Jestliže se chcete pingpongu věnovat na profesionální úrovni, je třeba počítat s tím, že je ping pong v této úrovni jak fyzicky, tak silově a pohybově velmi náročným sportem. Nemyslete si, u rekreační úrovně je tento sport také velice fyzicky náročný.

Pro stolní tenis je rovněž charakteristická celá řada úderů a technických fines, které jsou založeny na rotaci pingpongového míčku. Časem se každý hráč ping pongu naučí s pingpongovým míčkem různých triků, díky kterým může hravě zmást svého protihráče.

Jaké jsou hlavní výhody stolního tenisu?

Stolní tenis je jeden z mála sportů, který:

  • má nízké nároky na prostor - pingpongový stůl lze snadno umístit do kouta i menšího společenského sálu,
  • stolní tenis má nízké pořizovací náklady a to hlavně ve srovnání s ostatními raketovými sporty, například vybavení pro tenis, badminton či squash,
  • ping pong poskytuje společenskou zábavu nejen při dvouhře, ale také pro velký kolektiv lidí,
  • při hře trénujete svou fyzickou a psychickou kondici, schopnost soustředění a schopnost předvídat.

Vše pro stolní tenis, aneb jaké základní sportovní vybavení je potřeba zakoupit?

Chcete-li hrát stolní tenis, je zapotřebí se nejdříve na tento sport vybavit. Základním vybavením hráčů stolního tenisu jsou samozřejmě pálky na stolní tenis, míčky na stolní tenis, síťky na stolní tenis a samozřejmě stůl na stolní tenis.

Míčky na stolní tenis

Míček na stolní tenis patří k základnímu vybavení hráče stolního tenisu. Musím však znova připomenout, že díky úderu tohoto malého míčku vznikl název tohoto sportovního odvětví, tj. ping-pong. Míčky na stolní tenis mají obvykle průměr 40 mm. Tyto pingpongové míčky jsou duté s tenkou stěnou, která je vyrobena z plastické hmoty. K tomu, aby pingpongový míček zajišťoval pravidelný odskok, je zapotřebí, aby měl míček rovnoměrný tvar a šířku stěn. Díky této vlastnosti nezáleží, jakou částí se míček na stolní tenis dotkne pálky nebo stolu.

Chtěli byste si zakoupit míčky na stolní tenis a nevíte, jaký si vybrat? Přečtěte si článek Jak vybrat míčky na stolní tenis nebo přejděte rovnou k výběru míčků na stolní tenis v našem e-shopu.

Pálky na stolní tenis

Nezbytnou součástí stolního tenisu, bez čeho by se žádný hráč vůbec neobešel, jsou pálky na stolní tenis, nebo také pingpongové pálky. Díky pingpongovým pálkám se pin pong řadí do kategorie raketových sportů. Pingpongová pálka se skládá z rukojeti a vlastní hrací plochy. Pálky na stolní tenis jsou buď celodřevěné, nebo také kompozitní pingpongové pálky. Jak už vyplývá z názvu, celodřevěné pálky jsou vyrobeny pouze ze dřeva (tradiční materiál). Kdežto kompozitní pálky na stolní tenis jsou obvykle složeny z několika částí či vrstev (střídají se různé druhy dřeva a karbonové materiály). V dnešní době kompozitní pálky na stolní tenis celodřevěné pálky střídají. Co se tvaru pingpongové pálky týče, většinou jde o ovál s průměrem cca 20 cm, tvary pálek se liší akorát ve stylu držení pálky - to znamená, jestli jde o evropský nebo o asijský styl držení pingpongové pálky. Hrací plocha pálky je většinou z obou stran olepená buď celo-gumovým povrchem, nebo gumo-plastovým povrchem. Jediné omezení v použití je u povrchu pingpongových pálek, které je schváleno ITTF a to dvakrát ročně. Povrchy pálek na stolní tenis musí být barevně odlišeny (červená a černá barva).

Chtěli byste si zakoupit pálku na stolní tenis a nevíte, jakou si vybrat? Přečtěte si článek Jak vybrat pálky na stolní tenis nebo přejděte rovnou k výběru pálky na stolní tenis v našem e-shopu.


Stoly na stolní tenis

Jak již vypovídá ze samotného názvu sportu, k tomu, abyste si vůbec stolní tenis zahráli, je zapotřebí si pořídit stůl na stolní tenis nebo také často nazývaný pingpongový stůl. V dnešní době se vyrábějí stoly na stolní tenis určené buď pro vnitřní použití (stoly na stolní tenis vnitřní/indoor), nebo stoly na stolní tenis pro venkovní použití (venkovní stoly na stolní tenis/outdoor). Stoly na stolní tenis mají většinou přesně dané rozměry. Horní deska pingpongového stolu musí být ve tvaru kvádru a tloušťka horní desky by měla být rovněž dostačující pro to, aby zajistila stejný odskok pingpongového míčku v kterémkoliv místě hrací plochy stolu. Stoly na stolní tenis pro rekreační hraní nemají většinou rozměry a jednotlivost povrchu dodržovány.

Chtěli byste si zakoupit stůl na stolní tenis a nevíte, jaký stůl si zakoupit? Přečtěte si článek Jak vybrat stoly na stolní tenis nebo přejděte rovnou k výběru stolu na stolní tenis v našem e-shopu.


Síťky na stolní tenis

Další nezbytnou součástí stolního tenisu je síťka na stolní tenis, která rozděluje hrací plochu pingpongového stolu. Síťka na stolní tenis má většinou předepsané parametry. To znamená, že jsou přesně dané rozměry výšky a šířky síťky, materiál, hustota ok a olemování síťky. Oka síťky na stolní tenis musí být dostatečně hustá, pletení síťky dostatečně pevné a páska, která ohraničuje z vrchu celou síťku, musí být dostatečně napnutá a to proto, aby byla požadovaná výška síťky zachována po celé její délce.

Chtěli byste si zakoupit síťku na stolní tenis a nevíte, jakou síťku si vybrat? Přečtěte si článek Jak vybrat síťky na stolní tenis nebo přejděte rovnou k výběru síťky na stolní tenis v našem e-shopu.


Další příslušenství na stolní tenis

Každá sportovní pomůcka včetně stolního tenisu je vybavena patřičnými doplňky a příslušenstvím. Co se stolního tenisu týče, mezi základní příslušenství mohou patřit obaly a čističe na pálky na stolní tenis, čističe stolního tenisu, ochranné plachty stolního tenisu, ukazatel skóre při hře, nebo například tréninkový trenažér stolního tenisu.

Chtěli byste si zakoupit další příslušenství pro stolní tenis a nevíte, co je potřeba? Přečtěte si článek Jaké příslušenství na stolní tenis lze dokoupit nebo přejděte rovnou k výběru příslušenství na stolní tenis v našem e-shopu.


Vybírejte ze široké nabídky

Dodací lhůta 21 prac. dnů
Set na stolní tenis JOOLA Family Set
589 Kč
Dodací lhůta víc než 30 dnů
Stůl na stolní tenis MASTER T1-56i - modrý
4 699 Kč
Skladem: 10 a více kusů
Síť na stolní tenis JOOLA Snapper
439 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Míčky na stolní tenis DOUBLE HAPPINES *** 3ks
52 Kč
Přečtete si také další články


Jak vybrat stůl na stolní tenis neboli ping pongový stůl


Čti více

Jaké příslušenství na stolní tenis lze dokoupit


Čti více

Sponeta - odborníci na stolní tenis


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se