Otužování - Revoluce ve zdraví, nebo jen "módní hit"?
Revoluce v přístupu ke zlepšení imunity, nebo jen "módní hit", kolem kterého je zbytečně velký povyk? Otužování pamatují už naši prarodiče a i dnes se těší velké oblibě. Je otužování ale opravdu zdraví prospěšné, jak se o něm tvrdí? Na co si dát pozor, a kdo by se mu měl raději obloukem vyhnout? Pojďme se na otužování kouknout blíže.
Otužování nemusí nutně znamenat jen rochnění se v ledové vodě nebo plavání v jezeře. Mezi otužovací techniky se řadí také například větrání, studené sprchy, ale také chladová terapie ledem.
Otužování vzduchem
Pokud jste zimomřiví a nedokážete si studené sprchy nebo dokonce vany zatím ani představit, otužování pomocí chladného vzduchu je pro vás ideálním startem. Výhodou je, že k němu nic nepotřebujete, stačí například spát při pootevřeném okně, jít se smetím nebo na procházku s méně vrstvami oblečení a postupně například i v zimě cvičit venku takzvaně "na lehko". Oblíbené jsou také kryokomory, ve kterých je vaše tělo na krátkou dobu vystaveno extrémně nízké teplotě (pod -120°C).
Otužování ledem
Otužování ledem se provádí nejčastěji pomocí ledové tříště, kterou si ve sprše potíráme tělo. Postupujeme od konců končetin, tedy předloktí a lýtka, přes přední stranu těla a otužování zakončíme ledováním velkých svalových skupin - zad, hrudníku, ramen.
Otužování vodou
Nebojte, nemusíte hned skákat do ledového sudu nebo rybníku. Při otužování je důležitá trpělivost a pravidelnost. Otužování vodou zahrnuje vše od potírání mokrým ručníkem, přes mytí rukou a obličeje studenou vodou, chlazení končetin, přes ledové sprchy až po zmíněné rochnění, například v otužovací kádi.
Co se s námi při otužování děje a k čemu je dobré
Proč bychom měli projít tímto, buďme upřímní, ze začátku často nepříjemným procesem, abychom si zvykli na chlad? Umyli jste si někdy po ránu obličej studenou vodou a všimli si, jak se cítíte lépe, jste svěžejší a lépe vám to myslí? Tak přesně proto!
O benefitech otužování bychom mohli napsat celý článek. Pojďme se podívat na ty hlavní:
- Síla a odolnostPravidelný pobyt v chladu posiluje náš imunitní systém, což znamená předcházení nejen rýmě a nachlazení při změně venkovních teplot, ale také vyšší odolnost vůči zánětům, nemocem kloubů nebo vnitřních orgánů.
- Vaše starší já vám poděkujeOtužování posiluje kardiovaskulární systém, čímž snižuje riziko například mrtvice či infarktu. Mimo jiné také zpomaluje degeneraci nervů, a pomáhá tak předcházet nemocem jako jsou např. Parkinson či demence.
- Zdraví a krásaDíky ochlazování těla se nám mnohem rychleji prokrvuje organismus, a to až na úroveň vrchní tkáně, která je tak zdravější a pevnější. Zrychluje se nám také celkově metabolismus, čímž přispívá ke spalování podkožního tuku a efektivnímu úbytku váhy.
- Štěstí a mentální stabilitaNe nadarmo se říká, že ve zdravém těle je zdravý duch. Otužování uvolňuje do těla endorfiny, které jsou zodpovědné za pocit štěstí. Pravidelným otužováním pomáháme tělu zbavovat se stresu, budovat si pevnější vůli a odolnost vůči vnějším podnětům. Ledové sprchy se také doporučují při příznacích deprese.
Jak s otužováním začít
Při otužování si pamatujte jedno heslo: "Není kam spěchat". Otužování rozhodně není soutěž. Je důležité začít pomalu a postupně. Vždy bychom měli zohlednit svůj zdravotní stav, intenzivní otužování bez předchozí přípravy může být nebezpečné zejména, pokud máte slabší srdce či problémy s tlakem. Například takový skok do ledového bazénku či jezera může netrénovanému tělu přivodit šok nebo v horším případě i zástavu srdce. Před zahájením venkovního otužování proto doporučujeme projít lékařskou prohlídkou.
Při trénování těla tedy platí:
- Začínáme pomalu a postupněMůžeme si na noc otevřít ventilačku, oplachovat si po ránu obličej a předloktí studenou vodou, až postupně dojdeme ke studeným až ledovým sprchám.
- Otužujeme se nejlépe každý den po ránuRychlá studená sprcha probere váš organismus a vyjdete do dne svěží a plní energie.
- PravidelnostPevná vůle a otužování jde ruku v ruce. Naše tělo má paměť, a na zvyk na chlad rádo a rychle zapomíná.
- Vaše tělo ví nejlépe, co potřebujeNaslouchejte mu. S otužováním nezačínejte, pokud se cítíte nemocní či nejste úplně fit. Ideální doba pro domácí otužování vodou je 1-3 minuty v zimě a až 5 minut v létě. Otužujeme se však jen do takové míry, které nám tělo dovolí.
Jaké pomůcky k otužování existují?
Pro otužování v pohodlí domova můžete využít naše speciální kádě, které najdou své místo na zahradě či ve sklepě, ale pohodlně je také složíte a převezete kamkoliv budete potřebovat. Doporučujeme také využívat neoprenové ponožky a rukavice, které ochrání vaše končetiny před rychlým prochladnutím. Pořídit si můžete také neoprenovou čepici či bójku pro venkovní plavání.