mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Výprodej PŘEDVÁNOČNÍ SLEVY

Proč je dnes lyžařská helma nutností a jaké je jejich základní rozdělení

Lyžařská helma nebo také přilba pro lyžaře patří k základnímu vybavení každého lyžaře. Nezáleží, jestli na svah vyjedete pouze dvakrát do roka, nebo trávíte na svahu každou volnou chvilku, lyžařská přilba se stala v dnešní době potřebnou součástí lyžařského vybavení. Nejnebezpečnější úrazy, které lze na svahu vidět, jsou úrazy hlavy a často zanechávají trvalé následky. Proto by měla být přilba na sjezdovce samozřejmou součástí a ne výjimečnost. Také vůbec nezáleží na tom, zda jste sjezdový lyžař nebo snowboardista.


Argumenty, které pronáší lyžaři, že jsem celý život lyžoval v čepici, jsou na dnešní dobu velmi úsměvné. Sport lyžování se neustále vyvíjí a s nástupem carvingové techniky se pohyby na sjezdovkách výrazně zrychlili, čímž se samozřejmě zvýšilo riziko úrazu. Jestli vy sami jezdíte na sjezdovce opatrně a nepadáte, je to v pořádku, ale nikdy nemůžete vědět, kdy do vás může vjet nezodpovědný nebo nezkušený lyžař či snowboardista, který nezvládne svou techniku jízdu a nezvládne se vám prostě vyhnout. V tuto chvíli vám může lyžařská helma opravdu i zachránit život.

Povinnost nosit lyžařskou helmu

V České republice, bohužel, ještě není zákon, který by upravoval povinnost nosit lyžařskou či snowboardovou helmu. Tento zákon však může díky tlaku záchranářů na zákonodárce brzy vzejít. Může také dojít k tomu, že ve většině českých lyžařských škol odmítnou učit děti, které nebudou vybaveny lyžařskou přilbou. V zahraničí povinnost mít lyžařskou helmu je, například v Itálii jsou lyžařské helmy povinné a to do 14 let věku dítěte, v Rakousku to pak platí na děti do 15 let věku.

Jak by měla správná lyžařská přilba vypadat?

Klasická přilba na lyže vypadá asi tak, že má pevný skelet, který zasahuje do oblasti uší. Většina přileb má také možnost připevnění integrálu, tj. chrániče brady.

Jaké je základní rozdělení lyžařských helem?

Lyžařské helmy rozdělujeme podle konstrukce a to na halfshellové, fulshellové, popřípadě integrální. Dále lyžařské helmy rozlišujeme podle technologie výroby a to na in-mold a injected.

Halfshellové lyžařské helmy

Říká se jim také poloskořepinové helmy, které mají měkké textilní ušnice, které lze u většiny typů helem odepnotu. Díky toho se stávají tyto helmy lehčí, než je tomu u fulshelových. Další výhodou tohoto typu přilby je, že mají lepší vzhled a je v ní také lépe slyšet.

Fulshellové lyžařské helmy

Jsou to celoskořepinové helmy, které vychází z konstrukce závodních přileb. Její pevná plastová skořepina chrání celou hlavu a to včetně uší. Tyto helmy jsou daleko bezpečnější než hlafshellové helmy. Nevýhodou je, že jsou o něco těžší. U těchto helem je možné také připevnit chránič brady a čelisti.

Integrální lyžařské helmy

Jedná se o helmy, u kterých je chránič brady a čelisti pevnou součástí konstrukce helmy. Tyto helmy jsou určeny zejména pro závody a extrémní freeride. Často je využívají ti lyžaři, kteří vyžadují nadstandardní ochranu.


Lyžařské helmy s injected technologií

Tyto helmy jsou také označovány jako "sendvičové" přilby, které se vyrábějí technologií vstřikováním speciální pěny do vnější plastové skořepiny. Náraz tak lyžař neabsorbuje bodově, nýbrž nárazová energie je absorbována rovnoměrně po celé ploše lyžařské helmy. Mezi výhody tohoto typu helem patří výrazně vyšší životnost a mají mnohem pevnější vnější skořepinu. Nevýhodou je však o něco vyšší hmotnost, než přilby, které jsou vyráběné technologií in-mold. U nejvyšších modelů tohoto typu přileb je dokonce použit tepelně formovaný materiál, který se přizpůsobí tvaru hlavy konkrétního lyžaře.

Lyžařské helmy s in-mold technologií

Tato technologie byla převzata z cyklistiky, kdy její hlavní výhoda je nízká hmotnost a to při zachování veškerých ochranných funkcí. Helmy vyrobené touto technologií se skládají z vnitřní vrstvy silně stlačeného polystyrenu, která je pevně spojena s vnější nárazuvzdornou plastovou skořepinou. Helmu po větším nárazu je třeba vyměnit, neboť polystyren pohltí energii nárazu a zdeformuje se. Helmy je třeba vyměnit i v případě, že je na ní viditelně poškození vidět. V tomto případě může být narušena vnitřní struktura materiálu, čímž vás takováto helma nebude již spolehlivě chránit.


Tyto technologie se neustále vylepšují a jsou doplňovány dalšími materiály, které zlepšují vlastnosti přileb. Například se v dnešní době u skořepiny používá velmi oblíbený karbon, nebo také sklolaminát. Co se týče vnitřní struktury helmy, pak mnozí výrobci již začali pracovat například s kevlarem.


Vyberte si z kategorie lyžařské helmy na našem e-shopu


Dodací lhůta víc než 30 dnů
Lyžařská přilba MASTER Freeze růžová
399 Kč
Dodací lhůta 2 pracovní dny
Dětská lyžařská přilba LACETO Heart - S
1 299 Kč
Skladem: 7 kusů
Helma STIGA Play
489 Kč
Dodací lhůta 2 pracovní dny
Dětská lyžařská přilba LACETO Mount - S
1 299 Kč

Celá kategorie


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se