mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Což takhle dát si cheat day?

Asi všichni už jsme někdy slyšeli o tzv. cheat day. Fenomén, který rozděluje fitness komunitu na dva tábory. Jak to tedy je? Pomáhá cheat day se shazováním kil a udržováním rovnováhy v těle, nebo byste se mu měli raději obloukem vyhnout? Správnou odpověď asi nikdy nezískáme. Tak jako všechno, i cheat day má své pro a proti.


Pozitivní vlivy na tělo a mysl

Obecně se nedoporučuje držet drastické diety, které nás deprimují a nepřináší nám radost, jelikož z dlouhodobého hlediska hrozí velké riziko, že tuto dietu zakončíme pořádným přejídáním. Doporučujeme proto hledat způsob stravování, který nás nebude omezovat, ale dodá nám všechny potřebné živiny.

Dodržujeme-li vyvážený stravovací režim, cheat day může být prospěšný nejen pro naši psychiku, ale i pro naše tělo po fyzické stránce. Odměna za to, že se staráme o naše tělo nám pomůže se uvolnit a odreagovat. Zároveň nabudíme metabolismus, doplníme glykogenové zásoby energie, a budeme tak moct zvýšit náš sportovní výkon na maximu.

Na co si dát pozor, pokud chcete s cheat day začít?

Asi největším nepřítelem co se týče stravování je naše vlastní vůle a přístup. Kolikrát se vám stalo, že se jeden cheat day změnil ve dny nebo i týdny a horko těžko jste se vraceli zpět do sportovní rutiny? Pokud tedy chcete s cheat day začít, zeptejte se sami sebe:

  • Jak dlouho už dodržuji zdravý stravovací režim? Pokud máme nastavený jídelníček třeba týden, hrozí mnohem větší riziko, že díky jednomu cheat day se už k původnímu plánu nevrátíme.
  • Jsem schopný/á dodržovat po zbytek týdne striktní dietu?

A na co si dát pozor?

Cheat day není o tom, že sníme všechno, co uvidíme. Rozhodně by to nemělo znamenat nadměrné přejídání, které by nám mohlo způsobit nevolnost a nadměrné zavodnění organismu.

Cheat day také může negativně ovlivňovat naši psychiku. Pozor by si měli dát proto tzv. věční dietáři, u kterých hrozí velké riziko výčitek svědomí. Je dobré si ale uvědomit, že pokud poctivě dodržujete striktní dietu, jeden den, kdy si dopřejeme, nám neublíží. Naopak nám může pomoct se zregenerovat a připravit se na nový týden jak po fyzické, tak psychické stránce.

Najděte tu správnou rovnováhu

Každý jsme jiný, a tak by ani cheat day neměl vypadat pro všechny stejně. Někomu vyhovuje jeden cheat day týdně, kdy si udělají radost. Jiným může vyhovovat například cheat meal, který není omezený na jediný den, znamená to ale, že si jednou za čas dopřejeme jídlo, na které máme zrovna chuť. K tomuto nám dopomůže tzv. Paretovo pravidlo 80/20.

Jednoduše 80 % času dodržujeme námi nastavený stravovací režim a 20 % času se "odměňujeme". Nemusíme se tak bát, že se budeme muset omezovat například na rodinných oslavách nebo na večeři s přáteli.

Přečtěte si také


Sponeta - odborníci na stolní tenis


Čti více

Jak vybrat správnou trampolínu - rady a tipy


Čti více

Nadzemní bazén - ideální koupačka


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se