mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Jak vybrat bazén a jeho příslušenství

Bazény se v dnešní době staly nedílnou součástí našich rodinných domů, víkendových chat a chalup. Hlavním účelem bazénů je v tropických dnech okamžité osvěžení a umožnění relaxace, která přispívá naší fyzické a psychické kondici a zdraví.

Dnes mít bazén není vůbec žádný luxus, a kdo by nechtěl mít pár kroků od domu zahradní bazén, ve kterém se můžete okamžitě osvěžit? Bazény už pro nás nejsou finančně ani stavebně nedostupné - výběr bazénu je opravdu velice široký a pestrý. V nabídce jsou levné nafukovací bazény, oblíbené prstencové bazény, nebo také nadzemní bazény.Jestliže se rozhodujete o koupi bazénu, tak je tento článek určen právě pro vás. Dozvíte se základní kroky, které by vám měly výběr vhodného bazénu usnadnit, ať už jde o typ, velikost nebo hloubku zahradního bazénu, nebo nákup základního bazénového příslušenství.

Důležité je si uvědomit, že samotnou koupí bazénu to nekončí, je třeba dále počítat i s provozními náklady.

Kroky, které jsou nezbytné při výběru bazénu

Bazén může být dlouhodobou investicí, proto výběr správného typu bazénu neuspěchejte.


K jakému účelu bazén hledáte?

Dříve, než si zahradní bazén pořídíte, měli byste si promyslet, jaký typ bazénu chcete, kolik za něho chcete utratit a hlavně k jakému účelu vám bude bazén sloužit. Co tedy od bazénu vlastně očekáváte? Je zapotřebí, abyste zvážili všechny varianty a vybrali takový bazén, který bude nejlépe splňovat vaše požadavky a bude vyhovovat všem vašim potřebám a možnostem. Zde je otázka, zda od bazénu očekáváte pouze osvěžení a dětské radovánky, nebo si v něm chcete také zaplavat.

Bazény umožňují a poskytují:

 • V tropických dnech vám bazén poskytne okamžité osvěžení.
 • U bazénu lze uspořádat zábavu pro celou vaši rodinu a přátelé.
 • Plavání zvyšuje vaši fyzickou a psychickou kondici a zdraví.
 • Bazén poskytuje formu aktivního odpočinku.
 • Bazén je také ideálním místem pro vyblbnutí vašich dětí.

Při pořizování bazénu je důležité k těmto faktorům přihlédnout. Je třeba si uvědomit, že zahradní bazén je hlavně místem vodních radovánek vašich dětí a jakmile vaše děti odrostou, může se stát, že se bazén stane spíše brouzdalištěm, než místem zábavy a dětských radovánek. V tomto případě popřemýšlejte nad volbou typu bazénu.

Obecně bazény rozlišujeme do dvou variant, a to nadzemní bazény a bazény zapuštěné v zemi. Jaký je tedy mezi nimi hlavní rozdíl?

Nadzemní bazény

Nadzemní bazény jsou nejprodávanějším typem bazénů a jedná se o všechny typy bazénů (nafukovací, pevné), které jsou umístěny na povrchu země. Oproti bazénům zapuštěným jsou nadzemní bazény pro rodinu daleko více cenově dostupné a nevyžadují náročné rozsáhlé úpravy terénu. BazenyU těchto bazénů není náročné řešit jeho umístění, bazén lze jednoduše přemístit na jinou část zahrady - netvoří trvalou součást zahrady - jsou ideální variantou pro ty, kteří pořizují bazén pro děti, a kteří předpokládají, že jim bude bazén sloužit pro přechodné období. Montáž nadzemních bazénů je velice jednoduchá, pro postavení nadzemního bazénu je nutné mít k dispozici pouze vodorovnou plochu bez travních drnů. Nadzemní bazény jsou v zásadě ale spojeny s kratší životností - nejsou příliš odolné vůči mechanickému poškození.

U nadzemních bazénů lze jednoduše vyřešit bezpečnost proti pádů dětí do vody. Jde tedy o nejlevnější variantu zahradních bazénů, u které je nutno počítat s tím, že se po čase budete muset s bazénem rozloučit a pořídit si bazén nový. Nicméně z hlediska cenové dostupnosti je to ideální volbou pro rodiny s dětmi.

1

Nafukovací bazény

Úplně nejlevnější variantou nadzemních bazénů jsou dětské nafukovací bazény a bazénky. Velikou výhodou je jejich snadná instalace a velká bezpečnost, neboť žádný nafukovací bazén nemá ostré hrany, o které by se mohlo vaše dítě poranit. Tato varianta nafukovacích bazénů jsou ideální volbou pro ty, kteří mají doma velmi malé děti. S nafukovacími bazény je spojena také velmi snadná údržba. Jedinou nevýhodou nafukovacích bazénů snad je jejich malá velikost a horší stabilita. A co jejich životnost? Životnost nafukovacích bazénů není trvalá, avšak staráte-li se o bazén správně, může vám vydržet i několik let.

Chcete se dozvědět více o dětských nafukovacích bazénech? přečtěte si článek Dětský nafukovací bazén, letní čvachtání za pár kaček! nebo přejděte do kategorie NAFUKOVACÍ BAZÉNY v našem e-shopu.

2

Prstencové bazény

Prstencové bazény patří mezi jedny z nejoblíbenějších bazénů na trhu. Tento bazén má po celém obvodu prstenec, který lze jednoduše nafouknout. Dovnitř bazénu se napustí voda, která svým stoupáním bazén sama postaví. Tento typ bazénu je vhodný pro rodiče s malými dětmi. Mezi hlavní výhody prstencových bazénů je snadná údržba a jednoduchá montáž. Jedná se také o velice bezpečný bazén, který lze umístit takřka kamkoliv na vaši zahradu. Podmínkou snad je rovná plocha zbavena kamenů a ostrých předmětů. Jde opět o dočasnou záležitost, proto počítejte s tím, že po čase se prstencový bazén opotřebuje. Abychom zajistili dlouho životnost prstencových bazénů, stejně jako u nafukovacích bazénů, je zapotřebí se o prstencový bazén správně starat.

Chcete si pořídit prstencový bazén? přejděte rovnou do kategorie PRSTENCOVÉ BAZÉNY v našem e-shopu.

3

Nadzemní bazény s pevnou konstrukcí

Nadzemní bazény s pevnou konstrukcí rovněž patří mezi oblíbené zahradní bazény. Montáž tohoto typu bazénu je o něco složitější, než předešlé dva typy bazénu (nafukovací bazény, prstencové bazény). Povrch místa je třeba předem přizpůsobit - zarovnat půdu a pořídit pod bazén speciální podložku, která zabraňuje poškození bazénu. Oproti nafukovacím nebo prstencovým bazénům jsou nadzemní bazény cenově trochu náročnější. Tyto bazény jsou vhodné pro celou rodinu a zvolíte-li větší rozměr, můžete si v tomto bazénu také zaplavat.

Chcete si pořídit nadzemní bazén s pevnou konstrukcí? přejděte rovnou do kategorie NADZEMNÍ BAZÉNY v našem e-shopu.

Zapuštěné bazény

Jak už z názvu vypovídá, zapuštěné bazény jsou buď celkově, nebo částečně zapuštěny v zemi. Zapuštěné bazény jsou určené buď pro venkovní užití, nebo je lze také instalovat do interiéru (zahradní zahrada). Hlavní výhodou zapuštěných bazénů je, že pohledově a esteticky nenarušuje prostor vaší zahrady. Další výhodou je, že zapuštěné bazény lze snadno zastřešit, což počítá s možností celoročního použití. Nevýhodou zapuštěných bazénů je, že bazén nelze jednoduše přemístit na jinou část zahrady, vytvářejí trvalou součást prostoru vaší zahrady, dále je údržba a výměna vody daleko komplikovanější. Jde také o finančně velmi náročnější variantu bazénu. S pořízením zapuštěného bazénu je třeba uvážit zajištění bezpečnosti - oproti nadzemním bazénům je zajištění bezpečnosti daleko obtížnější.


Kdo bude bazén převážně využívat?

Před výběrem bazénů je třeba se zamyslet nad tím, kdo bude bazén převážně využívat. Kupujete-li bazén pro děti, je třeba myslet na to, že vám děti za nějaký čas odrostou a v případě zapuštěných bazénů se může za nějaký čas váš bazén stát opuštěným brouzdalištěm. Pro tuto přechodnou dobu jsou vhodné nadzemní bazény, které vám prostor zahrady trvale nenaruší.

Jestliže máte děti a rádi byste jim letní měsíce zpříjemnili radovánkami u bazénu, pořiďte jim raději jeden z nadzemních bazénů.

Pro velmi malé děti jsou ideální dětské nafukovací bazénky, které se prodávají v nejrůznějších tvarech, motivech a velikostech. Pokud máte už větší děti, vhodné určitě budou prstencové bazény, které umožní dětem se nejen vyblbnout, ale také zajistí požadovanou bezpečnost u bazénů. Chcete-li však pořídit bazény pro celou rodinu, porozhlídněte se už po bazény s větším rozměrem, do kterého se vlezete všichni včetně dětí.


Jaký tvar bazénu zvolit?

Dalším parametrem je tvar bazénu, který závisí především na vašich prostorových možnostech. Tvar bazénu vyberte nejen podle toho, kam chcete bazén umístit, ale také podle toho, jaký tvar se hodí k vaší zahradě. Mezi standardní bazénové tvary patří:

 • Kruhové bazény volí nejčastěji rodiny s dětmi - tyto bazény jsou ideální pro hraní různých vodních her a sportů. V kruhovém bazénu si ale příliš nezaplavete.
 • Oválné a obdélníkové bazény jsou vhodné pro ty, kteří si chtějí v bazénu zaplavat.

V obchodě se můžete také setkat s bazény s netradičními tvary, jako jsou bazény v podobě osmičky, nafukovací bazén ve tvaru nějakého zvířata či dalších moderních tvarů.


Jakou hloubku a velikost bazénu zvolit?

Důležité je zvolit správnou hloubku bazénu. Hloubku je nutné zvolit hned potom, co jste se rozhodli, pro koho a k jakému účelu bazén kupujete.

Jestliže si chcete v bazénu zaplavat, tak obecně platí, že budete potřebujete bazén s hloubkou alespoň 1,2 metrů. Jestliže však pořizujete bazén pro své malé děti, které ještě plavat neumí, hloubka bazénu by měla být do jednoho metru. Je však důležité myslet na to, že se děti za chvíli plavat neučí a takovýto bazén pro ně bude potom nedostačující.


Jakou velikost bazénu zvolit?

Volba velikosti závisí na několika faktorech a to:

 • jaký prostor pro umístění bazénu máte = jestliže máte velikou zahradu a dostatečný prostor, můžete si dovolit pořídit bazén s průměrem tři až čtyři metry
 • k jakému účelu budete bazén využívat = budete-li chtít v bazénu plavat, je zapotřebí pořídit větší bazén (ideálně oválný)
 • kdo bude bazén využívat = kupujete-li bazén pro děti, postačí vám malý nafukovací bazének
 • kolik peněz za bazén chcete utratit

Všechny tyto parametry odvíjí výslednou velikost a hloubku bazénu.


Kam bazén umístit?

Vaše prostorové možnosti ovlivňují výběr tvaru a rozměru bazénu. Je třeba si ujasnit, kde přesně má být bazén umístěn. Bazén je ideální umístit na slunné místo - nejlépe tam, kam sluneční paprsky dopadají celý den. Je třeba také počítat s prostorem pro opalování a relaxaci na lehátku, popřípadě stinný prostor, kam se budete chtít před sluníčkem na chvíli schovat.


Příslušenství, které lze k bazénu dokoupit

V našem e-shopu mastersport.cz naleznete nabídku užitečného příslušenství, které k bazénu potřebujete. Společně s bazénem můžete zakoupit:

Doplňky, které vám i vašim dětem zajistí větší zábavu u bazénu

V našem e-shopu mastersport.cz naleznete širokou nabídku nejrůznějších nafukovacích lehátek, rukávků a nafukovacích míčů, které u bazénu určitě oceníte.


Vybírejte z kategorie bazény v našem e-shopu


Skladem: 7 kusů
Bazén AVENLI Prompt Pool 360 x 90 cm set s kartušovou filtrací
Doprava zdarma
2 490 Kč
2 190 Kč
-12%
Skladem: 10 a více kusů
Bazén AVENLI Sirocco Blue 360 x 76 cm set s kartušovou filtrací
Doprava zdarma
2 899 Kč
2 599 Kč
-10%
Skladem: 10 a více kusů
Bazén s pevnou stěnou AVENLI Steel Super 400 x 200 x 99 cm set s filtrací
Doprava zdarma
13 990 Kč
7 590 Kč
Skladem: 10 a více kusů
Bazén AVENLI Sirocco Blue 420 x 84 cm
Doprava zdarma
3 990 Kč
3 490 Kč
-12%

Celá kategorie


Přečtěte si také

Nadzemní bazén - ideální koupačka


Čti více

Proč potřebuji bazénovou filtraci pro svůj bazén


Čti více

Nezapomeňte se vybavit na vodní radovánky!


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se