mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Výprodej PŘEDVÁNOČNÍ SLEVY

Jak začít praktikovat slackline aneb jak na to

Co v tomto článku najdete

Úvod

Tento článek slouží pro ty z vás, kteří si již úspěšně pořídili slackline vybavení nebo o tom jsou pevně rozhodnuti. Poradíme vám některé užitečné informace týkající se počátků praktického provádění slackline chůze a na co při tom dát pozor.

Nyní bychom tedy měli být ve fázi, kdy jste si úspěšně pořídili lajnu, nyní již budete muset pouze nalézt vhodný prostor, nejlépe mezi dvěma stromy na nějaké travnaté louce. Jak už víme, lajnu umisťujeme pro začátek do vzdálenosti 5 - 10 metrů , musíme tedy nalézt dva kotvící body v odpovídající vzdálenosti.

Lajnu umístíme maximálně půl metru nad zem , jelikož předpokládáme počáteční vysokou pravděpodobnost pádů.

Napnutí slackline popruhu

U začátečníků se doporučuje lano napnout na maximální možnou míru, jakou jsme schopni fyzicky zvládnout. Řádně napnutá lajna umožňuje jednodušší zvládání prvních kroků na popruhu, chození po volnější lajně je mnohem obtížnější.

1

Jakým způsobem na lajně stát?

Začátečník se často ptá, zda má nohy dávat na popruh kolmo nebo v ose. Odpověď na tuto otázku je jednoznačná, na popruh vždy pokládáme nohu podélnou (dlouhou) osou chodidla, která je rovnoběžně s popruhem. To znamená, že stojíme k protějšímu kotvícímu bodu čelem a nohy překládáme přes sebe směrem kupředu. Stojíme jako na lyžích. Nikdy se na popruh nestavíme bokem v příčné ose chodidla jako na snowboardu!

Obuv na slackline?

Zda si na chození po lajně nechávat libovolnou obuv je spíše otázka individuálních preferencí. Zkušení lezci obvykle chodí na boso, protože mají v chodidlech lepší cit, není to však pravidlem. Pokud hodláte chodit v botách, pochopitelně je třeba zvolit spíše obuv bez podpatků s nízkou podrážkou a co nejmenším vzorkem.

První problémy při chůzi?

Pro každého začátečníka je vždy největším problémem fakt, že se mu nohy a celý popruh pod nimi třesou. Zde je nutno poznamenat, že se vám popruh nebude klepat, jakmile se vám podaří dostat obě nohy zároveň na popruh. Pro začátečníka je však neřešitelný problém tohoto docílit, aniž by ze slacklajny upadnul. Zde si budete muset nějak pomoct. Pokud trénujete s někým dalším, může vám pomoci tak, že se ho zachytíte za ruku, pak můžete začít trénovat udržování rovnováhy do té doby, než se tohoto klepání zbavíte. Další možností jak si pomoci, tentokrát bez další osoby, je napnutí lana do přiměřené výšky nad vaší lajnou. Na něj si připevníte tak zvanou oprať. To provedete zacvaknutím karabiny na lano, do karabiny přijde smyce. Nutno poznamenat, že chůze s opratí je obtížnější než s pomocí opory poskytované rukou další osoby.

Při prvních krocích se vám popruh bude zajisté rozkmitávat do stran, to se stává každému. Hned na začátku je dobré uplatnit dobrou radu, jak tento fenomén eliminovat. Pokud se nohama zhoupnete v kolenou, tento vertikální pohyb vám umožní zrušit kmitavý pohyb do stran. Tak zakusíte pohyb jako na houpačce, kterým se podaří nepříjemné kmitání odstranit, což může být do jisté míry zábavné a také upokojující.

Doporučujeme lezení začínat právě s pomocí. I když se chůzi na slackline můžete naučit i bez ní, vyžaduje to pevné nervy a překonání značné frustrace vlivem neustálých pádů a opětovného nastupovaní na lajnu. Ne vyjímečně se stává, že začátečník z tohoto důvodu trénink na slackline předčasně úplně vzdá. Musíte se připravit na to, že než si se slackline skutečně užijete a skutečně se po ní projdete, budete si muset protrpět někdy i poměrně dost trýznivých hodin nezdaru a pocitu méněcennosti. Pokud tak začnete rovnou s oporou, počáteční kroky si usnadníte a urychlíte proces zvládnutí udržování rovnováhy při chůzi na popruhu.

Balancování na místě jako další krok v procesu učení se slackline chůze

Počáteční proces učení se chození po slackline je dobré začít balancováním na místě, nemusíte tak chodit s pomocí opory neustále tam a zpět po celé lajně. Pokusíme se proto postavit a pustit se ruky svého parťáka či oprati. Zpočátku to vůbec není jednoduché, opět je třeba trpělivosti. Jakmile již zvládáme udržet se v postavení na lajně bez opory alespoň na chvíli, lajna by se v této fázi tréninku již neměla klepat, ani pokud zvedneme jednu nohu. S nohou vychýlenou do strany pak můžeme trénovat balancování na místě na trošku vyšší úrovni. Balancování pomocí nohy je vhodné pro začátek dobře potrénovat, jelikož se později bude hodit při samotné chůzi po lajně, a také v případech, kdy budete cítit únavu rukou, a kdy budete chtít ruce nechat na chvíli odpočinout.

Konečně přichází samotná chůze

Do této fáze se dostáváme ve chvíli, kdy se již na slackline udržíme bez opory. Nyní je třeba začít trénovat první kroky. To vám půjde rozhodně lépe, pokud budete mít co možná nejnižší těžiště. Čím je těžiště níže, tím lépe se na popruhu udržíte. Proto mírně pokrčíme nohy v kolenou. Chůzi provádíme v mírném záklonu s rozpřaženýma rukama. Sledujeme lajnu a místo, kam směřují naše chodidla, abychom ji neminuli, jelikož popruh vykonává zmíněný kmitavý pohyb do stran. V pozdějších fázích, když už lajnu přejdete, je z hlediska lepšího udržovaní rovnováhy vhodné fixovat pohled na pevný bod jako u stojky.

Pevný bod jako důležitý faktor chůze zkušeného slacklinisty

Pevný bod bývá obvykle zároveň místem ukotvení. Jedná se o místo, na které se při chůzi snažíme maximálně koncentrovat, což nám pomáhá udržovat rovnováhu, jelikož tolik nedráždíme nervové struktury odpovědné za udržování rovnováhy našeho těla. Kotvící bod je výhodným pevným bodem, jelikož představuje cílové místo vašeho snažení, navíc zejména u waterline a highline, kdy se kolem vás rozprostírá pouze vzduch nebo temná hladina vody, může být v podstatě jediným vhodným kotvícím bodem, který zároveň usnadňuje orientaci v tomto zdánlivě nekonečném prostoru. Je proto vhodné po zvládnutí základů chůze začít trénovat její provedení bez kontroly místa došlapu chodidel.

Po zvládnutí této fáze procesu učení se chůze na slackline můžete přikročit k provádění různých triků...

Přečtete si také další články týkající se slackline a výběru jejího vybavení:

Co je to slackline aneb atraktivní moderní sport, který může pohltit také vás

Jak vybrat slackline

Nebo přejděte rovnou do kategorie Slackline na našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se