mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

K čemu je futsalový míč, jak se odlišuje od běžného míče fotbalového, a jak jej vybrat

Hrajete fotbal v hale, tělocvičně nebo na umělém povrchu venku? Speciálně pro tyto povrchy se vyrábí specifický druh fotbalového míče. Na trhu se tak můžete setkat nejen s běžnými míči pro fotbal, ale také s takzvanými futsalovými míči neboli míči na sálovou kopanou. V tomto článku si vysvětlíme jaký je mezi zmíněnými druhy fotbalových míčů rozdíl.Jaké jsou základní rozdíly mezi fotbalovým a futsalovým míčem?

Běžný fotbalový míčurčený primárně na trávník nebo jiné venkovní povrchy (škvára) se na kopanou v halách, tělocvičnách, ale i tvrdých umělých venkovních površích (umělá tráva) nehodí. Takový míč je totiž pro tyto účely nejen příliš velký, ale má zejména vyšší odskok. I když si s ním můžete v hale v případě nouze zahrát, nebude hra úplně ideální.

Pro sálovou kopanou neboli futsal se vyrábějí speciální míče. Ty mají menší velikost a jsou vyráběny ze speciálních měkkých materiálů, které jsou určené na tvrdé halové povrchy nebo umělé venkovní povrchy. Umělým venkovním povrchem myslíme zejména "umělou trávu", které se také někdy lidově říká "koberec". Jedná se o umělý povrch s krátkými vlákny, který připomíná právě koberec. V současně době se běžně používá na školních hřištích. Některá hřiště mají kvalitnější umělou trávu s dlouhými vlákny, která již poměrně věrně kopíruje trávu přírodní. Na tuto trávu pořizujte běžný fotbalový míč, nikoliv míč futsalový.

Futsalové míčemají také obvykle výrazné barevné provedení, aby byly v halách dobře rozeznatelné. Důležité je však zejména to, že futsalový míč je oproti běžnému fotbalovému míči o něco těžší, a má tak nejen díky tomu, ale i díky celkovému technologickému provedení nižší odskok, což je při fotbale v hale stěžejní. Příliš vysoké odskoky běžného fotbalového míče znemožňují v halách kvalitní hru, míč se špatně zpracovává, skáče a hůře se s ním nahrává.

  • Fotbalový míč Běžný fotbalový míč určený pro dospělé a starší žáky, jak začátečníky, tak profesionály, má vždy velikost označenou číslem 5. Jediný rozdíl mezi uvedenými věkovými kategoriemi je v tom, že míč určený pro starší žáky je mírně odlehčen. Pro menší děti a mladší žáky jsou určeny míče o velikosti 3 nebo 4.
  • Futsalový míč Míč určený pro sálovou kopanou má vždy velikost 4.

Ceny, kvalita a použití futsalových míčů

Fustalové míče dnes můžete pořídit za velmi příznivé ceny. Levnější varianty míčů jsou vyrobeny z o něco levnějších a méně kvalitních materiálů a mají poněkud nižší životnost. Jejich výhodou je však nízká cena. Míče z této kategorie jsou vhodné zejména pro začátečníky a svátečnější sportovce, kteří budou hrát futsal jen občas. Jejich ceny se pohybují v cenové hladině okolo 300 až 400 korun. My vám v této kategorii nabízíme například futsalové míče Sedco nebo Spokey.

Futsalové míče pro futsalové profesionály a intenzivní používání stojí obvykle více než 500 korun. Nejšpičkovější modely mohou stát až kolem 1500 korun. Tyto míče mají o něco delší životnost a jsou kvalitnější z hlediska použitých materiálů i provedení. Pokud se chcete futsalu věnovat na vysoké úrovni nebo víte, že jej budete hrát několikrát týdně, investujte raději do této cenové kategorie. V naší nabídce vám z těchto míčů můžeme doporučit zejména futsalové míče značky Gala.


Futsalové míče

Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Futsalový míč GALA Finale Plus BF3013S
819 Kč
Přečtěte si také


Jak vybrat fotbalovou branku


Čti více

Vše o fotbalu


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se