mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Výprodej PŘEDVÁNOČNÍ SLEVY

Jak vybrat fotbalovou branku

Pokud chcete začít hrát fotbal a pořídit si z různých důvodů fotbalovou branku také pro vlastní využití, budete si muset nějakou vybrat. Na co byste se při výběru měli zaměřit?



Hlavním kritériem při výběru je zejména bezpečnost branky, jelikož branky mohou představovat nebezpečí ohrožení života i zdraví zejména u dětí, a to při jejich nesprávném provedení a používání. Při výběru fotbalové branky se dále řídíme podle materiálu, ze kterého je vyrobena. Z hlediska využití je důležitá také velikost fotbalové branky a způsob uchycení sítě.

Bezpečnost fotbalové branky

Fotbalové branky mohou při nesprávném provedení představovat nebezpečí, a to zejména pro děti. Průměrný věk lidí usmrcených v souvislostí s fotbalovou brankou je kolem 10 let. Mezi nejčastější příčiny úrazů patří podle Americké komise pro bezpečnost výrobků například:

  • Převrácení branky nebo pád při houpání se na břevnu a lezení na branku
  • Tržná poranění od ostrých částí branek
  • Poranění při střetu s tyčemi branky
  • Branka se rozpadne při přenášení

Požadavek bezpečnosti je proto základním požadavkem na každou branku. Odborně vyrobená branka podle platných norem, která nepředstavuje nebezpečí pro hráče, bývá označena certifikátem. To znamená, že daná fotbalová branka splňuje dle platných norem funkční a bezpečnostní požadavky pro tento druh výrobku. Bezpečná branka je obvykle vyrobena z lehkého materiálu a je zhotovena takovým způsobem, aby bylo složité její převrácení. To znamená, že musí být vynaložena několikanásobně vyšší síla, aby k tomuto došlo. Z výše uvedených důvodů se doporučuje pořizovat fotbalové branky označené certifikátem.

Materiál fotbalové branky

Nejčastějším materiálem, který se používá k výrobě branek, je hliník, plast a nafukovací branky.

  • Hliník Hliník je asi nejčastějším materiálem fotbalových branek, jelikož má dobré vlastnosti z hlediska použití. Jedná se o poměrně lehký materiál, který je však dostatečně pevný a odolný proti korozi. Hliníková fotbalová branka je tak bezpečná, má dlouhou životnost a dobře se s ní manipuluje.
  • Plast V dnešní době plastů se i fotbalové branky vyrábějí z tohoto materiálu. Obvykle se používá tvrzený polyvinylchlorid (PVC). Plastové branky se obvykle používají v nižších věkových kategoriích, v některých případech pro trénink v juniorských soutěžích, jinak jsou převážně určeny pro děti.Výhodou branek vyrobených z plastu je vysoká bezpečnost a nízké pořizovací náklady. Na druhou stranu jsou plastové branky náchylnější na působení UV záření, dlouhodobé vystavování může způsobit změknutí materiálu. Proto je dobré je před sluncem chránit tak, že pokud je zrovna nepoužíváme, ukládáme je ve slunných a horkých dnech někam do stínu.
  • Ocel V minulosti byla ocel hojně používaným materiálem pro výrobu fotbalových branek. Její výhodou byla hlavně vysoká mechanická odolnost a poměrně nízká cena. Dnes se však ocel pro výrobu fotbalových branek již v podstatě nepoužívá, a to z důvodu jejich vysoké hmotnosti, a tím pádem nízké bezpečnosti zejména pro děti. Ocel také podléhala poměrně rychle korozi, což má opět vliv na bezpečnost a životnost.
  • Nafukovací branky Nafukovací branky jsou vhodné pro děti a rekreační fotbal pro zábavu při cestování, jelikož jsou velmi skladné. V Anglii jsou tyto branky používány ve velké míře pro trénink fotbalových žáků.

Konstrukce fotbalové branky

Nejčastější konstrukční provedení fotbalových branek jsou následující:

  • Fotbalové branky zcela svařované Jedná se z hlediska konstrukčního o mechanicky nejodolnější branky s vysokou životností. Taková branka nevyžaduje kontroly spojů a dotahování šroubů při používání.
  • Fotbalové branky částečně svařované Branky částečně svařované mají na pevno svařené nejvíce namáhané části (obvykle rohy), zbytek se dodává rozložený a branku je třeba smontovat. Certifikované branky jsou pevné a nepředstavují nebezpečí. Nevýhodou je nutnost pravidelných kontrol spojů. Rozložitelnost je naopak pro některé uživatele výhodou, jelikož branku mohou podle libosti přemisťovat.
  • Fotbalové branky nesvařované Tato varianta branek se kompletně skládá a neobsahuje žádné svařované části. Jednotlivé díly jsou spojeny pomocí šroubů. Nevýhodou je nutnost pravidelné kontroly těchto spojů, jelikož dochází k jejich uvolňování, a to zejména v rozích, kde je konstrukce branky namáhána nejvíce. Pravidelné kontroly jsou nezbytné, jelikož se branka může rozpadnout, zejména při přemisťování, a představovat tak nebezpečí. Výhodou těchto montovaných branek bývá naopak nízká cena.

Velikost fotbalové branky

Fotbalové branky pro soutěžní zápasy mají předepsané rozměry 7,32 x 2,44 metrů. Juniorské branky mají obvykle rozměry 5 x 2 metrů. Na futsal a malou kopanou se používají branky o rozměrech 3 x 2 metrů. Pro rekreační fotbal může mít branka v podstatě jakékoliv rozměry, takže zde si libovolně zvolíte podle svých preferencí a možností.

Hloubka fotbalové branky

Fotbalové branky jsou obvykle k dostání v hloubkách 1 metr, 1,5 metru, 2 metry. Z hlediska bezpečnosti je vhodnější větší hloubka, ale záleží také na celkové velikosti branky.

Uchycení sítě fotbalové branky

Uchycení sítě je důležité z hlediska bezpečnosti. Dřívější často používaná varianta kovových ostrých háčků mohla způsobovat vážná poranění hráčů při hře. U nynějších branek se využívá integrovaný systém úchytů, to znamená, že síť je již součásti konstrukce fotbalové branky. Druhá používaná moderní technologie uchycení sítě je provedena pomocí háčků plastových, které jsou ukryty v profilu tyčí.

Ukotvení fotbalové branky

Fotbalové branky se vyrábějí v několika variantách ukotvení. Z hlediska bezpečnosti nejvyšší prevenci zajišťují branky s možností usazení branek do zabetonovaných zemních pouzder. Tato varianta se využívá pro profesionální využití v soutěžních zápasech. Pomocí speciálních adaptérů tak lze ukotvit i branky přenosné. Pokud není k dispozici možnost zemního pouzdra, je vhodné spodní část branky zatížit závažím. Speciální závaží k přenosným brankám lze zakoupit. Na internetu lze například na stránkách daných obchodníků nalézt, jaké jsou doporučené velikosti zátěže k dané velikosti branky.

Jak předejít úrazům:

  • Na brankách se nehoupeme a nešplháme na ně
  • Přenosné branky zabezpečujeme kotvením (nejlépe závažím)
  • Při přenášení přenosných branek se nezdržujeme pod její přední částí
  • Pravidelně kontrolujeme stav montovaných branek
  • Nikdy nenecháváme děti bez dozoru - zejména u přenosných branek


Vyberte si z kategorie fotbalové branky na našem e-shopu


Celá kategorie

Přečtete si také další články týkající se fotbalu a výběru fotbalové výstroje


Jak vybrat fotbalový míč


Čti více

Vše o fotbalu


Čti více

Jak vybrat fotbalové chrániče


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se