Jak vybrat volejbalové chrániče
V klasickém volejbale jsou chrániče kolen, dalo by se říci, naprosto nezbytné, vzhledem k tomu, že dochází k častým řízeným pádům k zemi při pokusech o odehrání míče. Existují však i hráči, kterým chrániče zpočátku vadí při pohybu, čímž je zbytečně okamžitě odloží, místo aby hraní s chrániči zkusili dát šanci. Pokud si totiž hráč zvykne na to, že je chráněn a může tak míč odehrávat riskantněji, kolenní chrániče se stanou nezbytnou součástí jeho volejbalové výstroje, pocit omezení pohybu totiž obvykle rychle vymizí.
Volejbalové chrániče kolen vybíráme stejně jako jakékoliv jiné chrániče primárně podle velikosti. Dále vybíráme chrániče na základě použitých technologií. V neposlední řadě volíme chrániče, které jsou pro nás komfortní a jejichž materiál je pro nás příjemný.
Proč nosit volejbalové chrániče?
- Chrániče kolen hráče chrání před naražením kolene, zlomeninami a "spálením" kůže o tvrdý povrch
- Chrániče navíc celé koleno fixují a pomáhají tak zabránit jeho vymknutí
- Vzhledem k vyšší ochraně budete moci provádět riskantnější zákroky a kvalita vaší hry se zvýší
Velikost volejbalových chráničů
Velikost chráničů je nejdůležitější parametr, na který si při výběru musíte dát pozor. Pouze správná velikost chrániče zajistí maximální ochranu vašich kolen deklarovanou výrobcem. Chrániče by neměly být příliš velké a při pohybu padat, a naopak by neměly být příliš těsné, neboť pak brání v pohybu. Chrániče jsou k dostání v klasických velikostech S, M, L, XL. Pro děti se případně adekvátně označují (např. kid, junior, pro dospělé - senior).
Velikost volte podle převážné velikosti svého běžného oblečení, po zakoupení chráničů přes internetové obchody je řádně vyzkoušejte, a pokud se vám velikost nehodí, pošlete chrániče ihned zpět na výměnu, která je bezplatná. Také u chráničů platí stejný problém, s jakým se setkáváme u běžného oblečení, že různí výrobci mohou mít různé rozměry stejných velikostí, tak vám nemusí sedět velikost M od jednoho výrobce, kdežto od jiného vám mohou padnout jako ulité. Proto je nutno chrániče nejlépe vždy vyzkoušet, a to i zkusit se proběhnou nebo skočit.
Technologie volejbalových chráničů
Moderní volejbalové chrániče mají řadu technologických vylepšení, které zajišťují například vyšší životnost chráničů, vyšší ochranu hráče a podobně. Při výběru se zaměřte také na to, jaké technologie vám výrobce u daného chrániče kolen na volejbal nabízí a co preferujete vzhledem ke stupni využití chráničů a ochotě zaplatit vyšší či nižší částky.
Jaká technologická vylepšení například dnešní výrobce nabízejí?
- Zesílená vnější vrstva Volejbalové chrániče jsou dnes například vyráběny se speciálními vnějšími vrstvami na povrchu, které zajišťují delší trvanlivost. Často se používá karbonová vrstva. Chrániče se prodřou mnohem pomaleji a vyšší životnost je tak zajištěna.
- Ventilace a odvod tepla Výrobci chráničů myslí na fakt, že při sportu se pod touto vrstvou hromadí zvýšené množství potu. Chrániče se tak vyrábějí s malými ventilačními otvory uvnitř ochranného polštáře, ty zajistí dostatečné odvedení nadbytečného potu a dobrou ventilaci a chlazení kolen. Výrobci tyto technologie podle sebe různě označují, příkladem může být technologie InterCool od firmy Mizuno.
- Speciální boční ochrana Zesílená boční ochrana je velmi výhodná z hlediska bezpečnosti a komfortu při hraní.
- Zadní otevření chrániče Chrániče se také vyrábějí v provedení se zadním otevřením, což zlepšuje pohyblivost v chráničích a lepší ventilaci.
Péče o volejbalové chrániče
Volejbalové chrániče nevyžadují zvláštní péči. Přečtete si návod k použití, pokud jej výrobce přikládá, kde by údaje o základní údržbě měly být obsaženy. Po použití chrániče jednoduše přetočte naruby a nechte pořádně vyschnout od potu. Praní chráničů se doporučuje maximálně na 40 stupňů. Při vyšších teplotách se chrániče dříve opotřebují a vybledávají.