AIRTRACK: skákejte doma jako na trampolíně⏩
mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej
MASTERSPORT.CZ: naše ZMĚNA - vašeSLEVY⏩

Kupte si trekingové hole a prochoďte se ke štíhlosti a klidné hlavě!

Chůze je nejpřirozenější lidský pohyb. Díky chození nejen zhubnete, ale taky si psychicky odpočinete a zlepšíte si imunitu. Pouhé 2 hodiny chůze týdně dokážou snížit riziko mrtvice či jiných problémů souvisejících s lidským mozkem. Kromě toho chůze vytváří lepší náladu a je tak prevencí deprese.


Denně se doporučuje ujít aspoň 10 tisíc kroků. Zdá se vám to moc? Nepanikařte, začít můžete s menším počtem kroků a postupně se prochodit až k doporučovaným deseti tisícům. Na pomoc si k tomu můžete vzít turistické hole, díky kterým zapojíte do chůze celé tělo a posílíte jej.

Turistické hole mají mnoho předností. Největší z nich je ta, že během chůze, zejména v náročnějším terénu, hole slouží jako opora. Snižují zátěž kloubů, hlavně kolen, a pomáhají při obtížnějších výstupech i sestupech. Vedle toho pomáhají při chůzi zapojit efektivně také horní část těla. Chůze s holemi "rovná" tělo do přirozené polohy a uživatel nemá tendenci se hrbit.

Navíc při chůzi s batohem je to víc než potřeba. Věkové rozmezí použití holí nezná hranic ani fyzickou kondici, hůlky můžou používat děti, dospělí i senioři, aktivní sportovci, ale také starší lidé při běžných procházkách po okolí.

Podle čeho trekingové hole vybírat?

Před samotným nákupem je dobré si ujasnit několik otázek a podle toho hole vybírat.

  • Preferuji spíš sportovní, nebo pohodovou chůzi?
  • Budu používat hole jen já, nebo i někdo další?
  • Chci si pořídit kvalitnější hole, nebo jen průměrné?

Odpovědi na tyto otázky najdete níže a rovnou si můžete své nové hole vybrat.

Vybrat trekingové hole

Pevné vs. nastavitelné hole

Existují pevné hole a hole s nastavitelnou délkou. U pevných holí je délka pevně daná a je potřeba je vybírat podle konkrétní výšky postavy. Tyto hole jsou obvykle lehčí a vysoce odolné proti poškození, čímž zajistí delší životnost.

Druhou skupinou jsou tzv. teleskopické hole, které mají nastavitelnou délku a lze je přizpůsobit různým výškám postavy. Hole si tak může klidně půjčovat mezi sebou v rodině nebo s přáteli. U nás si můžete vybrat z velkého množství teleskopických holí.

Pevné i teleskopické hole někdy nabízejí tzv. antishock systém. Jedná se o odpružení hole skrze vestavěné pružiny, které absorbují nárazy a zamezí šíření vibrací (stejně jako vidlice na jízdním kole). Antishock systém je vhodný především pro ty, kdo mají problémy s koleny, kyčlemi, lokty či kotníky, protože tlumení nárazů šetří tyto části těla. Vyberte si svoje hole s antishock systémem.


Skládací vs. teleskopické

Turistická hůl se může skládat z více částí (2, 3 i 4), díky čemuž se dá hůl složit a schovat do batohu.

Teleskopické hole se skládají tak, že se do sebe jednotlivé části zasouvají. Při každém skládání se znovu nastavuje jejich potřebná délka, ve které se uzamykají. To se provádí buď šroubováním celé části či plastového kroužku, nebo zajištěním páčkou. Jednotlivé části hole se nesmí vysouvat nad povolené maximum, které bývá jasně vyznačeno, mohl by se tím porušit vnitřní plastový mechanismus či se hůl zlomit.

U skládacích holí jsou k sobě jednotlivé části stále připojeny strunou, která se při složení hole do jednoho celku schová do jejích útrob. Je to podobné jako při skládání stanových tyček. Hůl se skládá v podstatě sama – jednotlivé díly do sebe zaskočí. Výhodou oproti teleskopickým holím je, že při každém skládání a rozkládání není potřeba znovu nastavovat délku holí.

Materiál

Materiál hole je důležitý, protože má vliv na její hmotnost, pevnost a pružnost. Ideálem je samozřejmě lehká a pevná hůl. Hole se obvykle vyrábějí z hliníku, karbonu, případně pak ze sklolaminátu.

Hliníkové hole jsou nejvíce rozšířené, jsou sice těžší, ale zato odolávají extrémnímu zacházení. Jejich pořizovací cena není nijak vysoká. Jsou vhodnější pro začátečníky nebo nenáročné turisty.

Karbonové hole jsou špičkou ve své kategorii. Jsou lehké, tvrdé a odolné. Karbon dobře pohlcuje vibrace vznikající při odrazu z hole. Hole jsou vhodné pro náročné turisty, kteří je využijí častěji.


Jak vybrat správnou délku holí?

Hole musí být přizpůsobeny výšce postavy. Při výběru hole se postavte vzpřímeně, ohněte ruce v loktech v 90 °jako byste drželi hůl za rukojeť. Poproste někoho, aby takto změřil výšku od podlahy k vaším dlaním a dle toho vyberte správnou délku holí.

Další výbava k holím

  • Hole mívají plastový vyměnitelný talířek nad hrotem, který zabraňuje hlubokému zaboření hole do země, mezi kameny nebo v zimě do sněhu.
  • Každá hůl má koncový hrot z tvrdého kovu, který slouží k odrážení od povrchu. Tento hrot se často překrývá tzv. botičkou.
  • Botička je gumová násada na ocelový hrot, která se na hole nasazuje při chůzi po tvrdém povrchu (asfalt, udusaná hlína apod.). Výhodou je tlumení nárazů i to, že hole nedělají nepříjemný zvuk a také se díky botičce chrání hrot proti opotřebení.

Všechno příslušenství k holím máme také v našem e-shopu

Příslušenství

Potřebujete ještě více informací o holích?

Jak si vybrat vhodné trekingové hole


Kam se kterým hrotem?

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte se