mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Termoska jako nepostradatelná výbava každého turisty

Turistické vybavení není jen o vhodném outdoorovém oblečení, o správných turistických botách, o správném stanu, karimatce či spacáku, zde jsou důležité i další, drobné věci, bez kterých se žádný turista v přírodě prostě neobejde. Mezi takové vybavení rozhodně patří termoska, kterou oceníte během túry nejen v zimních, ale taky v létě.


Jak tomu bylo s termoskami zhruba před deseti či patnácti lety? V té době byla praktičnost a odolnost termosek úplně někde jinde než dnes. Hlavním znakem tehdejších termosek byla nízká životnost. Byly vyrobeny ze skla a mnohdy nepřežily ani obyčejný školní výlet. Jestliže vám tato termoska někdy vypadla z ruky, mohli jste si být zcela jisti, že místo teplého čaje si dáte rozbité skleněné střepy. Víte, co to vlastně termoska je, k čemu slouží a jak by měla správně fungovat? Na trhu naleznete široký výběr termosek, ale vyznat se v tom...

Co je to tedy termoska?

Termoska je uzavíratelná a speciálně vyrobena termoizolační nádoba, která slouží k uchování teploty svého obsahu (nejen teplého či studeného nápoje, ale také pokrmu). Úplně první počátky termosky se objevily již v 19. století a jsou spojeny s pracovníkem Oxfordské univerzity Jamesem Dewarem. V té době termosky ještě nesloužily k účelu uchování teplých nápojů, ale James Dewar použil svůj vynález pro uchování zkapalněných plynů, například dusíku. Později, v první polovině 20. stolení, došlo k prudkému vývoji termosky. Dnes jsou termosky vyráběny mnohými firmami, i když ne všechny termosky splňují všechny požadavky, které by termosky měly splňovat.

K čemu termosky tedy slouží?

V současné době nejprodávanější jsou celokovové vakuované termosky, které jsou nejen nerozbitné, ale také dokáží uchovat tekutiny teplé po velmi dlouhou dobu.

Termosky oceníte nejen v zimě, ale také v létě, kdy je lze využít k opačnému účelu, tj. uchovávání chladných nápojů. Určitě každý z vás se budete chtít v tropických dnech raději osvěžit studeným džusem nebo vodou, než horkým čajem. K tomuto účelu lze termosku rovněž použít. Termosky jsou tvořeny vnějším a vnitřním pláštěm. Mezi těmito plášti je vakuovaná vrstva, která zabraňuje tepelné výměně mezi obsahem termosky a vnějším prostředím.

Hlavním účelem termosky je tedy zabránit k tepelné výměně mezi obsahem termosky a vnějším prostředí.


Základní parametry výběru termosky:

K čemu budete termosku používat?

Než si termosku zakoupíte, je třeba si nejdřív uvědomit, k jakému účelu budete termosku používat, tedy, zda budete termosku používat pouze k uchovávání tekutin, nebo budete také v termosce chtít uchovávat pokrmy. Od tohoto se totiž odvíjí velikost a průměr termosky, způsob a průměr uzavírání termosky. Dále je třeba se zamyslet nad tím, do jakých podmínek budete termosku potřebovat. Jak už bylo mnohokrát řečeno, je třeba odlišit extrémní podmínky a nenáročné jednodenní výlety.

Jaký objem termosky zvolit?

Druhým kritériem výběru termosky je zvolit si správný objem. Mějte na paměti, že čím větší objem termosky, tím delší doba uchování teploty obsahu termosky. Nejčastější a zároveň nejefektivnější velikost termosky je objem mezi 750 až 1000 ml - vzhledem k poměru váhy, objemu a tepelně izolačních vlastností.

Z jakého materiálu se termosky vyrábějí?

Na trhu se můžete setkat s těmito materiály termosek - plast, nerezová ocel a titanium. Samozřejmostí je, že toto pořadí také odvíjí kvalitu a zároveň finální cenu termosky. Někteří výrobci vyrábějí termosky také v různém barevném provedení, což samozřejmě závisí na vkusu každého z nás. Barevné provedení termosek nikterak neovlivňují její výslednou kvalitu. Je třeba zmínit, že kovové termosky mají dobrý poměr hmotnosti a objemu. Její stěny jsou vyrobeny z tenké oceli, která tak dává termosce potřebnou pevnost a zaručuje prakticky jejich nerozbitnost. TermoskyPlastové termosky dokáží uchovat tekutiny v teple až 8 hodin, kovové termosky uchovají tekutiny v teple až po dobu 12 až 16 hodin. Pak jsou na trhu samozřejmě ty nejkvalitnější titanové termosky, které uchovají tekutiny v teple i více než 24 hodin.

Horší tepelné vlastnosti plastových termosek jsou však spojeny s jejich nižší pořizovací cenou. Izolaci u plastových termosek zajišťuje vrstva plastu nebo pěny z plastických hmot. Nemusíte mít však strach, tyto plastové termosky jsou nerozbitné a jsou určeny pro nenáročné turisty (jednodušší turistiky, jednodenní výlety). Pro náročnější turisty (vícedenní či dlouhodobé výlety) se pak bude více hodit termoska z nerezové oceli.

Uzavírací systém a další užitečné doplňky termosky

Dalším kritériem, které je důležité při výběru správné termosky, je její uzávěr. Hlavní funkcí uzávěru je zajištění maximální těsnosti a zabránění tepelných přenosů. Výrobci termosek neustále zlepšují nejen tepelně-izolační vlastnosti a design termosek, ale také pracují na kvalitě jednotlivých doplňků.

Jedním z užitečných doplňků termosky je šroubovací víčko, které lze použít také jako kelímek - určitě nikdo z vás nebude pít horký čaj přímo z termosky.Někteří výrobci vylepšili vnitřní uzávěr termosky o pojistku, kterou stačí povytáhnout a tekutý obsah z termosky rovnou dolívat (zde už nemusíte šroubovat). Tento systém oceníte hlavně v zimě, když máte na rukou rukavice. Rovněž u termosky oceníte držadlo nebo držadlo s řemínky - takovou termosku si můžete jednoduše připevnit k batohu.

Správné plnění termosky

Abyste zajistili obsah termosky v požadované teplotě po určitou dobu, tak je zapotřebí termosku správně naplnit. Vnitřní materiál každé termosky má svou tepelnou kapacitu, proto je důležité před každým plněním termosku řádně vytemperovat. Co to znamená? Jestliže plníte termosku horkým nápojem, nalijte do termosky vařící vodu a nechte ji v termosce několik minut, dokud se plášť termosky neohřeje, nevytemperuje. Stejný princip pak platí i v létě při uchování obsahu v chladu.

Jak se o termosku starat?

S termoskou je spojena také její snadná údržba. Důležité je, abyste v termosce nenechávali zbytky tekutin či jiného obsahu. Po každém použití termosku důkladně vymyjte a nechte pořádně vyschnout. Zabráníte tak, že se v termosce začne tvořit plíseň či bakterie.


Vybírejte ze široké nabídky

Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Termoska COLEMAN 1 l
659 Kč
Dodací lhůta 7 pracovních dnů
Termoska nerezová
199 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Termoska NILS NCB28 0,5 l
219 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Termo láhev NILS NCB12 0,5 l
219 Kč
189 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Termoska MIZU V7 V-Lid 0,7 l
761 Kč
729 KčPřečtěte si také


Jak vybrat skvělý turistický batoh


Čti více

Jak vybrat správný stan


Čti více

Outdoor a camping vybavení


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se