mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Jak vybrat skvělý turistický batoh

Důležitou součástí krátkého výletu, ale i delšího treku, je turistický batoh. Jedny se hodí při výletech za historickými památkami, jiné zase více využijete na túře po horách. A možná nepotřebujete jenom batoh, ale velkou krosnu nebo sportovní tašku.


Určitě si pamatujete na krosny jedné velikosti, které byly těžké, nepohodlné, bolela z nich záda a popruhy se zařezávaly do ramen. Tato doba je naštěstí již dlouho za námi. Dnes je na trhu velmi široký sortiment různých batohů, krosen a sportovních nebo cestovních tašek.

Při výběru batohu je důležité si uvědomit, k jakému účelu má sloužit. Podle toho je dobré zvolit:


Druh zavazadla

Krosna, sportovní nebo cestovní taška, batoh, taška přes rameno. Každé z těchto zavazadel se hodí k jinému účelu.

Turistické batohy

  • Turistické batohyJsou vhodné na víkendové či několikadenní pochody a výlety v přírodě. Většinou mají objem 30 až 50 litrů a pohodlně se do nich vejde spací pytel, termoska s pitím a jídlem a základní hygienické potřeby. Speciální kategorií jsou dětské turistické batohy, které stejně dobře jako na túru využijete pro dítě do školy.
  • Velké turistické batohy s objemem 50 lTzv. krosny, jsou vhodné pro delší pobyty a pochody v horách, na časté cestování a přenášení velmi těžkých břemen. Obvykle mají větrání zad, jejichž výše se dá nastavit. Kovový rám pomůže rozložit těžký náklad a bederní pás zase zabezpečí, že se batoh nebude pohybovat ze strany na stranu.

Sportovní batohy a tašky

  • Sportovní batohyJsou velmi univerzální. Proto je využijete nejen na krátkou túru, ale také na běžné nošení do města a jednodenní výlety. Odnesete v nich domů i menší nákup z obchodu. Většinou mají objem do cca 30 litrů.
  • Sportovní taškyVyužijete je při cestování na dovolenou nebo do nich sbalíte věci na cvičení v posilovně.

Batohy pro speciální účely

Při běhu oceníte lehký batoh nebo ledvinku, která má nastavitelný pas a kapsu na zip, takže klíče od bytu jen tak neztratíte. Při šlapání do pedálů je zase skvělé, když vám záda pod batohem větrají, vybírejte proto takový, který to zajistí. Některé produkty se hodí i do města a vejde se vám do nich i notebook.

Velikost batohu

Velikost batohu úzce souvisí s účelem, pro který si ho pořizujete. Vždy se dívejte nejen na objem, ale také na nosnost batohu, protože se tím můžete vyhnout protržení popruhů při překročení doporučované nosnosti. Na jednodenní výlet postačí batoh s maximálním objemem 30 l, pokud cestujete na delší dobu, volte batoh větší. Při výběru se podívejte i na vnitřní rozložení batohu, kolik má přihrádek, jestli se dají zapnout, jak jsou přístupné apod.

Materiál a konstrukce turistického batohu

Do města nebo na krátký výlet postačí batoh bez speciální konstrukce. Pokud však plánujete delší túry nebo delší pobyt na horách, určitě volte batohy s vnitřní nebo vnější konstrukcí, které zlepšují rozložení nákladu a zabezpečí, že se vám batoh lépe ponese.

  • Nosné popruhyMěly by mít dostatečnou šířku, aby se nezařezávaly do ramen. Kvalitní nosné popruhy poznáte podle toho, že jsou dostatečně daleko od sebe, a zároveň jsou ve tvaru protáhlého písmene "S". Současně by měl mít batoh stabilizační popruhy či dotahovací systémy, které zajistí příjemné nošení.
  • Bederní pásZvyšuje stabilitu a rovněž pohodlnost nošení batohu. Aby bylo zajištěno pohodlí, neměl by být volný ani příliš utažený.

Materiál turistického batohu

Samotný materiál turistického batohu by měl být dostatečně pevný. Prodyšnost zádové části vás uchrání před propocenými zády, takže hlavně pro delší túry tento parametr nepodceňujte. Volte raději materiál, který ochrání věci v batohu před alespoň slabým deštěm. Nepromokavost švů a spojů se řeší pomocí tzv. zátěru. V případě lijáku ale stejně raději použijte pláštěnku na batoh.

Doplňky a příslušenství k batohu

Pláštěnka na batoh zajistí, že jeho obsah zůstane suchý. A to na dlouhém treku chcete. Pokud třeba zmoknete, mokré věci nenoste uvnitř batohu, ale uložte je do speciální síťky, kterou připnete na batoh.

Na dovolenou k moři se pohodlně sbalíte do větší cestovní tašky. Peníze a jiné cennosti si můžete uschovat do dnes velmi populární ledvinky. A pro minimalizace nadměrného pocení na zádech nezapomeňte na funkční oblečení.


Hledáte ten správný batoh nebo krosnu? Podívejte se přímo na nabídku

Skladem: 2 kusy
Batoh DEUTER Aircontact Lite 45 + 10 SL
Doprava zdarma
3 719 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Sportovní taška ADIDAS černá
1 699 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Batoh DEUTER Futura PRO 38 l SL
Doprava zdarma
3 290 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Sportovní taška STIGA
1 799 KčPřečtěte si také


Jak si vybrat vhodné trekingové hole


Čti více

Jak vybrat správný stan


Čti více

Outdoor a camping vybavení


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se