mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Výprodej PŘEDVÁNOČNÍ SLEVY

Běžecké trenažéry versus běhání v terénu

Běžecké trenažéry, anebo běhání v lese, parku či na polní cestě? Běžecký trenažér díky svým funkcím a univerzálnímu využití přirostl k srdci, či přesněji k nohám, řady lidí, zatímco jiní nedají dopustit na běh ve volné přírodě.

Obojí má jistě svá pro a proti. V tomto článku si kromě výhod a nevýhod běhu na běžeckém trenažéru vysvětlíme, že nejlepším řešením je oba způsoby běžeckého tréninku kombinovat.



Běhání doma, nebo venku?

Než se dostaneme k samotnému běžeckému trenažéru, porovnejme si výhody a nevýhody běhání doma a venku.
V teple domova můžeme běhat za každého počasí, což oceníme zejména v zimě. Sportování za zdmi bytu či domu je rozhodně bezpečnější. A nemáme na mysli jen hrozby typu nevychovaných psů a sexuálních deviantů, ačkoli, zvláště pro ženy, není běh v zešeřelém parku jistě ničím příjemným. Ale hlavně: na běžeckém pásu si jen stěží přivodíte úraz, který u běhu v terénu není ničím výjimečným.

Běžecké trenažéry - jak efektivně cvičit a nenudit se

Cvičení na běžeckých pásech bychom se zříkat rozhodně neměli. Naopak, správné cvičení na vhodném běžeckém trenažéru naše tělo rozhodně a vždy uvítá! Aby byl trénink na trenažéru efektivní a zdravý, první podmínkou je kvalitní běžecký trenažér. Ten musí disponovat mj. dobrým odpružením, které eliminuje možné negativní dopady na chodidla (také na trenažéru cvičíme raději v běžecké obuvi).

Náklon běžeckého pásu je rovněž zásadní vlastností, a to nejen proto, že tak běžecký trenažér nabízí více zábavy. Už při navýšení sklonu o 1 až 5 % zapojíte do pohybu hýždě a zadní stranu stehen, které jinak zůstávají námahou netknuty. Pokud místo rychlého běhu preferujete rychlou chůzi, klidně sklon navyšte až o 7 a 10 %.

Při sportování na běžeckém pásu používejte nejlépe hrudní pás, který dokáže poměrně přesně měřit vaši tepovou frekvenci. Při tréninku, jehož účelem je zhubnout, by tepová frekvence neměla překročit rozmezí 65 až 75 % vaší maximální tepové frekvence.

Obecně platí, že při rychlosti 8 až 14 kilometrů za hodinu spálí člověk za hodinový běh na trenažéru asi 3 108 kilojoulů. Spálené kalorie, stejně jako třeba počet naběhaných kilometrů, čas běhu a další informace, vám zobrazí komputer. Danou hodnotu však berte jako mírně nadhodnocenou, nikoliv jako zcela přesnou.


Na závěr nelze než doporučit běžecké trenažéry jako vhodný prostředek k optimálnímu zatížení srdce, zvyšování kapacity plic a samozřejmě ke spalování tuků a formování postavy. Cvičení na běžeckém trenažéru kombinujte s pravidelným během na čerstvém vzduchu a uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat!




CHCI BĚŽECKÝ PÁS

Přečtěte si také


Běžecké pásy vám zaručeně udrží či zlepší kondici


Čti více

Jak pro sebe vybrat vhodný běžecký trenažer na domácí použití


Čti více

Posilovací stroje pro silnou imunitu (nejen) během zimy

Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se