Jak vybrat florbalovou hokejku
Chcete si pořídit novou florbalovou hokejku neboli hůl, ale nemáte s tím žádné zkušenosti? Připravili jsme pro vás tento průvodce výběrem florbalové hole, ve kterém se dozvíte, jak na to a na co se při výběru zaměřit. Výběr florbalové hole je velmi důležitý, není radno ho podceňovat, spatně vybraná florbalová hůl má výrazný vliv na techniku hry a může tak výrazně snížit kvalitu vašeho výkonu. Navíc vám dokonce může špatně vybraná délka hokejky způsobit zdravotní potíže se zády. Při výběru florbalové hokejky je třeba zohlednit několik parametrů: rozhoduje věková kategorie, hráčova výška, úroveň a styl hry, post hráče a další.
Jaké zvolit zahnutí florbalové hole?
Vybíráme podle toho, na kterou stranu hůl držíme. Řídíme se podle umístění níže uložené ruky při úchopu hokejky, jejíž strana se shoduje se směrem zahnutí. To znamená, že pokud je při úchopu florbalové hole níže vaše levá ruka, potřebujete levé zahnutí hole, pokud je to ruka pravá, volíte opačný záhyb.
Jakou délka by vaše nová florbalová hůl měla mít?
Délka florbalové hole je značně důležitým parametrem při výběru. Správná délka hole zajistí při střelbě správný úhel mezi tyčí a čepelí. Příliš dlouhá hůl tak zapříčiňuje špatnou střelbu, dále pomalou práci s míčkem, míček je při hře příliš daleko od těla. Příliš krátká hůl zase může způsobit vážné zdravotní potíže s vašimi zády, a také malý dosah ve hře.
Zjednodušeně lze správnou délku florbalové hokejky určit tak, že si ji postavíte ve stoji na špičku čepele, konec hole by měl v tomto postavení dosahovat k vašemu pupku. Přesnější určení vhodné délky florbalové hokejky je možné na podkladě definovaných délek vztažených k dané výšce člověka. Tyto doporučené délky hole vztažené k vaší výšce zde proto pro představu uvádíme:
Výška hráče | Délka hole |
110 až 120 cm | 60 cm |
120 až 140 cm | 70 cm |
140 až 150 cm | 80 cm |
150 až 160 cm | 87 cm |
160 až 175 cm | 92 cm |
175 až 190 cm | 95 nebo 96 cm (dle nabízené varianty výrobců) |
190 cm a více | 99, 100, 101 nebo 104 cm (podle variant jednotlivých výrobců) |
Jakou tvrdost by měla mít čepel vaší florbalové hole?
Tvrdost florbalové hole neboli torzní tuhost se vyjadřuje tak zvaným koeficientem tvrdosti. Tvrdost florbalové hole je parametr, který určuje její průhyb při střele. Průhybu tyče se říká flex, zajišťuje rychlost vymrštění míčku a tedy rychlost samotné střely. Větší prohnutí znamená rychlejší střelu. Flex se udává číslem v milimetrech. Toto číslo udává, o kolik se hůl při zatížení prohne. Takže pozor, vyšší číslo znamená větší prohnutí a tím měkčí hůl. Nižší čísla znamenají tvrdší hůl. U tvrdší hole je tak nutno vyvinout větší sílu, aby se tyč prohnula o stejný úhel. Tento parametr se určuje zatížením tyče silou 300 N, čili se měří, o kolik se tyč prohne při zátěži hmotností 30 kg na metr.
Následují doporučené tvrdosti florbalové hole vztažené k váze hráče:
Hmotnost hráče | Tvrdost hole (flex) |
10 až 50 kg | 32 až 36 mm |
50 až 60 kg | 30 až 32 mm |
60 až 75 kg | 27 až 30 mm |
75 až 90 kg | 25 až 27 mm |
Nad 90 kg | 23 až 25 mm |
Florbalové hole můžeme rozdělit dle tvrdosti následovně:
- Tvrdé hole - flex 23-26 mm Tyto hole na florbal mají vyšší nároky na ovladatelnost a kontrolu hole při střelbě. Vysoká tuhost znamená vyšší razanci při střele, ale musí na ní také být vyvinuta dostatečná síla. Tento typ florbalové hokejky doporučujeme silovým a urostlým hráčům, kteří jsou vysocí nebo svalnatí a kteří rádi střílejí příklepem. Co se týče postu, tvrdé hole jsou vhodné pro obránce.
- Středně tvrdé hole - flex 27-30 mm Jedná se o nejpoužívanější typ florbalové hole z hlediska tvrdosti. V podstatě se dá říci, že střední tvrdost přináší vyrovnaný poměr mezi ovladatelností vaší florbalové hole a razancí při střelbě.
- Měkké hole - flex 31- 40 mm Tyto florbalové hole se velmi jednoduše při střele prohnou, a proto jsou vhodné zejména pro žáky, juniory a ženy, případně začátečníky. Florbalové hokejky s hodnotou flex 35 - 40 mm jsou určeny pro dětšké hráče do 10 let. Flex 30 - 34 mm mají i profesionální florbalové hole, které jsou určeny pro ženy a mladší hráče okolo 12let.
Jakou tvrdost by měla mít čepel vaší florbalové hokejky?
Čepel tvoří spodní část florbalové hokejky, která je pomocí lepidla a šroubů přidělaná k tyči, má prohnutý tvar jak v dlouhé ose, tak v ose kolmé. S její pomocí vedeme míček, přesně nahráváme a směřujeme střelu do požadovaného místa. Lze ji koupit také samostatně. Při výběru florbalové čepele vycházíme ze stejného principu jako u výběru florbalové hole. Měkčí čepel zajišťuje jednodušší vedení míčku, míření a střelbu. Měkčí čepele se doporučují techničtějším hráčům.
I čepele můžeme rozdělit do tří kategorií podle tvrdosti:
- Tvrdé čepele Střela tvrdou čepelí má větší razanci, a to zejména při střele příklepem. Na druhou stranu je třeba vyšší zručnosti při příjmu přihrávek a při ovládání míčku, jelikož míček má větší tendenci odskakovat. Je vhodná pro často střílející hráče, obránce a silovější hráče.
- Středně tvrdé čepele Podobně jako u tyče jde opět o nejpoužívanější typ čepele, která umožňuje dobrou kontrolu míčku, a zároveň dostatečně tvrdou střelbu. Jedná se o ideální variantu pro techničtější hráče a častější střelbu tahem při současném používání příklepu, který je užíván v menší míře.
- Měkké čepele Zajišťují výbornou kontrolu míčku a bezproblémové přijímaní nahrávek. Střela však má menší razanci. Jsou vhodné pro technické hráče, kteří míček často vedou a střílejí tahem z menších vzdáleností.
Měla by mít vaše florbalová hokejka oválné nebo kulaté držení?
Oválné nebo kulaté držení florbalové hole je dáno tvarem tyče v horní části hokejky, kde je při úchopu vaše výše umístěná ruka (tedy levá ruka při zahnutí pravém a naopak). V tomto ohledu je výběr velmi individuální a nelze doporučit lepší variantu, každý preferuje něco jiného. Doporučujeme jen si hokejku prostě vyzkoušet a vybrat podle příjemnějších pocitů nebo předešlých zkušeností a zvyku.
Z jakého materiálu jsou florbalové hokejky vyrobeny?
Materiál použitý k výrobě florbalové hole je velmi důležitý, neboť udává odolnost a životnost vaší hokejky. Mezi nejpoužívanější materiály k výrobě florbalových holí patří:
- Sklolaminát Jde o materiál, ze kterého se vyrábějí levnější modely renomovaných výrobců, florbalové hole pro děti a podobně, tedy levnější modely hokejek. Materiál má nižší pevnost a odolnost než další dva používané materiály. Používat florbalové hole vyrobené z tohoto materiálu mohou například děti, u dospělých hráčů bychom je doporučili pouze začátečníkům.
- Kompozit Z kompozitu se vyrábí podstatná část ze všech florbalových hokejek, od těch levnějších až po dražší. Nevýhodou je vyšší hmotnost, odolnost a pevnost je na druhou stranu o něco vyšší než u čistého karbonu.
- Karbon Z karbonu nebo jeho směsi s kompozitem je vyrobena převážná část florbalových hokejek. Jeho výhodou je velmi nízká hmotnost, pevnost je sice o něco nižší než u kompozitu, ale pořád dostatečně vysoká i k profesionálnímu využití hokejky. Karbon se také vyznačuje dobrou výdrží, charakteristická je pomalá únava materiálu z důvodu mechanického namáhání (častá střelba, nárazy hokejek a podobně). Další výhodou tohoto materiálu je jeho vysoká variabilita při tvarování, je tak možno vyrobit speciální varianty florbalových holí, jako například technologii zahnuté tyče pro vyšší efektivitu při střelbě. Florbalové hole z čistého karbonu jsou nejlehčími hokejkami na trhu a bývají z nich vyrobeny nejdražší modely. Směs karbonu a kompozitu je také velmi často používanou variantou i u nejdražších modelů florbalových hokejek.
Jakou omotávku by měla mít vaše florbalová hůl?
Volba druhu omotávky na florbalové holi je opět velmi individuální záležitostí, je třeba si danou omotávku vyzkoušet a zvolit podle svých pocitů, preferencí a zkušeností. Omotávky jsou vyráběny z podobných materiálů, ve stejné cenové kategorii se obvykle liší jen velmi málo u různých výrobců. Levnější omotávky se dříve třením opotřebují a hokejka vám dříve začne v rukách prokluzovat, zejména při zpocení dlaní.
Co se týče provedení, existují dva základní druhy omotávky, perforovaný typ a one-piece typ. Perforovaný typ se vyznačuje vyšším odvodem potu oproti omotávkám bez perforace. One-piece omotávky se vyrábějí strojově při výrobě hokejky, díky absencí rýh, které vznikají omotáváním kolem tyče florbalové hole, se velmi komfortně drží. U těchto omotávek je nutno upozornit na fakt, že po jejím opotřebování budete muset omotávku nahradit klasickou namotávací omotávkou, one-piece omotávka se na hokejku umisťuje rovnou při výrobě, pozdější přidání tohoto typu omotávky je nemožné.