Jak vybrat tenisový míč
K základnímu a zároveň nejdůležitějšímu vybavení každého tenisty rozhodně patří tenisový míček, někdy je míček označován jako "tenisák".
Proč je výběr tenisového míče tak důležitý? Je to z toho důvodu, neboť správný výběr tenisového míčku ovlivňuje celkovou kvalitu hry. Během hry patří totiž tenisový míček k nejostřeji sledované věci, která se na tenisovém kurtu pohybuje. Všechna pozornost je směřována právě tomuto míčku, pozornost tenistů, rozhodčí a samozřejmě diváků. Na co je však důležité pamatovat, tenis nelze hrát s jakýmkoliv tenisovým míčkem. Možná vás to udivuje, ale je to tak, jsou daná pravidla, která se výběru míčku na tenis týkají.
Jaké typy tenisového míčku existují?
Tenisové míčky lze rozdělit do těchto základních skupin:
- tréninkové tenisové míče
- turnajové tenisové míče
- dětské tenisové míče
- univerzální tenisové míče
Dále tenisové míčky rozdělujeme do těchto skupin:
Tlakované míče
Tento typ tenisového míčku patří k nejlepším a zároveň nejpoužívanějším tenisovým míčkům na trhu a jsou určeny pro vrcholový tenis. Princip je takový, že tlakovaný míče jsou plněné vzduchem a jsou pružnější. Během průběhu hry však postupně ztrácí odskok a hratelnost, což je způsobeno ztrátou natlakovanosti vzduchem.
Jestliže se tyto míčky používají pro profesionální utkání, běžně je za hru použito více těchto tenisových míčků. Amatérům však vydrží i několik měsíců.
Výhody tlakových tenisových míčů:
- pokud je tenisový míček nový, má ideální hratelnost
- zvuk odrazu je nízký a měkký
- jde o rychlý a živý tenisový míček
Nevýhody tlakových tenisových míčů:
- mají kratší životnost
- omezená trvanlivost
- omezená skladovatelnost
- vlastnost je ovlivněna nadmořskou výškou a chladným počasím
- herní vlastnosti se během hry mění
Beztlaké míče - netlakované míče se stálým tlakem
Tento typ tenisového míče mají stále stejný tlak a jsou vhodné převážně pro rekreační hru, patří mezi ty nejkvalitnější tenisáky, které díky své speciální struktuře vydrží i několik měsíců a ani po delším používání se nesnižují jeho herní vlastnosti. Oproti tlakovaným míčům mají tyto tenisové míčky odskok zabudovaný do gumového jádra. Zvyšující se kvalita míče je ovlivněna příměsí jádra míče (většinou titaniová) a vlastní plstí míče (melton).
Výhody beztlakových tenisových míčů:
- dlouhodobá životnost míče
- vysoká trvanlivost
- neomezená skladovatelnost
- vlastnost není ovlivněna nadmořskou výškou a chladným počasím
- kvalitní míč pro kreativní tenisty
Nevýhody beztlakových tenisových míčů:
- zvuk odrazu je střední až těžký
- jde o míček se střední rychlostí a hratelností
V nabídce tenisových míčků najdete jak tlakované i beztlakové tenisové míče.
Dětské tenisové míče
Třetí skupinou tenisových míčů jsou dětské tenisové míče, které se liší převážně rozdílnou stupnicí tvrdosti. Pro nejmenší jsou určeny měkké tenisové míče, které mohou být o něco větší, postupně pak přecházejí k tvrdším klasickým míčkům.
Tenisové míčky podle úrovně tenisové pokročilosti
Pro začínajícího hráče je správný typ tenisového míče velmi důležité. Pro děti, juniory a začátečníky jsou vhodné speciální tenisové míče, které jsou schváleny ITF, a které jsou označeny oranžovo-žlutou nebo zeleno-žlutou barvou. Pro nejmenší se doporučují pěnové tenisáky, které jsou označeny červeno-žlutou barvou. Obecně je dáno, že s pomalejšími tenisovými míčky je hra snadnější, a proto jsou doporučovány začínajícím hráčům, kterým tyto míčky dávají více času na větší kontrolu.
Jaké jsou rozměry a hmotnost tenisového míčku?
Tenisové míče musí mít přesně danou velikost, váhu, deformaci a odraz, aby mohly být schváleny pro regulérní hru. ITF (International Tennis Federation) přesně definuje průměr tenisového míčku a to na více než 2 a půl palce, a méně než 2 a 5/8 palce. Jeho průměr se pohybuje v rozmezí od 6,35 do 6,67 cm. Hmotnost tenisového míče se pohybuje od 56,7 do 58,5 g, odskok dále činí 135 až 147 cm po dopadu na pevný podklad z výšky 254 cm. Je dána tolerance přední deformace tenisového míčku od 0,56 do 0,74 cm, dále tolerance zadní deformace je od 0,89 do 1,085 cm.
Z čeho je tenisový míček vyroben?
Tenisové míčky jsou vyrobeny z pevné gumové duše a dalších přísad. K potažení tenisových míčků se používá nejčastěji melton. Melton je vlněná tkanina, z které vzniká plsť a která se danou technologií fixuje do stejnoměrného povrchu. Míček je dále nahuštěn vzduchem. Další vlastností povrchu tenisového míčku je, že je vyroben úplně bez švů, tím pádem musí být bez stehů. Pouze tenisové míčky značky Tretorn jsou zcela vyplněny pórovitou hmotou, tyto míčky jsou určeny pro tenis.
Rozlišujeme barvu tenisového míčku
Povrch tenisového míčku je jednobarevný, dříve byl míček bílý či oranžový. Dnes jsou tenisové míčky standardně žluté, ojedinělé se mohou objevit tenisové míče v bílé barvě - většinou určeno pro trénink. Tyto dvě barvy jsou jediné, které byly schváleny USTA (United States Tennis Association) a ITF (International Tennis Federation).
Jaké vlastnosti míčky na tenis mají?
Nejdůležitější vlastností tenisového míčku je odskok, neboli také výška, až kam může tenisový míček vyletět a to následně poté, co se odrazí od povrchu země. Tuto vlastnost nejvíce ovlivňuje materiál míče, tj. kaučuková guma, z níž se tenisové míčky vyrábí.
Jaký je odskok tenisového míčku?
Odskok tenisového míčku ukazuje, jak rychle začne tenisový míč ztrácet odrazové vlastnosti od otevření tuby. Obecně je dáno, že kvalitní tenisový míč poznáte podle toho, když ho volně pustíte z výšky 2,5 metrů na betonový podklad, tak potom se musí odrazit do výšky mezi 1,35 až 1,47 metrů, za daných okolních vlivů a teplotních podmínek. Většina tenistů dává přednost tenisovým míčům, které mají odskok tzv. "Extra Duty" a to pro všechny typy povrchů (antuka, beton, tráva aj.).
Tenisové míčky podle výrobců
Většina obchodů svůj tenisový sortiment doplňují o tenisové míčky. Většina začátečníků si však s výběrem příliš hlavu nelámou. Oproti tomu zkušený hráč tenisu musí mít o tenisových míčích přehled a moc dobře ví, jak tenisový míč dokáže hru usnadnit a také zkomplikovat.
Zaměříme-li se na značku tenisových míčků, doporučujeme míčky značky Head. U těchto míčků lze vybírat podle stupně obtížnosti a to tenisové míčky pro tenisové školy, pro začátečníky, středně pokročilé, pokročilé či pro profesionální hráče tenisu.
Přečtěte si také:
Tenis, squash, badminton a další raketové sporty