mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jak vybrat vybavení pro florbalového brankáře

Florbaloví brankáři mají ze všech florbalových hráčů nejrozsáhlejší vybavení, čímž se jejich výběr vybavení stává nejkomplikovanějším. Brankař se staví do cesty střelám, které mohou dosahovat rychlosti kolem 200 km/h. Z toho vyplývá, že se musí nějakým způsobem také chránit. V dřívějších dobách, v počátcích florbalu u nás, se brankař obvykle vybavil helmou na hokej, chrániče použil buď také hokejové, nebo si vycpal oblečení. Na rozdíl od hráčů v poli, kterým stačí vybrat florbalovou hokejku a správnou halovou obuv, tak florbalový brankář vybírá mnohem více věcí. To platí zejména v dnešních dobách, kdy obliba florbalu prudce stoupla, a proto je k sehnání nepřeberné množství různých druhů vybavení florbalového brankaře, a to různého designu a v různé kvalitě, dle daného výrobce.



Jak správně vybrat masku neboli také helmu florbalového brankáře?

Florbalová maska pro brankaře je primární součástí jeho vybavení, bez masky se chytá velmi špatně a navíc stejně v oficiálním zápase brankař bez masky podle pravidel být nemůže. V pravidlech florbalu není přesně stanoveno, jak by měla taková maska vypadat. Maska musí splňovat požadavky na bezpečnost brankářů, musí chránit především oči a vůbec obličej, který je citlivý na bolest. Maska by měla k tomuto účelu být především dostatečně pevná, aby nedocházelo k praskání materiálu a případnému zranění brankaře. Na rozdíl od hokejové brankářské helmy jsou florbalové masky velmi lehké, což zvyšuje komfort brankařů.

V dnešní době tyto požadavky zajišťují v podstatě všechny dostupné helmy, jelikož snad všechny dnes dostupné modely jsou dnes schváleny Mezinárodní florbalovou federací (IFF). Proto se můžeme při výběru zaměřit už jen na design, pohodlnost a další osobní preference.

Florbalové masky můžeme obecně rozdělit na masky seniorské a masky juniorské:

  • Juniorské florbalové brankářské maskyJsou velikostně o něco menší. Mohou být používány hráči do 15 let. Jsou také používány pro školní potřeby v rámci tělesné výchovy. Tyto masky mají všechny stejnou stavbu, vybíráme proto podle designu a můžeme hledat i podle ceny, jelikož rozdíly v kvalitě jsou minimální.
  • Seniorské florbalové brankářské maskyJsou vhodné pro všechny osoby nad 15 let. Velikost masek je větší než u juniorských, ale v rámci této kategorie je velikost univerzální, takže se na velikost nemusíte ohlížet. K proporcím své hlavy si masku upravíte pomocí elastických pásků spojujících hlavní skořepinu (přední část masky s mřížkou) se zadní částí masky. Odpadá-li nám problém s různými velikostmi, vybíráme podle ostatních kritérií, kterými jsou:
  • Design masky
  • Kvalita masky (vnitřní vystýlaní, použité materiály a podobně)
  • Pohodlnost při nasazení
  • Tvar masky (obvykle bývá u všech velmi podobný)
  • Cena masky

Vybírejte podle osobních preferencí na základě těchto kritérií, konkrétní model není možno doporučit, každý si vybere jinou masku.

Jak vybrat chrániče kolen pro florbalové brankáře?

Druhá nejdůležitější součást výbavy florbalového brankáře jsou chrániče kolen, proto si při výběru musíme dávat pozor. Kolena jsou při činnosti brankáře nejvíce namáhanou partií těla, jelikož je neustále v kleku a pohybu na kolenou. Nutno myslet zejména na výběr správné velikosti chráničů, a poté uvážit, jak často chrániče budeme využívat:

Výběr velikosti florbalových chráničů kolen pro brankáře

Správná volba chráničů kolen je velmi důležitá kvůli již zmíněné enormní zátěži těchto partií při florbale. Při nesprávné zvolené velikosti mají chrániče tendenci se na kolenou protáčet nebo sjíždět dolů, a v tomto případě vám ochranu nezajistí ani sebelepší chránič. To snižuje kvalitu brankářova výkonu, jeho pohodlí a po delší době může přivodit i zdravotní problémy. Chrániče se nabízejí ve velikostních variantách XS, S, M, (S/M), L, XL, (l/XL) a XXL. Žádný výrobce neuvádí tabulky velikostí vzhledem k proporcím těla (například výšce). Rozměry se také u různých výrobců u stejně udávané velikosti mohou mírně lišit (například velikost M od jednoho výrobce vám sedět může perfektně, u druhého nikoliv). Doporučujeme si proto chrániče vyzkoušet. Správně vybraný chránič by měl na koleni pevně sedět, nebýt příliš volný, a neměl by při pohybu ve stoji nebo na kolenou sklouzávat. Zároveň by ovšem v pozici na kolenou neměl brankář mít příliš tísnivý pocit.

Volba modelu florbalového chrániče kolen

Na chráničích kolen pro florbalové brankaře by se neměl šetřit vzhledem k jejich zmíněné důležitosti. Někteří hráči si pořizují například levnější varianty určené na volejbal. Doporučujeme kupovat spíše chrániče od florbalových výrobců, jelikož vám tyto chrániče zaručí ochranu při činnosti, na kterou jsou určeny. U profesionálních florbalistů doporučujeme neváhat ani při vyšších cenách, takové chrániče jsou zárukou kvality a vysoké ochrany vašich kolen. Nutnost obětovat větší částku platí zejména pro brankaře, kteří budou florbal provozovat často, to znamená dvakrát až třikrát týdně. Dražší modely jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů, chrániče vám déle vydrží a jsou pohodlnější. To je nejvíce znát u měkké výplně, kvalitnější model mají v této oblasti speciální pěnovou vrstvu, která má schopnost tvarové paměti. Koleno pak v chrániči dobře sedí a chránič nesklouzává.

Pokud však chodíte chytat pouze občas nebo s florbalem začínáte, vystačíte si i s levnějšími variantami. Je ale vhodné pořizovat opravdu chrániče kolen určené pro florbal, které jsou konstruovány přímo k ochraně při tomuto využité.

Jak vybrat chrániče loktů a suspenzory pro florbalové brankáře?

Suspenzor je důležitou součástí vybavení florbalového brankáře, všichni moc dobře vědí, že zásah do těchto míst je velmi nepříjemný a nenechte se zmást tím, že míček je lehký, při střelách vyvíjí vysoké rychlosti a zásah do rozkroku je opravdu velmi bolestivý. Do určité míry vás ochrání dobré brankářské kalhoty, ale v tomto ohledu se asi vyplatí zbytečně neriskovat. Suspenzor nemusí být přímo určen na florbal, lze použít i hokejový nebo kick-boxový, všechny mají stejnou stavbu.

Chrániče loktů pro florbalové brankáře nejsou některými brankáři využívány, jelikož při jejich nasazení můžete mít pocity omezení pohybu. Nicméně pokud si na ně brankář zvykne, jsou velmi dobrým pomocníkem při různých skocích za míčkem nebo pády, dobře vás ochrání před zraněním těchto partií. Suspenzory a chrániče loktů jsou obvykle k dostání ve dvou univerzálních provedeních v juniorském, které je určeno pro hráče zhruba do 12 let, a seniorském (13 a výše). Opět doporučujeme si dané vybavení vyzkoušet a podle velikosti a pohodlí zvolit svůj model.

Jak správně vybrat florbalovou brankářskou vestu, případně triko?

Florbalové brankářské vesty a trika chrání brankaře při střelbě, zvyšují výrazně komfort při chytání, jelikož brankař nepociťuje žádnou bolest a nezůstávají mu štiplavé otisky míčků na těle. Jsou vyráběny ze syntetických textilních materiálů, které jsou vycpány speciálními pěnovými vycpávkami nebo v případě vest vyztuženy. Brankář pod vestu obléká brankářské triko, které má krátké rukávy a stojáček u krku.

Je možno zakoupit vesty, které zakrývají celý trup nebo také vesty kryjící pouze hrudní. Při výběru vesty a trika není nutno usilovně přemýšlet nad různými parametry. Zde se staráme hlavně o správnou velikost vesty a trika a o věkové určení daného modelu (vesty a trika pro dospělé a pro děti). Vesty a trika jsou elastické, takže se přizpůsobí vašemu tělu. Vybírejte podle velikostí běžného oblečené, které nosíte.

Jak vybrat kalhoty pro florbalové brankáře?

Florbalový brankář využívá k chytání nohou ve velké míře, nohy ve florbalu v podstatě nahrazují hokejové betony. Proto je dobré mít pořádné brankářské kalhoty, které zajistí ochranu při pohybu nohou po zemi v kleče, při střelách, a které jsou pohodlné. Opět zde uvažujeme, jak často kalhoty budeme potřebovat. Pro začátečníky a občasné hraní bude stačit pořídit levnější variantu, která se cenově může pohybovat až na polovině ceny kalhot pro profesionály.

Ke dražším florbalovým brankářským kalhotám sáhnou profesionální hráči a všichni, kteří budou chytat několikrát týdně. Dražší brankářské kalhoty jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů, zejména se jedná o použitý materiál v oblasti kolen, která je namáhána nejvíce. Nekvalitní materiál se rychle odírá. U kvalitních kalhot se používají speciální materiály na bázi teflonu s velmi dobrou životností. Kvalitní kalhoty také obsahují na důležitých místech, kde je třeba zajistit elasticitu, materiál Lycra (například v oblasti rozkroku či na lýtcích), který vám zaručí pohodlí a dostatečnou pružnost při pohybech. Jinak se při výběru zaměříme už pouze na velikost a zde by neměl nastat žádný problém. Velikost volíme podle velikosti běžných kalhot, které nosíme. Kalhoty opět nejdříve vyzkoušíme a podle designu, pohodlí kupujeme podle osobních preferencí.

Jak vybrat florbalové rukavice pro brankáře?

Rukavice florbalovému brankáři ochrání zejména prsty, do kterých míček chytá. Při prudších střelách může být chytání bolestivé, míček způsobuje štiplavý nepříjemný pocit. Někteří brankaři však rukavice kvůli nižší citlivosti nepoužívají a zvyknou si tak, že už nic ani necítí. Florbalové rukavice jsou totiž vycpané a vyztužené, a čím víc jsou takto ruce chráněny, tím víc sice tlumí nárazy, ale na druhou stranu se míčky hůř chytají. Někteří brankaři si oblepují holé ruce náplastí v oblasti konečků prstů, aby zabránili poranění nejcitlivější části prstů kolem nehtů.

Jak vybrat dres pro florbalové brankáře?

Výběr dresu je zejména estetickou záležitostí. Vybírat tak budete zejména podle designu, velikosti a pohodlí. Dražší florbalové dresy mají opět kvalitnější materiály, ze kterých byly vyrobeny, hezčí design a o něco větší životnost. Pokud však nehodláte investovat do dresu větší sumy, naprosto v pohodě vám postačí i levnější modely. Velikost florbalového dresu pro brankáře opět určujeme na základě velikosti, kterou nosíme v běžném životě u normálních svršků.

Jak vybrat vhodnou obuv pro florbalového brankáře?

V počátcích florbalu u nás si brankáři omotávali běžné tenisky lepicí páskou, aby jim klouzaly při pohybu. Tuto variantu dodnes volí někteří brankaři, kteří nechtějí investovat do nové obuvi. Dnes jsou již běžně k dostání speciální kotníkové boty pro florbalové brankaře, které jsou designovány speciálně pro tento hráčsky post. Boty splňují podmínky pro používání v halách, mají světlou podrážku, která nešpiní drahý povrch.

Ceny těchto bot dnes již nejsou tak závratné a komfort brankaře při chytání se s nimi oproti variantě uváděné výše znatelně zvýší. Proto brankařské boty můžeme jen doporučit. U brankářských bot se vzhledem k vysoké zátěži při neustálém klouzání po zemi používají velmi kvalitní materiály, které jsou v podstatě stejné, jako ty používané v oblasti kolen u brankářských kalhot. Dále jsou použity měkké materiály na podrážkách, které zajišťují dobré ohnutí podrážek v kleči. Brankářské boty mají také speciální systém upevnění, boty tak při chytání pevně sedí.Co se týče velikosti, i u brankářské obuvi nastává podobný problém jako u obuvi běžné. Deklarované velikosti se u různých výrobců lehce liší v rozměrech, a proto je nutno boty nejlépe pořádně vyzkoušet. Opět lze orientačně vycházet z velikosti vlastní běžné obuvi.


Vybírejte ze široké nabídky

Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Florbalová maska brankářská
1 209 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Florbalový set STIGA Rookie 45
295 Kč
Skladem: 10 a více kusů
Florbalová hůl WARRIOR IFF 95 cm - levá
469 Kč
Dodací lhůta 10 pracovních dnů
Florbalová branka kov 90 x 60 cm
1 715 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Branka STIGA Goal Pro 79 x 54 cm
1 150 Kč
999 Kč
-13%




Přečtěte si také


Jak vybrat florbalový míček


Čti více

Vše o florbalu


Čti více

Florbalové branky - některé poznatky pro jejich výběr


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se