Jak vybrat waveboard
Wave board se řadí ke skateboardům, ale je od nich poměrně dost odlišný, a to především stylem jízdy. Název je odvozen od slova wave (z angl. vlna), a to právě proto, že pohyb při jízdě připomíná vlnění. Díky tomuto vlnění se svalstvo zapojuje rovnoměrně a klouby se nepřetěžují. Vylepšuje se rovnováha a s ní i celá koordinace těla. Jízda na wave boardu je taky velmi dobrá průprava pro další sporty. Díky technickému řešení, jehož základem je součástka nazvaná Caster, se na waveboardu lze pohybovat dopředu, aniž by se jezdec musel odrážet nohou od země (a to i do kopce). Wave board je tedy velkou zábavou a zároveň výzvou pro každého sportovce.
Pokud waveboard právě sháníte, v tomto článku najdete nejdůležitější údaje o tom, na co si dát při výběru pozor. Široký výběr waveboardů naleznete na našich webových stránkách.
1. Kolečka waveboardu
Kvalitní kolečka pro waveboard stojí okolo 500 Kč. Kvalitní kolečka se vyplatí pořídit, pokud waveboard budete užívat intenzivně. Je nutno si uvědomit, že waveboard má na rozdíl od skateboardu nebo in-line bruslí pouze dvě kolečka. Ta jsou z toho důvodu extrémně namáhaná. Zejména je zatíženo kolečko zadní. Pamatujte si, že nekvalitní kolečka můžete v létě na rozpáleném asfaltu sjet i za pár hodin!
Jak poznat kvalitní kolečka?
Je dobré se nejprve zaměřit na značku koleček. V ideálním případě by se značka koleček měla shodovat se značkou waveboardu. Poté si můžeme být do jisté míry jisti, že jsou tato kolečka vyvinutá právě pro jízdu na daném waveboardu. Značku koleček najdete na jejich bocích. Většina méně kvalitních koleček žádnou značku na sobě nemá nebo na nich lze nalézt pouze grafika bez konkrétní značky. Waveboardy s méně kvalitními kolečky jsou ovšem o dost levnější, takže bude záležet na vás, jak často chcete waveboard využívat, jak dlouho jej chcete mít, a kolik do něj budete chtít investovat. Rekreačním a sporadickým jezdcům či menším dětem stačí i "no name" kolečka. Po částečném opotřebení koleček doporučujeme prohodit zadní a přední kolečko. Zadní se z uvedených důvodů opotřebovává rychleji.
Důležitá je u koleček také jejich tvrdost a velikost
Důležité je sledovat tak zvanou tvrdost koleček. Vhodná tvrdost koleček pro jízdu na waveboardu by měla být v rozmezí 84 - 90A. Měkčí kolečka se vám budou mnohem rychleji sjíždět.
Co se týče velikosti koleček, u waveboardu by měla být asi 76 - 80 milimetrů.
2. Caster u waveboardu
Caster je součástka, ve které je kolečko uchycené. Je to jedna z nejvíce namáhaných částí waveboardu. Cena nového casteru je okolo 250Kč. Podstatné jsou u něj zejména dvě vlastnosti.
a) Druh a síla materiálu
Ideálně je caster vyroben z oceli. Vyrábějí se i castery ze slitiny hliníku, u kterých záleží na odolnosti slitiny. Nekvalitní caster může prasknout, což by mohlo způsobit úraz.
b) Ložiska
Ložiska by měla být odolně zapouzdřena. Ložiska musí vydržet extrémní zátěž, ke které dochází již při samotné jízdě a zejména skocích. Neznačková a levnější ložiska mají pouzdra ložisek jen lehce znýtována a jejich kvalita může být nižší. Caster se pak může dříve opotřebovat, což se pozná tak, že se caster začne při otáčení zasekávat. Je pak nutné jej vyměnit. Opět je třeba zvážit intenzitu používání waveboardu a finanční možnosti, u levnějších musíme počítat s nižší životností, která však někomu může postačit.
3. Tvar waveboardu
a) Desky waveboardů
Desky waveboardu, na kterých stojíte, by měly být konkávně prohnuté. To znamená, že by jejich okraje měly být vyšší než střed desky. To napomáhá jezdci udržet stabilitu při jízdě i tricích.
b) Dorazové plochy
Dorazové plochy vám zajistí to, že vás waveboard při ostrých zatáčkách či tricích nepustí do přílišného náklonu, což obvykle vede k pádu na tvrdou zem. Dobrý waveboard by je měl mít nastavené ve správných úhlech.
c) Torzní tyč
Torzní tyč, která obě desky waveboardu spojuje, by měla být nejlépe ocelová. Správná tuhost tyče a kvalita materiálu má zásadní vliv na pohánění waveboardu.
4. Povrch waveboardu
Povrch waveboardu je důležitý pro přilnavost podrážek jezdce k samotné desce waveboardu. Plastové výstupky (tedy tak zvaný 3D grip) by měly být dostatečně vysoké a špičaté, aby se do nich podrážky zasekly. Pokud není povrch desky dostatečně kvalitně proveden, může podrážka lehce sklouzávat. To má opět za následek pády. Je třeba pamatovat na to, že při jízdě na vlhkém povrchu vám vlhká podrážka na desce bude klouzat více.
5. Značka a kvalita waveboardu
Značka nemusí být za každou cenu důležitá, i méně známí výrobci mohou nabízet poměrně kvalitní waveboard. Vždy je nutno zvažovat intenzitu využívání waveboardu, a podle toho volit kvalitu a cenu. Je dobré si vybraný waveboard zkusit najít na internetu a přečíst si zkušenosti jiných uživatelů. Kvalitní značkový waveboard musí splňovat přísná kritéria pro evropský trh, měl by tedy být certifikován bezpečnostními normami CE.
6. Zeptejte se na waveboard našeho prodejce
Pokud si nebudete vědět rady při výběru, neváhejte kontaktovat naše prodejce. Zkuste se zeptat na zmíněné parametry a případně jaké jsou zkušenosti jiných uživatelů s vámi vybraným waveboardem.