mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Judo - historie, techniky a význam v dnešní době

Judo je bojové umění, které vzniklo v Japonsku v 19. století. Jeho zakladatel, Jigoro Kano, se snažil vytvořit bojové umění, které by bylo efektivní, ale zároveň by mělo etickou dimenzi a bylo založeno na vědeckých principech. Judo se od té doby rozšířilo po celém světě a dnes je jednou z nejoblíbenějších sportovních disciplín.


Historie

Judo vzniklo v Japonsku na konci 19. století. Jigoro Kano, který byl v té době studentem tradičního japonského bojového umění jujutsu, se snažil najít nové způsoby, jak bojovat.

Při svém hledání se zaměřil na techniky hodu a páčení a začal vyvíjet nový styl bojového umění, který nazval Kodokan Judo.

Judo bylo původně zaměřeno na boj jednoho proti jednomu, ale postupně se vyvíjelo jako sport, který je založen na technikách sražení soupeře na zem a bodování technik hodu, držení a páčení.

První oficiální mistrovství Japonska v judu se konalo v roce 1884 a v roce 1964 bylo judo představeno na olympijských hrách v Tokiu.

Pravidlá

Pravidla juda jsou založena na sražení soupeře na zem a bodování technik hodu, držení a páčení. Zápas juda začíná pozdravem soupeřů a rozhodčího a následuje salutace, kdy se soupeři ukloní před sebou. Poté se zápasí na tatami, které je speciálně navrženo pro judo a chrání sportovce před úrazy. Cílem je získat větší počet bodů než soupeř.

Bodování je založeno na technikách sražení, hodu, držení a páčení. Hod musí být proveden technicky správně a útočník musí srazit soupeře na záda, aby získal ippon, což znamená, že zápas končí a útočník vyhrává. Pokud útočník srazí soupeře na záda, ale techniku provede nezbytným způsobem, může získat nižší počet bodů.

Kromě technického provedení se boduje také za útočivost, aktivitu a úspěšnost v obraně. Pokud se během zápasu žádnému zápasníkovi nepodaří získat ippon, rozhoduje se na základě počtu shromážděných bodů. Pokud jsou body vyrovnané, rozhoduje o vítězství první provedený úspěšný hod.

Judo v praxi

Judo se v současnosti praktikuje po celém světě a existují tisíce klubů a soutěží pořádaných pro různé věkové kategorie. Mezi nejvýznamnější soutěže patří mistrovství světa a olympijské hry.

Judo není jen o fyzické síle, ale také o technice a disciplíně. Sportovci musí dodržovat přísné etické principy, jako je respekt k protivníkovi, sebeovládání a sebedisciplína. Tyto hodnoty jsou pro judo stejně důležité jako technické dovednosti a tvoří základ tohoto bojového umění.

V posledních letech se stále více lidí zajímá o judo jako způsob tréninku a zlepšení fyzické kondice. Judo může pomoci zlepšit koordinaci, rovnováhu, sílu a flexibility a zároveň posiluje sebedůvěru a zlepšuje schopnost řešit stresové situace.
Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se