Simona KRAINOVÁ - ambasadorka MASTERSPORT.cz⏩
mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Nafukovací člun, kajak, kánoe, anebo raft. Poradíme vám, na čem vyrazit na vodu.

Země česká, vodáků ráj!

Málokterá vnitrozemská země se může chlubit tak početnou komunitou vodních nadšenců jako Česko!

Dokazují to tisíce Čechů, kteří na raftech, kanoích , kajacích každoročně brázdí tuzemské řeky, stejně jako pozoruhodný vodácký slang.

Lákají vás zážitky vodáckého života, chtěli byste zakusit sjíždění řeky takříkajíc na vlastní veslo? Anebo dáte raději přednost poklidnému zevlování na hladině oblíbeného rybníka, přehrady či jezera?

Tento stručný návod, jak vybírat čluny, slouží hlavně začátečníkům, kteří vybírají svůj první člun. To však neznamená, že si z našich kajaků, kánoí, raftů a nafukovacích člunů nevybere i profesionál. Na mastersport.cz vás čeká pestrá nabídka člunů, vesel a dalšího příslušenství!

Rekreační čluny, typologie

Kajaky, kánoe, rafty, nafukovací čluny- věděli jste, jaké lodě se za těmito slovy vlastně skrývají?

Kajaky

V pravém slova smyslu, dobře známe jako plavidla užívaná Eskymáky (odtud pochází i tzv. eskymácký obrat, tj. otočka pod vodou), ale také závodními sportovci.

Kajak,a tím se liší od kánoe, řídí zpravidla jedna osoba oboustranným pádlem. Kajaky jsou rychlejší než kánoe, ale mají také menší prostory. Kajaky jsou výborné pro výuku pádlování a pro zážitek z rychlé jízdy. Pro delší výlety jsou vhodnější kánoe.

Kánoe

Řídí dvě osoby (tzv. zadák a háček), zřídka tři. Rozdíl je také v pádlech, která jsou v případě kánoe jednostranná, a v sedačce. Kánoe jsou delší a prostornější, a tím ideální pro delší trasy.

Kánoe jsou co do popularity na českých řekách stále jedničky (v závěsu jsou rafty a kajaky).

Raft

Je ploché a široké, obvykle nafukovací plavidlo, jež pojme 4 až 9 či 10 osob (liší se model od modelu). Sportovci věnující se tzv. raftingu sjíždějí na raftech i velmi divoké řeky (je nutné vydat se mimo ČR). Dovoluje jim to poměrně velká stabilita raftu. Rafty jsou ideální volbou pro partu přátel, která chce vyrazit společně na vodu.

Nafukovací čluny

Slouží často rybářům, oblibě se těší též u dětí a u všech, kdo si chtějí za málo peněz užívat houpání na vlnách!

Nafukovací čluny se v závislosti na ceně mezi sebou liší rozměry, nosností, počtem vzduchových komor a dalšími vlastnostmi. Vhodné jsou spíše do stojatých vod či na klidné toky řek.

Vybíráme rekreační člun podle vodního toku

Stojatá voda (rybník, přehrada, jezero, pobřeží atp.)

- rekreační nafukovací čluny

- rekreační kanoe

Řeka s klidným tokem a občasnými jezy

- laminátová, plastová či nafukovací kánoe

- nafukovací člun

Divoká řeka

- kajaky

- rafty

- kánoe

Kajaky, kanoe, rafty a rekreační nafukovací čluny by měly odpovídat také počtu osob, které na nich budou najednou plout (nosnost), náročnosti dané trasy (překážky v podobě skalisek, mělčin apod.) a také svému účelu (rekreační, sportovní plavba).

Čluny, plně vyhovující Vašim nárokům, Vám pomůže vybrat také náš odborný personál. Se svými dotazy se na nás můžete obrátit telefonicky, e-mailem (viz kontakt) nebo na facebooku a instagramu!

Přečtěte si také další článek:

U nás najdete nafukovací člun na moře, na rybník i řeku - tak jaký si vyberete?

Nebo rovnou přejděte do kategorie Nafukovací čluny, lodě, rafty a kajaky na našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se