mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Podle čeho vybírat lyžařskou helmu

Velikost přilby na lyže

Pokud chcete, aby vaše lyžařská helma maximálně plnila svou ochrannou funkci, tak je třeba ji vybrat ve správné velikosti. Nejjednodušší je samozřejmě si ji vyzkoušet. V dnešní době ji však lze bez obav koupit na internetu, protože e-shopy běžně nabízejí rychlou a pohodlnou výměnu.

Jak postupovat při výběru velikosti lyžařské helmy?

Pokud kupujete lyžařskou helmu přes e-shop, tak v tuto chvíli se při výběru správné velikosti helmy můžete inspirovat pomocným rozdělením. Ke každé velikosti je přiřazen obvod hlavy. Postupujte následovně: Změřte si pomocí krejčovského metru obvod hlavy v centimetrech, měřte těsně nad obočím a metr veďte vodorovně kolem hlavy. Metr nesmí jít přes uši. Jestliže nemáte krejčovský metr, použijte vystřižený proužek papíru. Po měření pruh papíru jednoduše položte na stůl a přeměřte ho pravítkem nebo normálním metrem. Podívejte se, jaká je vaše velikost lyžařské přilby. Správná velikost přilby je taková, že i bez zapnutého pásku pod bradou se helma při zatřepání hlavou nepohne.

Pomocné rozdělení při určování velikosti lyžařské helmy:

  • XS - 52 až 54 cm
  • S - 54 až 56 cm
  • M - 56 až 58 cm
  • L - 58 až 60 cm
  • XL - 60 až 62 cm

Lyžařské přilby s možností regulace velikostí

Některé přilby nemají uvedeno jedno číslo velikosti, ale rozpětí. Jedná se o helmy, které jsou vybaveny mechanismem na úpravu velikosti - jsou vybaveny kolečkem v zadní části helmy - a tudíž mají možnost upravovat velikost, stahovat či povolovat. Výhodou tohoto mechanismu také je, že jestliže si chcete pod helmu nasadit například kuklu či čepici, tak vám to helma s regulací velikosti hravě umožní.

Lyžařská helma vám musí perfektně padnout

Lyžařská helma musí sedět natěsno a to tak, aby se vaše hlava vůbec nehýbala. Předkloníte-li se s rozepnutým podbradním páskem, v tuto chvíli by vám helma neměla vůbec sklouznout. Dále vás helma nesmí nikde tlačit. Při výběru helmy je důležité věnovat pozornost ještě řemínku, který by měl být při jízdě zapnutý a správně dotažený. Správně zapnutý řemínek poznáte tak, že helmu nepřetáhnete přes bradu a zároveň by vám měl řemínek umožnit otevřít ústa. Je dobré vyzkoušet více značek lyžařských helem, neboť každý výrobce má tak trošku jiný vnitřní tvar helmy.

Jaká je správná pozice lyžařské helmy?

Lyžařskou helmu musíte mít správně nasazenou. Poznáte to tak, že při nošení nebo zkoušení je helma umístěna přibližně vodorovně, její přední část musí chránit čelo a nesmí být tak nízko, aby zasahovala do vašeho zorného pole.

Atest bezpečnosti lyžařské helmy

V dnešní době jsou prakticky všechny lyžařské helmy standardně certifikované a to podle příslušených norem. V České republice jde o normy s ČSN EN 1077 (832164), která vychází z evropské normy EN 1077:1996. Jde o to, že právě tato norma rozlišuje helmy do dvou ochranných tříd A a B. Prakticky mají obě třídy stejné ochranné vlastnosti, ale helmy třídy A poskytují větší ochranu proti nárazu a odřenin v oblasti uší - jedná se o celoskořepinové přilby. Pokud kupujete neznačkovou helmu, je dobré si zjistit, zda tato přilba vůbec nějakou certifikaci vlastní.

Hmotnost helmy na lyže

Dalším důležitým parametrem při výběru lyžařské helmy je její hmotnost. Jak už bylo zmíněno výše, lehčí přilby jsou vyráběné technologií in-mold a váží přibližně 350 až 400 gramů. Pak jsou tady těžší helmy, které jsou vyrobeny technologií injected a váží přibližně od 450 do 550 gramů.

Větrací otvory lyžařských helem

Lyžařské helmy se mezi sebou liší systémem odvětrávání. Rozlišujeme systém odvětrávání pasivní, kdy jsou v helmě zabudované větrací otvory, které nelze zavírat, a tudíž nelze ovlivnit intenzitu odvětrávání. Dále je pak systém aktivní, kdy můžete podle potřeby otvory zavřít, nebo naopak otevřít.

U levnějších modelů lyžařských přileb je odvětrávání řešeno vyjímáním ucpávek uvnitř hlavy a pro regulaci intenzity odvětrávání musíte helmu sundat. Naopak modely vyšší třídy jsou vybaveny mechanismem, kdy lze odvětrávací otvory ovládat na vnější straně skořepiny, tudíž nemusíte helmu sundávat. Helmy vyráběné technologií in-mold jsou vybaveny lepším odvětrávacím systémem, neboť lze do vnější skořepiny umístit více otvorů.

Zateplení lyžařských helem

Většina lyžařských přileb je vybavena dostatečnou tepelnou izolací hlavy. Rozdíly lze zjistit zejména v materiálu ušnic. Některé dámské lyžařské přilby jsou vybaveny zateplenými chlupatými ušnicemi. Jestliže je venku mráz, pod helmu lze nosit také speciální čepici, popřípadě kuklu (viz Lyžařské přilby s možností regulaci velikostí).

Design lyžařských helem

I design u lyžařských helem může být funkční. V obchodech a ne e-shopech můžete najít širokou nabídku nejrůznějších modelů, barevných provedení helem, takže i tento parametr je důležitý. Lyžaři freerideři hledají spíše helmu v lesklém provedení. S takovou helmou budou lépe viditelní a v případě nehody půjdou tito lyžaři lépe nalézt. Tmavé a černé helmy zase mají tu nevýhodu, že za jasného slunečného dne absorbují více sluneční záření a může v nich být trochu teplo.

Další funkce a vychytávky lyžařských helem

Při výběru se dále můžete zaměřit na bezpečnostní prvky lyžařských přileb, například reflexní barva. Další funkcí většiny lyžařských helem může být odnímatelná textilie uvnitř helmy, kterou lze jednoduše vyjmout a vyprat, čímž je zaručena hygiena při používání helmy. V lyžařských helmách může být také integrovaný RECCO systém, který je vhodný hlavně pro lyžaře, kteří se pohybují ve volném terénu s rizikem lavin. Tento systém umožňuje snáze, přesně a rychle identifikovat a nalézt lyžaře, který je zavalen lavinou. Záchranáři musí pracovat s RECCO detektorem, s kterým dnes pracuje asi více než 500 organizací po celém světě.


Vyberte si z kategorie lyžařské helmy na našem e-shopu


Skladem: 10 a více kusů
Helma STIGA Play
489 Kč
Dodací lhůta víc než 30 dnů
Lyžařská přilba MASTER Freeze růžová
399 Kč
Dodací lhůta 2 pracovní dny
Dětská lyžařská přilba LACETO Mount - S
1 299 Kč

Celá kategorie


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se