mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Sportujte bezpečně, VŽDY!Jak chrání přilba a jak páteřák? Co se může stát, když je nemáte?

Kolikrát čteme příběhy o tom, jak někdo vyjel na koloběžce, kolečkových bruslích, skateboardu nebo na kole jen kousek „kolem komína“ a ve vteřině se mu změnil život. Většinou to bývá hloupá chyba...

Ať už jedete kamkoliv, vždy je dobré myslet na bezpečnost a obstarat si přilbu a vhodné chrániče.

Prevenci úrazů páteře a míchy se věnuje projekt BanalFatal!, který svým názvem odkazuje na to, že většinou ty nejBANÁLnější nehody jsou ty nejFATÁLnější.

Na to, jaké důsledky můžou mít úrazy páteře a míchy, a jak moc v nich hrají roli chrániče jsme se zeptali týmu BanalFatal!


Jaký vliv mají na prevenci úrazů chrániče páteře a helmy?

  • Jaroslav Filsák: Každé snížení rizika je podle mě dobrou cestou. Chrániče nás nečiní nezranitelnými, ale určitě snižují potenciální riziko vážného úrazu. A to má podle mě smysl.
  • Alena Jančíková: Chrániče ztlumí náraz, a tudíž sníží riziko zlomeniny. Úlomek kosti může poškodit jak mozek, tak míchu nebo-li nervový systém a potom jsou následky fatální.

Jak vlastně funguje helma? Čemu přesně zabrání?

  • Martin Záruba: Helma na hlavě plní ochranou funkci, brání úrazům hlavy tím, že při nárazu rozkládá tlak na větší plochu a zmenšuje úder do samotné hlavy. Chrání také před úrazy padajícími předměty při sportech jako je horolezectví, před větvemi při jízdě na horském kole atd.
  • Alena Jančíková: Helma eliminuje jakýkoliv nechtěný kontakt. Sníží riziko tvrdého nárazu a tím zlomeniny lebky, která by mohla porušit mozek nebo způsobit krvácení do mozku, což vede k poruše pohybu a myšlení (funkce mozku).
produkt Vybrat helmu

Helma Master při nárazu rozkládá tlak na větší plochu a zmenšuje úder do samotné hlavy


Jak vybrat správnou helmu na kolo nebo koloběžku či brusle? Jak ji správně nosit, aby měla správný efekt?

  • Martin Záruba: Helmu musíme vybírat dle druhu sportu (jiný typ pro kolo, lyže, vodní sporty atd.) Helma musí přesně na hlavě sedět, nesmí tlačit ale ani být volná. Hlavu musí co nejlépe objímat, proto je pro jeden sport více typů a velikostí helem s různou hloubkou, různými upínacími systémy a doplňkovými výstelkami, kterými lze upravit správné posazení na hlavě. Helmu je před nákupem vždy nutné vyzkoušet, zkoušet více typů a nechat si poradit v odborném obchodě. Optimální je helmu si vyzkoušet i v pohybu, udělat alespoň pár předklonů, poskoků a odzkoušet tak držení a pohodlí helmy.  Při používání musí být vždy helma pevně dotažená a usazená na hlavě, aby při případném pádu plnila svoji funkci.
  • Alena Jančíková: Helma musí sedět jak „hrnec na prdel“, jak se říká. Nesmí tlačit a nesmí vám být volná. Mnoho lidí dělá chybu, že jim sice helma dobře sedne, ale pod bradou je třeba ji přitáhnout tak, aby helma nesklouzla z hlavy.

Nejlepší prevence je přemýšlet u toho, co dělám a nemyslet si, že se nemůže nic stát.

Alena Jančíková

Jak přesně funguje chránič páteře? Co konkrétně chrání, resp. jaký vliv má, když člověk má chránič a když ho nemá?

  • Václav Pokorný: Chránič páteře je velmi užitečná pomůcka, která nám může zachránit zdraví. Jeho největší funkčnost je při dopadu na plocho na záda. Například při lyžování se mohou na trati objevovat tvrdé kusy ledu, kamení atd. a na ty dopadnout nechceme.
  • Jan Janeček: Páteřák rozloží sílu nárazu z jednoho bodu na větší plochu. Chrání tak páteř při pádu na hranu nebo tvrdý předmět. Neochrání ale páteř při pádu na kostrč.
produkt Chrániče páteře

Chránič páteře MASTER chrání páteř při dopadu na plocho na záda

  • Alena Jančíková: Páteřák tlumí náraz a snižuje riziko fraktury obratle a poškození míchy úlomkem obratle. Při poškození míchy dochází ve většině případů k trvalému ochrnutí svalů pohybového aparátu od výšky poškozeného obratle. Lidé s tímto úrazem jsou pak po zbytek života na vozíku a mají problémy s vyprazdňováním a cítěním tepla, chladu, tlaku, a v případě zlomení krčního obratle také problémy s dýchaním.

Měla by být helma a obecně chrániče samozřejmostí? Jak je to vlastně s českou legislativou ohledně nošení helmy a ostatních chráničů při sportu?

  • Alena Jančíková: Myslím, že by měly být chrániče samozřejmostí jak u dospělých, tak u dětí. Česká legislativa nařizuje helmu dětem na lyžích a na kole, pro dospělé je to forma volby. Bohužel si mnozí nepřipouští, že by se mohla stát chyba, za kterou nebudou moct ani oni sami.

Airtrack MASTER

Úrazy nevznikají jen při jízdě na kole, koloběžce nebo in-linech, ale taky při skákání a zkoušení různých triků.

Vždy proto skákejte bezpečně, ideálně na nějaké žíněnce, super pomůcka pro takové skákání je AIRTRACK - nafukovací žíněnka, která změkčuje dopad a zároveň pruží a dobře se od ní odráží.

Nejčastěji ji používají gymnasti a parkouristi.

Airtracky MASTER

Parkour je super zábava, ale je potřeba při něm dodržovat jisté bezpečnostní prvky. Jaké to jsou? Jak skákat parkour bezpečně?

  • Jaroslav Filsák: U parkouru je podle mě hlavní příprava. Není to o tom, že zkouknu video na Youtube a půjdu hned zkoušet skoky a salta někde na beton, aniž bych uměl kotrmelec. Uvědomit si, jak jsem na tom fyzicky a na co mám a pokud se skutečně rozhodnu, že chci parkour dělat, využít služeb trenéra nebo alespoň poprosit někoho zkušenějšího o pomoc. Pokud máte možnost zajít do parkour arény, tak ji určitě využít. Začít od základů. Uvědomit si, že to chce nějakou průpravu a nic není hned.
  • Alena Jančíková: Určitě je důležité mít dostatečnou fyzickou průpravu pod dohledem certifikovaného lektora, které naleznete na stránkách České asociace parkouru.

Jak lze obecně nejvíce snížit nebezpečí úrazů u rizikových sportů?

  • Alena Jančíková: Chrániče, helma, páteřák jsou výborná ochrana. A taky ubrat na rychlosti.

Na otázky nám odpovídali:

  • Alena Jančíkováředitelka České asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.
  • Jan Janečekzáchranář a hasič
  • Václav Pokornýosobní trenér
  • Martin Zárubabývalý extrémní bajker. Martin na triviální projížďce lesem upadl. Na nohy se už nepostavil. Martin momentálně dělá trenéra a učí lidi s handicapem, jak lyžovat na monoski a biski. Pracuje jako zahradník, má vlastní zahradnickou firmu.
  • Jaroslav Filsákve 12 letech vylezl na sloup vysokého napětí a chytil se drátů. Proud ho odhodil z 6m výšky. Po pádu ochrnul. Elektrický výboj mu vypálil šlachy v rukou. Do té doby to vypadalo na velkou kariéru profesionálního sportovce v rugby. Po úraze nechtěl Jarda 10 let o sportu slyšet a prožil si své bouřlivé období na večírcích. V 21 letech se v něm cosi zlomilo. Cítil, že musí svůj život změnit. Začal znovu tvrdě makat. Dnes je mu 30 let a je členem rugbyového týmu Prague Robots.

Za odpovědi moc děkujeme!



Sportujte bezpečně a projděte si naši nabídku chráničů a helem. Pro bezpečné skákání prozkoumejte naši nabídku AIRTRACKŮ.



Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte se