Baseball: Svět plný taktiky, adrenalinu a nečekaných momentů
Baseball je kolektivní míčová hra, jejíž název pochází z anglických slov base (meta) a ball (míč). V této hře proti sobě stojí dvě devítičlenná družstva, ve kterých se snaží pálkař, který je útočníkem, zasáhnout míč nadhozený nadhazovačem, který má roli obránce. Družstvo získává bod, oběhne-li pálkař po odpalu čtyři mety bez vyoutování. Co se týče herních činností, není baseball nikterak přehnaně náročný, hráč si vystačí s naučením činností jako házení a chytání míče, jeho odpalování a rychlý běh. Na druhou stranu je nutno tyto činnosti zvládnout dokonale.
Historie baseballu
První prameny o hře podobné dnešnímu baseballu pocházejí až ze 14. století. V tomto období byla provozována hra s názvem Stool Ball venkovskými mlékaři v Anglii. V této hře se obíhalo podél stoliček po odpálení míčku holí, odtud pocházel název (stool = stolička).
V 18. století tuto hru v Anglii praktikovali zejména studenti, a to v modifikované podobě. Nepoužívali již stoličky, které byly nahrazeny kolíky zapíchnutými do země. Hru nazývali Goal Ball. V tomto období již byla hra rozšířena také za Atlantický oceán. V USA byla tato hra původně známa pod různými názvy jako např. Rounders, Boston Ball či Town ball. Nakonec se zde ustálil dnešní název. První ucelená pravidla sestavil Alexander Cartwright v roce 1845, některá z nich se zachovala do dnešních dob. První utkání podle těchto nových pravidel se hrálo o rok později.
V roce 1846 byla v USA, kde popularita baseballu rapidně rostla, také zřízena Národní liga profesionálních baseballových klubů. Tato spojovala jednotlivé jednoduše vedené kluby a najímala placené rozhodčí k soutěžním utkáním. Následně byla založena další liga, pod jejíž záštitou hrály zejména venkovské kluby, jednalo se o tak zvanou Americkou ligu. Tyto dvě ligy se později spojily a vytvořily tak základ dnešní Major League (tedy hlavní ligy), která má četné příznivce po celém světě.
Baseball se z Anglie kromě USA rozšířil také do dalších zemí různě po světě. V roce 1995 bylo registrováno již 99 stálých a 3 nestálí členové International Baseball Association. Baseball se stal také součástí olympijského programu. Největšího rozvoje mimo USA a Kanadu dosáhl tento sport v Jižní Americe (zejména v Karibské oblasti ? Portoriko, Dominikánská republika, Kuba, Nikaragua, Kostarika, Venezuela). V Asii se baseball těší velké oblibě zejména v Japonsku, Jižní Koreji a Číně. Dále je baseball oblíbený například v Austrálii nebo Jihoafrické republice.
Baseball v České republice
Na území České republiky se baseball hrál poprvé v roce 1920. Jako sport považovaný za americký se u nás vlivem společensko-politické situace nemohl dlouho výrazněji rozvíjet. V roce 1963 přišel zvrat, kdy byla založena Sekce pálkované. V těchto letech se konaly první turnaje, pravidelná soutěž, a došlo také k prvním mezinárodním kontaktům. V roce 1975 byl založen svaz Baseballu a Softballu. Od roku 1992 funguje Česká baseballová asociace, která vznikla po rozdělení České baseballové a softballové federace.
Pravidla baseballu a další aspekty hry
V baseballu proti sobě stojí dvě devítičlenná družstva. Hřiště se skládá z čtvercového vnitřního pole a vnějšího pole ve tvaru kruhové výseče. Ve spodním rohu hřiště se nachází domácí meta, kde operuje pálkař. V dalších rozích čtvercového vnitřního pole se nachází první, druhá a třetí meta. Nadhazovač hází míč z nadhazovací mety, která se nachází uprostřed čtvercového vnitřního pole hřiště. Pálkař se snaží nadhozený míč odpálit, přičemž míček musí mířit do hřiště, nikoliv do zámezí. Pokud se mu to podaří, vybíhá na první metu.
Pálkař musí oběhnout všechny mety, aniž by byl vyoutován. Obvykle není možno oběhnout všechny tři mety najednou, a proto pálkař zůstává na jedné z met, čímž se stává běžcem. Dál může postupovat až po úspěšném odpalu dalšího spoluhráče. Pokud jeden hráč oběhne všechny tři mety a dostane se na metu domácí, družstvo získává bod. Pokud hráč odpálí míč v povolené hranici hřiště mimo dosah, jedná se o tak zvaný home run a pálkař v tomto případě může obejít všechny mety najednou.
Bránící družstvo může běžce vyřadit ze hry (vyoutovat) tak, že se obránce dotkne běžce mimo metu míčkem, nebo přihraje míček svému spoluhráči (bránící mužstvo je rozmístěno na metách a dalších místech hřiště) na metu dříve, než na ni pálkař stačí doběhnout, případně chytí míček přímo z odpalu dříve, než se dotkne země. Pálkař je také vyoutován, pokud se mu míč nepodaří odpálit. Jakmile bránící mužstvo vyřadí některým z těchto způsobů tři hráče, samo nastupuje na pálku. Jedno vystřídání družstev v poli i na pálce se nazývá směna. Hra se skládá z devíti směn, po kterých je vítězem to družstvo, které má na kontě více bodů.
Označení jednotlivých hráčů v baseballu
Bránící tým
- Polař (fielder) - každý hráč v obraně
- Vnější polař (outfielder) - polař ve vnějším poli
- Vnitřní polař (infielder) - polař ve vnitřním poli
- Nadhazovač (pitcher) - polař určený k nadhazování míče pálkaři, používá různé techniky jak vyoutovat pálkaře
- Chytač (catcher) - polař zaujímající místo za domácí metou chytající míče neodpálené pálkařem, komunikuje s nadhazovačem signály
Tým v útoku (tým na pálce)
- Pálkař (batter) - hráč v útoku zaujímající místo v území pálkaře, odpaluje míč
- Běžící pálkař (batter-runner) - útočící hráč, který odpálil a stal se běžcem (v dosud neukončené jednotlivé rozehře)
- Běžec (runner) - útočící hráč postupující k metě, dotýkající se mety nebo se vracející k metě
Jaké jsou výhody hraní baseballu?
- K hraní baseballu nepotřebujete příliš drahou výbavu, takže je jednoduché s ním začít.
- Při hraní baseballu je tělo zatěžováno aerobně i silově, zejména nohy. Díky častým přechodům z dřepu do stoje se formují svaly na nohou a samozřejmě taky hýždě.
- Hraní baseballu zlepšuje koncentraci, protože hráč se musí při každém nadhodu a odpalu hodně soustředit.
- Pravidelné cvičení je blahodárné pro naše zdraví, především srdce a cévní systém. Pravidelný trénink slouží jako prevence vzniku vysokého tlaku, srdečního infarktu a dalších srdečních a cévních chorob. Snižuje se klidový puls, což je velmi přínosné pro naše srdce.
- Pravidelné cvičení působí pozitivně kromě fyzického také na zdraví duševní, jelikož se při něm uvolňují endorfiny a další podobné takzvané hormony štěstí. Člověk tak bojuje proti nadměrné stresové zátěži, typické pro dnešní dobu.
- Baseball je kolektivní hrou, při jehož pravidelném praktikování dochází k pozitivním projevům rovněž v oblasti sociální, člověk se setkává s novými lidmi, přáteli a naplňuje biologickou sociální potřebu.