mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Jak vybrat kvalitní kapesní nůž

Kapesní nůž je neodmyslitelnou součástí kempování a turistiky. Jak se ale orientovat v nabídce a vybrat ten, který nejlépe sedne vašim potřebám? Orientovat se můžete podle parametrů nebo vybírejte ze známých a prověřených značek, jako je třeba švýcarský kapesní nůž Victorinox.

V první řadě si při výběru kapesního nože musíte ujasnit, k jakým činnostem ho plánujete používat. Chcete si s ním nařezat špekáček na opékání? Pak vám postačí kapesní nůž typu rybička. Chcete uříznout kus větve na postavení bivaku? Pak hledejte delší a pevnější nůž.

1. Speciální nebo multifunkční kapesní nůž

Pokud hledáte nůž, který využijete na celou škálu činností, koukněte se po multifunkčním kapesním noži. Můžete s ním krájet, sekat, otevřít konzervu i láhev, poslouží jako pinzeta, párátko, šídlo nebo klíč. Při výběru se nehoňte za množstvím funkcí, ale zvažte, které z nich skutečně využijete. Na trhu jsou také speciální nože lovecké, myslivecké, turistické nebo na houbaření.

2. Zavírací nebo pevný kapesní nůž

Nože s pevnou čepelí jsou méně skladné, ale pevnější a robustnější. V závislosti na délce čepele s nimi useknete i kus větve. Ideální je tyto kapesní nože odkládat do pouzdra nejen kvůli bezpečnosti, ale i kvůli ochraně před poškozením.

Zavírací kapesní nože snadno strčíte do kapsy, jsou lehké a často nabízejí i více funkcí. Využijete je při toulkách přírodou, houbaření, táboření nebo kempování.

3. Jaký materiál kapesního nože zvolit?

Základním a nejčastějším materiálem je nerezová ocel (stainless steel), která se používá třeba i na kuchyňských nožích. Je odolná vůči rezivění a dá se snadno nabrousit. Používá se také uhlíková ocel, která vydrží ostrá delší dobu.

4. Jak se postarat o kapesní nůž?

Základem péče je čištění nože po každém použití, aby v zavíracím mechanismu nezůstala špína, prach nebo zbytky potravin. Pravidelné broušení čepele zachová hlavní funkci nože - schopnost krájet. Broušení vroubkovaných nožů svěřte do rukou odborníka.

Případné rezavé skvrny odstraníte houbičkou. Rez ale nemá na funkci žádný výrazný vliv. Vyplatí se nůž pravidelně olejovat, a pokud ho má, tak uchovávat i v ochranném pouzdru.

Při výběru délky čepele a mechanismu otevírání si vždy ověřte, zda daný nůž není považovaný v konkrétní zemi za zbraň a není zakázaný. Jde hlavně o čepele delší 12 cm, někdy i nože s mechanismem otevírání jednou rukou (Německo) nebo tzv. motýlek.

Hledáte kvalitní kapesní nůž? Podívejte se na naši nabídku nožů a projděte si i celou kategorii Camping a outdoor.

Přečtěte si také:

Jak vybrat správný stan

Jak vybrat správný turistický vařič do přírody

nebo přejděte rovnou k výběru kapesního nože v našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se