mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Výprodej PŘEDVÁNOČNÍ SLEVY

Jak vybrat spacák, ve kterém neumrznete ani se neupečete

Spací pytel nebo neboli spacák patří k základnímu vybavení každého stanování. Než se pustíte do hledání toho ideálního, je třeba se zamyslet, v jakých podmínkách a do jakých situací budete spacák potřebovat. Horké léto nebo mrazivá zima ? každé období přináší jiné požadavky na komfortní přespání ve spacáku.

Univerzální spací pytel totiž neexistuje. Vypadal by totiž asi následovně ? v létě výborně prodyšný, v dešti nepromokavý, v zimě extrémně hřejivý a za větru neprodyšný, navíc lehký, skladný a k tomu ještě levný. Všimněte si, že některé vlastnosti jsou vysloveně protichůdné, např. prodyšnost a nepromokavost. Obecně totiž platí, že čím vyšší větruvzdornost a nepromokavost, tím nižší prodyšnost.

Na začátek si proto uveďme základní vlastnosti spacího pytle:

1. Roční období

2. Materiál

3. Teplotní určení

4. Tvar a velikost

1. Roční období, na které je spacák určen

Letní spací pytle jsou určeny pouze pro letní teplé období (od června do srpna). Jsou velice lehké (cca do 1 000 g), tudíž se hodí pro pěší turistiku nebo letní kempování u vody.

Zimní spací pytle výborně zahřejí v chladných a mrazivých zimních měsících, od podzimu do jara.

Třísezónní spací pytle využijete pro nocování od jara do podzimu. Jsou o něco těžší, než letní spacáky (cca od 1 200 g).

Kromě těchto tří typů existují také spacáky speciální, například cyklospacáky, které jsou ultralehké a minimalistické, nebo také spacáky rybářské. Další kategorií jsou péřové expediční spacáky určené do extrémně chladných a suchých mrazů. Takže pokud pošlapete na Mount Everest, dívejte se po této kategorii.

2. Materiál spacího pytle

Vnitřek spacáku, který zajišťuje hřejivost, může být z peří nebo ze syntetických vláken. Oba typy mají své pro a proti.

Peří je špičkovým izolantem a péřový spací pytel má při zachování stejných vlastností nejnižší hmotnost. Na druhou stranu peří velmi snadno absorbuje vlhkost, i tu vzdušnou. Péřový spacák je proto náročnější na údržbu a také dražší.

Syntetická vlákna jsou daleko snadnější na údržbu a vlhkost jim tolik nevadí. Spacák se syntetickou výplní lze rychle vysušit, prát v pračce, je vhodný pro alergiky a při navlhnutí tolik nesnižuje tepelněizolační schopnost.

Vnější materiál spacáku ovlivňuje jeho pevnost, hmotnost, voděodolnost a prodyšnost. U levnějších variant se používá bavlna, která je sice příjemná, ale také těžká a objemná. Nejčastěji se proto setkáte s polyamidem s různými vodoodpudivými úpravami.

3. Teplotní určení spacího pytle

Evropská norma vymezuje čtyři druhy teplot. Horní extrém je hranice, při jaké teplotě začne být uživateli ve spacáku nepříjemné horko. Hranice tepelného komfortu se pohybuje mezi dvěma hodnotami (komfortní a limitní teplotou) a určuje, do jakých nejnižších teplot je spacák použitelný. Vybírejte mezi těmito hodnotami.

Komfortní teplota je teplota, při které uživatel ležící v uvolněné poloze na zádech nepociťuje chlad (spíše pro ženy).

Limitní teplota udává hranici, při které uživatel leží v poloze se skrčenýma nohama, a ještě nepociťuje chlad (spíše pro muže).

Při teplotě pod hranici extrémní teploty již hrozí podchlazení. Touto hodnotou se nikdy neřiďte.

4. Tvar a velikost spacího pytle

Při výběru správné velikosti (délky) mějte na paměti, že velký spacák malé tělo špatně vyhřívá a těsný spacák zase při stlačené izolační vrstvě příliš nezahřeje. Volte jej proto asi o 20 cm delší, než je výška postavy. Speciální kategorií jsou dětské spací pytle.

Tvarově rozlišujeme spacáky na:

Dekové, které se dají rozepnout po celém svém obvodu, dobře se suší a jsou vhodné na nenáročné kempování nebo třeba na chalupu.

Mumiové, které kopírují lidské tělo a prostor kolem hlavy se dá zatáhnout tkaničkou. Tím se minimalizuje únik tepla. Speciálním tvarem je anatomická mumie, která díky strečovému materiálu těsně kopíruje tvar těla.

Oválné, které jsou kompromisem mezi tvarem deky a mumie, jsou určeny pro osoby silnější postavy.

Jak pečovat o spací pytel

Základem je správné skladování. Rozhodně mu nesvědčí dlouhý pobyt v obalu (kde jej bohužel řada lidí nechává). Spacák raději pověste (v garáži, ve skříni) nebo nechte alespoň volně stočený.

Do stanu pod spacák se jistě hodí karimatka nebo rovnou nafukovací matrace, které skvěle izolují od vlhkosti a chladu.

Hledáte na léto kvalitní a cenově výhodné spací pytle? Podívejte se na naši nabídku spacáků nebo prozkoumejte celou naši kategorii Camping a outdoor.

Přečtěte si také:

Jak vybrat správný stan

Kvalitní karimatka vás ochrání před chladem

nebo přejděte rovnou k výběru spacího pytle v našem e-shopu.
Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se