mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Hurikán

Kvalitní karimatka vás ochrání před chladem

Chystáte se na nocování v přírodě? Kromě vhodného spacáku a stanu budete určitě potřebovat kvalitní izolační podložku, které se rovněž říká karimatka. Jejím hlavním účelem je izolovat chlad od země. Má velký vliv na celkový požitek a komfort během táboření.

Karimatky či izolační podložky jsou v dnešní době běžnou součástí outdoorového vybavení. Na trhu naleznete široký výběr nejrůznějších modelů, které se liší kvalitou i výslednou cenou.

Mezi základní typy řadíme:

1. ALU karimatka (alumatka)

2. Pěnová karimatka

3. Samonafukovací karimatka

4. Nafukovací karimatka

5. Nafukovací matrace

Kromě těchto variant existují samozřejmě i speciální karimatky například na jógu nebo aerobic. Ty však s sebou na hory asi potřebovat nebudete.

ALU karimatky (alumatky)

Alumatky jsou vyrobeny z pěnového materiálu a potaženy reflexní hliníkovou vrstvou. Díky tomu jsou opravdu velmi tenké a téměř nic neváží. Chrání hlavně před špínou a vlhkem, avšak pohodlí při spánku vám velmi nezvýší. Hodí se proto spíše pro trempování v přírodě či jako nouzová náhrada v případě potřeby bivaku.

Pěnové karimatky

Pěna má výborné izolační vlastnosti. Pěnové karimatky jsou proto lehké, relativně levné a snesou i častější použití, tzn. vzniklé škrábance a díry nesnižují jejich izolační vlastnosti. Co naopak izolační schopnost snižuje, je vlhko. Proto je dobré nosit karimatku v obalu. Menší nevýhodou je horší skladnost při přesunech v terénu.

Výslednou izolační schopnost ovlivňuje také tloušťka karimatky. Do náročnějších podmínek určitě vyberte pěnovou karimatku o tloušťce 12 mm a více. Nejčastěji jsou pěnové karimatky vyrobeny z polyethylenu (PE). Mohou být potaženy fólií, která nepropustí vodu ? tou stranou pokládáme karimatku na zem. Kvalitnějším materiálem používaným u pěnových karimatek je EVA (etylenvinylacetát). Je komfortnější, hladší, pružnější s delší životností a vyšší schopností nepropustit vodu. Tento typ karimatek se vyrábí i ve skládací variantě, kde je velkou výhodou skladnost složené karimatky.

Samonafukovací karimatky

Tento nejoblíbenější typ karimatky je vyroben ze speciálního lehkého pěnového plastu s otevřenými póry, který je uzavřen do neprodyšného obalu, spoje jsou k sobě pevně svařeny a povrchy obou materiálů jsou k sobě spojeny. V jednom rohu karimatky je ventil, po jehož otevření pěna nasává vzduch tím, jak se rozpíná a k dosažení požadovaného stavu je potřeba karimatku ještě trochu dofouknout.

Velkou výhodou samonafukovacích karimatek je to, že je pohodlně sbalíte na cesty, mají skvělé izolační schopnosti, nepropustí vodu a výborně se na nich vyspíte. Taková spousta výhod znamená i trochu vyšší cenu.

Nafukovací karimatky

Nafukovací karimatky jsou kompromisem mezi samonafukovacími karimatkami a nafukovacími matracemi. Výhodou je větší tloušťka po nafoukání, což přináší i vyšší tepelný komfort. Některé nafukovací karimatky jsou vybaveny i vestavěnou pumpičkou, takže manipulace s nimi je jednoduchá a pohodlná.

Nafukovací matrace

Nafukovací matrace se vyrábějí s několika komorami, aby při poškození jedné nebyla ztracena veškerá izolační schopnost. Kvalitní nafukovací matrace by měly být dostatečně mechanicky odolné. Jejich výhodou je vysoký komfort při spaní a výborné izolační schopnosti. Nevýhodou, hlavně u pěší turistiky, může být jejich vyšší hmotnost a pracnost při nafukování (většinou nutnost použití pumpy).

Kromě karimatky a spacího pytle si pod stan vezměte také nějaké společenské hry, u kterých se dobře pobavíte. A pokud plánujete túry, přibalte i dobré trekingové hole.

Chystáte se v létě pod stan? Nezapomeňte s sebou kvalitní karimatku nebo nafukovací matraci z našeho e-shopu. Mrkněte se také na celou naši kategorii Camping a outdoor.


Přečtěte si také:

Jak vybrat spacák, ve kterém neumrznete ani se neupečete

Jak vybrat stan

nebo přejděte rovnou k výběru karimatky v našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se