mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jak vybrat volejbalový míč

Volejbal je kolektivní míčový sport, jehož výhodou jsou mezi jinými zejména nízké náklady z hlediska výbavy. V podstatě je nutno zakoupit pouze volejbalový míč a volejbalovou síť. V halách je možno volejbalové míče zapůjčit, pokud si však chcete z různých důvodů pořídit vlastní volejbalový míč pro vlastní potřeby, poradíme vám v tomto článku některé důležité poznatky, které vám s výběrem vašeho míče mohou pomoci. Se správně vybraným míčem vám už nic nebude bránit v tom, abyste si mohli sami potrénovat, či vyrazit na volejbal s přáteli do haly, na hřiště nebo na pláž.

Volejbalový míč vybíráme podle základních parametrů míče, jakými jsou materiál míče, velikost, potažmo váha míče, způsob využití míče, a případně kvalita a životnost daná cenou a renomovanou značkou míče.



Materiál volejbalového míče

Volejbalové míče se vyrábějí ze dvou základních materiálů, a to z pravé kůže anebo ze syntetických materiálů. V dřívějších dobách se volejbalové míče vyráběly výhradně z kůže, dnes převažují míče ze syntetických hmot, což koresponduje s dnešní dobou plastovou, jak bychom mohli nazvat boom syntetických hmot. Obecně lze říci, že míče vyrobené z pravé kůže jsou dražší než míče ze syntetických hmot. To nemusí být pravidlem. Kožené míče jsou tvrdší a kvalitnější z hlediska životnosti. Na druhou stranu pokud se míče z pravé kůže dostávají do kontaktu s vodou, mění materiál rapidně své vlastnosti. Kůže nasává vodu a míč těžkne a také více klouže. Těžký míč na volejbal je pak nebezpečný pro vaše prsty při odbíjení. Proto pokud si kupujeme míč z pravé kůže, je jej nutno využívat vždy v suchém prostředí, a to zejména v hale. Do venkovních prostor se kožený míč nedoporučuje pořizovat.

Volejbalové míče ze syntetické kůže jsou měkčí a jemnější na dotek, přičemž jsou vhodné do jakéhokoliv prostředí, venkovního i halového. Výrobci používají různé směsi syntetických hmot, které mají ve výsledku vlastnosti blížící se pravé kůži. Co se týče výběru volejbalového míče na základě pohlaví, ženy budou preferovat míče měkčí, syntetické, jejichž odbíjení je jednodušší. Některé typy volejbalových míčů jsou vyrobeny ze speciálních měkčených směsí syntetických materiálů nebo mají vrchní materiál podložený měkkou molitanovou vrstvou.

Velikost volejbalového míče

Volejbalové míče určené pro soutěžní zápasy mají předepsané parametry. Jedná se zejména o obvod míče, jeho hmotnost a vnitřní tlak. Většina výrobců se snaží tyto parametry dodržet, aby mohl být daný míč případně využíván i profesionálně. Levnější volejbalové míče pro čistě rekreační využití se výrobci také snaží vyrábět s rozměry alespoň blížícími se předepsaným. Tyto parametry jsou následující:

  • Obvod volejbalového míče - 65 - 67 centimetrů
  • Hmotnost v rozmezí 260 - 280 gramů
  • Vnitřní tlak v rozmezí 0,30 - 0,33 kg/cm2

Dospělí mají velikost a další rozměry v podstatě jednotné, vždy se jedná o velikost 5. U dětí jsou jednotlivé kategorie míče dané velikostí, hmotností a obvodem označeny také barevně - viz tabulka:

Kategorie a rozměry volejbalových míčů


Tahem po displeji posuňte tabulku

Kategorie

Věk

Velikost míče

Váha míče

Obvod míče

Žlutý minivolejbal

do 8 let

4

180 - 200 g

600 - 610 mm

Oranžový minivolejbal

do 9 let

5

180 - 220 g

650 - 670 mm

Červený minivolejbal

do 10 let

5

200 - 220 g

650 - 670 mm

Zelený minivolejbal

do 11 let

5

260 - 280 g

650 - 670 mm

Modrý minivolejbal

do 12 let

5

260 - 280 g

650 - 670 mm

Dospělí

-

5

260 - 280 g

650 - 670 mm


Oblíbené značky volejbalových míčů

Mezi nejznámější volejbalové míče patří míče značky Gala. Tyto volejbalové míče se vyrábějí technologií využívající deset panelů. Gala míče bývají obvykle vyrobeny ze syntetických polyuretanových usní. V závislosti na cenové relaci je možno od Galy zakoupit míče pro začátečníky, rekreační hráče, a také pro pokročilé a úplné profesionály. Míče Gala mají výborné aerodynamické vlastnosti a často se používají v soutěžních utkáních. To stejné platí u další renomované značky volejbalových míčů - Mikasa. Opět je možno pořídit levnější míče pro rekreační využití, menší a odlehčené míče pro děti, a také profesionální volejbalové míče pro vrcholové sportovce.

U nás vám nabízíme také převážně levnější, avšak kvalitní míče od firem Spokey, Spartan, Sedco a NILS. Některé volejbalové míče od těchto výrobců lze zakoupit již od ceny kolem 200 korun. Levnější míče doporučujeme především pro rekreační sportovce, začátečníky a děti.

Rozdíl mezi volejbalovým a beach-volejbalovým míčem

Mezi častý dotaz zákazníků patří, jaký rozdíl mezi volejbalovým a plážově-volejbalovým míčem. Tyto dva druhy míčů mají jisté odlišné vlastnosti, a to zejména ve velikosti obvodu míče, letových vlastnostech míče, technologii zpracování a vnitřním tlaku míče.

Rozměry míče - obvod

Volejbalový míč a míč určený pro plážový volejbal mají rozdílné rozměry. Beach-volejbalový míč je asi o 2 centimetry větší než klasický volejbalový. Jak už bylo uvedeno výše, volejbalové míče splňující předepsané parametry FIVB se pohybují v rozmezí velikosti obvodu 65 - 67 cm. Beach-volejbalový míč má obvod v rozmezí 66 - 68 centimetrů. Hmotnost je však pro oba míče stejná - 260 až 280 gramů. Míče tak mohou mít poněkud odlišné letové vlastnosti.

Letové vlastnosti

Volejbalové míče jsou při letu rychlejší než míče pro volejbal plážový. Rychlost daného míče je dána zejména technologií výroby, vnitřním tlakem a obvodem míče. Hraní klasického volejbalu s plážovým míčem můžeme s nadsázkou přirovnat ke hraní tenisu se squashovým míčkem. Naopak klasický volejbalový míč na písku bude příliš rychlý a míč tak mnohdy nebudete schopni stíhat dobíhat.

Vnitřní tlak

Volejbalový míč má vyšší vnitřní tlak - plní se na tlak 30 - 32,5 kPa. Beach-volejbalový míč je naproti tomu huštěn pouze na tlak 17,1 - 22,1 kPa. Doporučený vnitřní tlak daného míče je vždy uveden u ventilku, na tento tlak míč vždy plníme s pomocí tlakoměru. Tlak také pravidelně kontrolujeme, abychom zajistili, že má míč požadované vlastnosti při každé hře.

Technologické provedení míče

Povrch volejbalových míčů (tak zvané panely) je lepen přímo na vzdušnici, plážový volejbalový míč je naopak šitý a vzdušnice je pak pouze vložená do šité soupravy. Toto technické provedení se také promítá do možnosti opravy míče, opravit prasklou vzdušnici, na které jsou přímo nalepeny panely je velmi obtížné a v podstatě se nevyplatí, kdežto šitý míč se jednoduše odpáře a vloží se vzdušnice nová.

Jak pečovat o váš volejbalový míč

Prvně si přečtěte návod výrobce, který by měl uvádět, jak se o míč správně starat. Obecně je možno říci, že po každé hře by se míč měl řádně očistit. Dále byste váš volejbalový míč měli po každém použití spolu s volejbalovými chrániči ukládat do suché místnosti o pokojové teplotě. Volejbalový míč je nutno také kontrolovat z hlediska správného nafouknutí. Přefouknutý míč hrozí prasknutím švů nebo rozlepením. Málo nafoukaný míč naopak hůře létá, odbíjí se, a to se promítne do celkové kvality hry. Míč nafukujeme vždy pomocí speciální nafukovací jehly, která je k tomuto určena.


Vybírejte ze široké nabídky

Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Volejbalový míč MIKASA V390W
778 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Míč na vybíjenou GALA BV4061S
719 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Volejbalový míč GALA Pro Line BV5585S
1 529 Kč
Dodací lhůta 5 pracovních dnů
Volejbalový míč GALA Mini Training BV4051S
1 029 Kč
Dodací lhůta 14 pracovních dnů
Volejbalový míč SPARTAN Beach Champ - modrý
359 Kč




Přečtěte si také


Jak vybrat volejbalové chrániče


Čti více

Vše o volejbalu


Čti více


Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se