mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Výprodej BLACK FRIDAY

Na jaké parametry si dát pozor při výběru bezpečné a vhodné cyklistické helmy

Jaká jsou základní kritéria výběru helmy na kolo?

Úplně nejzákladnějším pravidlem výběru cyklistické helmy je si helmu vyzkoušet. Při koupi cyklistické helmy se vůbec nemusíte obávat koupě přilby přes e-shop, neboť v případě, že vám helma nebude sedět, můžete využít danou lhůtu na výměnu zboží. Vybíráte-li cyklistickou helmu, zaměřte se na tyto základní body:

Správná velikost cyklistické helmy

V prvním případě vám musí cyklistická helmadobře padnout. To znamená, že je třeba se zaměřit na správnou velikost přilby. Velikost helmy je uváděna jako obvod vaší hlavy v centimetrech. Správnou velikost helmy poznáte podle toho, že vám není volná a nikde vás netlačí. Cyklohelmy se na rozdíl od lyžařských či snowboardových helem liší tím, že jsou vybaveny kolečkem případně jiným systémem, který reguluje její velikost. Tímto systémem jsou vybaveny převážně helmy silniční a MTB přilby. Helmy BMX a sjezdové helmy tímto mechanismem nejsou vybaveny. Jestliže pořizujete helmu pro své dítě, v žádném případě nekupujte větší přilbu s vidinou, že do ní dorostou a budou ji moct nosit déle. Výrazně tím snížíte jejich ochranu. Na rozdíl od helem pro dospělé nejsou dětské cyklistické přilby vybaveny kolečkem, nýbrž elastickými páskami, které se samy roztáhnou do potřebné pozice.

Jak vybrat správnou velikost cyklistické helmy?

Inspirujte se našim rozdělením:

  • S - 50 až 54 cm
  • M - 54 až 58 cm
  • L - 58 až 62 cm

Tyto hodnoty jsou orientační. U některých výrobců se mohou tato čísla mírně lišit.

Správnou velikost helmy poznáte podle toho, že vám helma na hlavě dobře sedí a nesmí vás nikde tlačit. V případě, že vás i mírně tlačí po bocích hlavy, velikost není správná a zkuste tedy jinou značku.

Hmotnost cyklistické helmy

Dalším parametrem při výběru cyklistické přilbyje její hmotnost. Tento faktor je u cyklohelmy velice důležitý, neboť může jít někdy i o celodenní vyjížďku, kdy máte helmu na hlavě. Ty komfortnější helmy mají váhu lehce pod 200 gramů. Obecně je dáno, že čím je helma lehčí, tím je to pro vás lepší a pohodlnější. Je třeba však říci, že by váha nikdy neměla jít na úkor bezpečnosti. Jestliže kupujete helmu pro své dítě, ujistěte se, že není pro něho příliš těžká, aby nezatěžovala příliš krční páteř.

Konstrukce cyklistické helmy

Pevnost helmy vám zajistí kvalitní konstrukce. Co se tedy konstrukce týče, cyklistické helmy jsou vyráběny technologií in-mold, to znamená vstřikování expandované polystyrenové pěny do tvrdé plastové skořepiny. Někteří výrobci používají s cílem snížení hmotnosti při současném zachování pevnosti helem kombinaci dvou druhů polystyrenové pěny s různou hustotou. Kvalitnější jsou poté cyklistické helmy, které jsou uvnitř polystyrenu vyztuženy pleteninou z různých materiálů. Jedná se o karbon, hliník nebo kevlar. Je třeba říci, že kvalitní konstrukce napomáhá k zajištění pevnosti helmy za současného snížení její hmotnosti.

Systém odvětrávání cyklistické helmy

Dalším faktorem je odvětrávání, které je velice důležité. Je třeba totiž počítat s tím, že helmu budete používat i v horkých dnech. Jestliže je helma neodvětraná, může dojít v horkých dnech k přehřátí cyklisty, takže se helma s odvětráváním opravdu vyplatí.

V případě odvětrávání pracují výrobci cyklohelem s důmyslnými systémy, které fungují na principu nasávání chladného vzduchu v přední části helmy, který dále vede speciálními kanály po obvodu helmy a kolem hlavy, v zadní části helmy jsou další otvory, kterými je ohřátý vzduch odváděn ven. Výběr helmy nepodceňujte, kvalitní odvětrání helmy je jedna z věcí, kterou opravdu oceníte.

Bezpečná cyklistická přilba

Cyklistické přilby, které se prodávají v České republice,musí splňovat normu ČSN EN 1078. Informace o splnění normy je uvedena přímo na helmě. Lze se setkat i s mezinárodními atesty - označení CPSC, SNELL, B90A, CE, AS/NZS.

Systém zapínání cyklistické přilby

Při výběru cyklistické přilby berte v úvahu také systém zapínání. Správné je, aby pásky nebyly v kontaktu s ušima, protože při delší vyjížďce vás mohou pásky začít dřít. Kvalitní modely helem umožňují přizpůsobit prostor kolem uší i nastavení délky podbradního řemínku.

Hygiena cyklistické přilby

Pro zajištění hygieny je velice praktické, když je cyklistická helma vybavena vyjímatelnou vnitřní výstelkou. Tato výstelka je většinou k přilbě připevněna suchým zipem, a tudíž ji lze jednoduše vyjmout a vyprat. Kvalitnější modely mají tuto výstelku vyrobenou z antibakteriálního materiálu X-static, který obsahuje ionty stříbra, tudíž krásně ničí bakterie a zamezuje hromadění zápachu.

Design cyklistické přilby

Dalším faktorem při výběru cyklistické přilby je určitě design, který zase tak nehraje zásadní roli. Nicméně design přilby nás určitě při výběru ovlivní. Je třeba zdůraznit, že černé a tmavé helmy daleko více pohlcují sluneční záření a bude v nich větší teplo. Pestré a světlé helmy jsou zase lépe viditelné. Výrobci design helmy přizpůsobují různým cílovým zákazníkům, rovněž je design helem přizpůsoben podle pohlaví, tzn. helmy pánské, dámské, dětské.

Vybavení cyklistické helmy

Některé cyklistické helmy jsou vybaveny například stavitelným štítem(štítkem), který oceníte hlavně během jízdy v prudkém slunci. Také může sloužit jako ochrana před větvemi či bahnem. Naopak, například při rychlé jízdě vám může nepříjemně bránit ve výhledu.

Dále je dobré doplnit helmu cyklistickým šátkem, který je vhodný pro chladnější jarní či podzimní dny, ochrání vaší hlavu před studeným větrem. Naopak v teplejších dnech se vám zase bude hodit čelenka, která zamezí stékání potu po obličeji. Dále může být cyklohelma vybavena lepším polstrovánímči integrovanou blikačkou, která se hodí zejména u dětí. Některé modely helem mají v zadní části na blikačku připraven dokonce úchyt, některé helmy jsou zase vybaveny vestavěnou blikačkou.

Reflexní prvky na cyklistické helmě

Každá přilba by měla mít reflexní materiály, které jsou důležité pro jízdu na silnici. Je třeba zdůraznit, že každé zviditelnění je v současném provozu velikou výhodou.

Jaká je správná pozice cyklistické helmy?

Aby cyklistická přilba splnila základní ochrannou funkci, musí být na hlavně správně umístěna. Správná pozice helmy je ve vodorovné pozici, dále přední část helmy by vám měla zasahovat doprostřed čela, při nošení musí být zapnutý podbradní řemínek, za který by měly jít strčit maximálně dva prsty. Cyklistická helma musí být dotažena tak, aby se na hlavě nepohybovala. .

Jak pečovat o cyklistickou helmu?

Cyklistickou helmu je nutné vyměnit po každém větším nárazu hlavy. I když poškození není až tak viditelné, vnitřní pěna může být zdeformovaná, tudíž helma nemusí při další vyjížďce plnit svou funkci. Dále je třeba kontrolovat skelet helmy, zda v něm není viditelná prasklina, která může být způsobena například nevhodným zacházení s helmou. Doporučujeme helmu chránit před zbytečnými nárazy. Také je třeba myslet na to, že po pěti až osmi lety ztrácí materiál helmy své původní vlastnosti, u aktivnějších cyklistů dojde k opotřebení v třetím roce. To znamená, že je třeba pořídit helmu novou.

Výrobci a značky cyklistických helem

Vybíráte si cyklistickou helmu podle výrobce?

V našem e-shopu mastersport.cz je možné zakoupit helmy těchto značek:

Cyklistická helma MET

Cyklistická helma SEDCO

Cyklistická helma SIGNA

Cyklistická helma SPARTAN

Cyklistická helma SPOKEY

Cyklistická helma YEDOO

Přečtěte si také:

Na jaké parametry si dát pozor při výběru bezpečné a vhodné helmy na in-line.

Nebo přejděte rovnou do kategorie Cyklo přilbypříslušenství v e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se