Běžecké pásy vám zaručeně udrží či zlepší kondici
Běžecké pásy jsou dnes již v drtivé většině elektromechanické přístroje, které patří do skupiny posilovacích trenažerů. Běžecké trenažéry slouží převážně k výcviku a jejich cílem je co nejvíce napodobovat aktivitu v reálných podmínkách. Běžecké pásy nám simulují běh či obyčejnou rekreační chůzi v domácím prostředía slouží pro zvýšení fyzické kondice anaerobním způsobem. Nahrazením běhání venku jsou eliminovány nepříznivé vnější podmínky, jako déšť, smog, sníh apod.
K čemu Vám může sloužit běžící pás?
- rehabilitační pomůcka pro srdeční postižení,
- tréninková pomůcka pro sportovce,
- nástroj pro udržování kondice obecně,
- pomocník při hubnutí určené pro lidi, kteří nemají příznivé venkovní podmínky, nebo jiné důvody pro běhání či praktikování procházek venku.
Jaké jsou hlavní výhody běžících pásů?
1. Běh pozitivně působí na zdraví člověka
Běh má pozitivní vliv na zdraví člověka. Mezi nejčastější příčinu úmrtí v dnešní moderní době patří kardiovaskulární onemocnění, tedy onemocnění srdce a cév, která se řadí mezi civilizační onemocnění. Dnešní styl života je plný rizikových faktorů stojících za těmito chorobami. Způsob života začíná být velmi pasivní, v důsledku moderních technologií nemusíme téměř nikam chodit pešky, mnoho profesí je převážně sedavých, doba je uspěchaná a žijeme ve stresu. K dispozici navíc máme v podstatě neomezené množství dostupné přijaté energie v podobě potravin, přičemž se dnes potraviny dělají v různých koncentrovaných formách. Spočtěte si, kolik kalorií například obsahuje tabulka čokolády, balíček lupínků nebo třeba alkohol.
Někdo může namítnout, že se naše babičky krmily tučnými másly, špekem a podobnými pochutinami, ovšem ony také následně celý den odpracovaly na poli. Problém je v tom, že dnešní doba, technický pokrok a styl života se mění rychleji, než se tomu stačí přizpůsobit naše genetická výbava tak zvanou selekcí. Naše tělo proto zatím není na nový životní styl zvyklé, a to je důvodem, proč se s těmito onemocněními setkáváme v takovém množství. Stoupá počet lidí obézních a lidí s onemocněním cév a srdce, s cukrovkou, nádorových onemocnění, které jsou s obezitou a dnešním stylem života úzce spjaty.
Běžecký pásMnoho studií již prokázalo blahodárný vliv pravidelného aerobního cvičení pro zdraví, zejména jeho účinkem na kardiovaskulární systém. Pouze při aerobním cvičení, kdy mají buňky k dispozici dostatek kyslíku a nepracují na kyslíkový dluh, jsou v organismu spalovány tuky. Tuky, které se ukládají do tukových zásob v podkoží a způsobují tak nejen estetické problémy, ale jsou velmi důležitým činitelem v rozvoji nemocí. Vysoká hladina tuků v krvi vede k tak zvané ateroskleróze, při které se zanášejí cévy, což může nakonec vést např. k postižení srdce a cév anginou pectoris, infarktu srdce, mozkové mrtvičce, rozvoji vysokého tlaku a k mnoha jiným onemocněním.
Běh je jedním z nejpřirozenějších aktivit a pohybů v našem životě. Při běhu nejenže spalujeme tuky, čímž snižujeme cholesterol a další látky lipidového charakteru v krvi a celkově v těle, ale také tím formujeme naší postavu. Běh je blahodárný také pro srdce a cévy, které jsou propojeny do systému, kterému lékaři říkají kardiovaskulární. Ten nyní stojí na prvním místě z hlediska příčin úmrtí při jeho postižení.
Při běhání posilujete své srdce, které jediné v těle pracuje nepřetržitě po celý život, stejně jako posilujete ruce s činkami. U trénovaných běžců dále klesá srdeční frekvence v klidu. Nízká srdeční frekvence je výhodná z hlediska úspory, zvířata s pomalejším metabolismem a nízkou srdeční frekvencí se dožívají vyššího věku než ta s metabolismem rychlým. Toto zjištění platí také u člověka, pomaleji pracující srdce se méně opotřebovává v průběhu let. Jednotlivé buňky, z kterých se naše orgány skládají, si při běhu zvykají na zátěžovou situaci s dočasnou menší zásobou kyslíku, v klidovém režimu jsou poté schopné pracovat úsporněji. Zvyšuje se cévní zásobení a tím také prokrvení životně důležitých orgánů, například mozku, čímž se zvyšuje jeho výkonnost v podobě paměti a intelektuálních funkcí.
Po zátěži se v těle uvolňují látky charakteru opiátů, endorfiny, které si tělo umí samo syntetizovat. Tyto mají euforizující a uklidňující účinky, zlepšují náladu, potlačují bolest a bojují tak proti nadměrnému stresu, depresím a rozvoji psychických i přeneseně organických onemocnění. Běh se dá naordinovat jako preventivní prostředek pro udržení psychické pohody a zdraví.
2. Časové důvody
Dnešní doba je velmi časově náročná a u mnoha lidí již samotná profese zabere většinu času jeho života. Běžecký pás je lékem pro moderního zaneprázdněného člověka. Někdo může namítat, na pás si mohu zajít od posilovny. Ovšem je třeba myslet na to, že i pokud bydlím ve městě a posilovnu mám nedaleko, vždy je nutné se připravit, sbalit věci a do posilovny dojít, případně dojet autem či veřejnou dopravou.
Pokud mám doma běhací pás, jsem na něm během minuty a nemusím nic řešit, pravidelný půlhodinový běh tak nezabere o nic víc drahocenného času. Na pás si mohu odskočit při práci doma, přičemž navíc mohu sledovat televizi nebo poslouchat hudbu dle svého výběru a libosti. Celý trénink pak mám v naprostém soukromí.
3. Finanční investice do běhání
V dnešní době se dá koupit poměrně kvalitní běžecký pás i za cenu kolem deseti tisíc. Člověka hned napadne, že to není málo, ale pokud si sečteme peníze utracené za permanentky do posilovny, dopravu a podobně a porovnáme to s náklady na pás z dlouhodobějšího hlediska, cena již není tak vysoká, ba naopak. Někdo zase namítne, že se bez takových vymožeností obejde a bude běhat venku. To ale nemusí být vždy možné. Musíme myslet na nepřízeň vnějších podmínek, počasí a čistotu vzduchu v zimních měsících.
4. Nepříznivé počasí a smog eliminuje venkovní běh
Pro někoho je hlavní překážkou pro běhání venku déšť, sníh nebo příliš velká zima. Zimní období je k běžcům v našich podmínkách nepříznivé, a pro amatéry, rekreační běžce a vůbec jedince, kteří nejsou zvyklí běhat pravidelně, je typické, že přestávají s pravidelným během v zimním období. Pro někoho pádný argument nepříznivých venkovních podmínek s běžícím pásem doma odpadá a člověk tak může běhat kdykoliv se mu zlíbí.
Nezapomeňme také na neméně důležitou věc v zimním období, a to je časté inverzní počasí a s tím v posledních letech spojený stále častější výskyt smogu. Hluboké vdechování znečistěného vzduchu smogem při zátěži nám zdraví naopak spíše uškodí, odborná veřejnost doporučuje veškeré fyzické aktivity venku v období smogu naopak omezit, stejně jako dlouhé větrání bytu či domu. Pokud však máme doma pás, toto nás již nemusí trápit.
Kromě vlivů počasí je také nutno zmínit terén. Ne každý má u domova běžeckou dráhu nebo krásnou lesní cestu. Běhání po betonu a tvrdém povrchu se nedoporučuje z hlediska poškozování kloubů. Běžecké trenažéry mají odpružení, které minimalizují nebezpečí poškozování kloubů. Někteří lidé, zejména ve velkých městech, jsou nuceni běhat po asfaltové cestě, protože v okolí bydliště jinou trasu nemají. Inhalování výfukových plynů z aut je stejným problémem jako u smogu. Navíc hrozí nebezpečí srážky dopravními vozidly.
Pro koho jsou běžecké pásy určeny?
Běžecké pásy se hodí v podstatě pro úplně každého. Profesionální sportovci je mohou používat pro udržování kondice. Rekreační běžci je uvítají v zimních měsících za nepřízně počasí. Běžící pás může být použit také jako rehabilitační pomůcka při různých onemocněních, kde je např. v rámci sekundární prevence doporučen pravidelný pohyb lékařem, přičemž nemusí jít jen o běh, ale např. u starých, nemohoucích lidí stejně dobře poslouží chůze na páse. Běžící pás je navíc výborný pomocník při hubnutí, což ocení zejména ženy, kterým budou většinou zřejmě víc vadit nepříznivé klimatické podmínky.
Jaké existují typy běžeckých pásů?
- běžecké pásy pro osobní použití
- běžecké pásy profesionální
Rozdíl je jasný. Profesionální běžecké pásy jsou dražší a větší, ale také vybavenější a odolnější. Uvažujete-li si pořídit běžecký pás domů, pro tento účel jsou profesionální běžecké pásy zbytečné a to z hlediska nadměrných rozměrů a vysoké ceny. Ale pokud jste náročný uživatel, můžete sáhnout v případě zájmu i po této variantě běžícího pásu.
Běžecké pásy dále můžeme rozdělit dle základních kritérií na:
- bezmotorové běžecké pásy
- běžecké pásy s motorem
Bezmotorová varianta běžeckého pásu je nejlevnější, využívá čistě mechanického principu a zátěž nastavujeme pomocí magnetického odporu. Běžecké bezmotorové pásy jsou méně robustní a pro uživatele je u této varianty hlavní nízká cena. Výhodou je také nižší hlučnost. Bezmotorové pásy jsou určené spíše pro chůzi, pro intenzivní běh bych je nedoporučoval. Běžecké pásy s motorem jsou pochopitelně výhodnější, umožňují lepší simulaci reálného pohybu, intenzivní běh a jednodušší automatizaci.