Házená - sport řeckých hrdinů
Všichni už jste určitě slyšeli o házené, věděli jste ale, že první zmínky o házené pochází už z období kolem roku 600 př. n. l.? Házená byla populární hlavně v minulém století, i dnes se ale těší velké oblibě a můžeme ji vidět i na olympijských hrách. Jak vlastně házená vznikla a jak se hraje? Troufnete si před přečtením článku otestovat své znalosti o házené?
Historie házené v kostce
První zmínky o hře nejblíže podobné házené jak ji známe dnes, najdeme již kolem roku 600 př. n. l. v pověsti Odysea. Další zmínku o předchůdci házené můžeme najít ve středověku, kdy tato hra byla velmi oblíbenou aktivitou dvorních dam a rytířů.
Průkopníkem házené jako oficiálního sportu byl dánský sportovní šermíř, střelec a držitel tří olympijských medailí z Letních olympijských her 1896 v Athénách Holger Nielson. V roce 1906 vydal Nielson prvního Průvodce házenou, který tvoří základ pro pravidla hry dodnes. Původní motivací pro vznik házené byl pro Neilsona a jeho studenty nedostatek prostoru v tělocvičně pro hraní fotbalu. Aby se zamezilo poničení míčů, přišli na způsob, jak hrát za použití rukou místo nohou. Hra se ujala a v roce 1972 se poprvé objevila na olympijských hrách.
Druhy házené
Není házená, jako házená. V průběhu let vzniklo hned několik variant tohoto sportu, které se od sebe navzájem více či méně liší. Mezi hlavní tři typy házené patří:
- Klasická házenáJe mezinárodně uznávanou variantou sportu. Hraje se převážně v hale, proti sobě hrají sedmičlenné týmy. Hřiště je menší než pro jiné druhy házené. Její oficiální vznik se datuje k roku 1917. Tato varianta hry je také olympijským sportem.
- Velká házenáJe varianta hry, kdy proti sobě hrají 11členné týmy, i hřiště je tedy o něco větší, přibližně 90 x 55 metrů. Je populární v Evropě, především v Německu, Nizozemsku, Polsku nebo Švýcarsku. Velká házená může být považována za předchůdce klasické házené, která je dnes nejrozšířenější. Poslední MS ve Velké házené proběhla v roce 1975, dnes je spíše rekreační variantou.
- Národní házenáNeboli také česká házená, se oproti klasické házené hraje venku. Nejpopulárnější byla během 2. světové války, což způsobilo, že byla československá házená po válce mezinárodně uznávaným sportem a málem se stala podkladem pro mezinárodní pravidla házené.
Jak že se ta házená hraje?
Podívejme se, jak se hraje klasická házená. Rozložení hřiště o velikosti 20 x 40 metrů připomíná fotbal, kdy jsou na kratších stranách hřiště umístěny branky. Oblast 6 metrů kolem branek neboli tzv. brankoviště, je vyhrazena pouze pro brankáře. Ostatní hráči obou týmů nesmí do brankoviště vstoupit.
Týmy se skládají z 3 obránců, 3 útočníků a brankáře. Maximálně může být v jednom týmu 16 hráčů, kteří se během hry střídají. Házená se hraje na dva poločasy, 2 x 30 minut takzvaného hrubého času, hra může být tedy pozastavena pouze rozhodčím. Délka hry je stejná pro všechny tři typy házené.
Míč v házené je povoleno odehrát pouze rukama, pažemi, hlavou, trupem a stehnem. Do míče je zakázáno kopat, výjimku má však brankář, který může míč odrazit i nohama od kolen níže. S míčem může udělat hráč maximálně 3 kroky a může jej držet maximálně 3 sekundy. V tomto ohledu se podobá spíše basketbalu.
Body týmy získávají hozením míče do branky protihráče. Cílem hry je poté samozřejmě získat co nejvíce bodů. :)
Proč zkusit házenou
Házená přispívá k posílení celého těla, spojuje prvky z atletiky, gymnastiky a míčových sportů. Je velmi oblíbeným sportem pro děti, jelikož mimo sportovních benefitů klade důraz také na týmovou spolupráci, soustředění a rozhodovací schopnosti. K tomu, abyste začali hrát házenou vám navíc stačí jen sportovní oblečení a házenkářský míč.