mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Výprodej PŘEDVÁNOČNÍ SLEVY

Jak má vypadat kimono a karatistický pás

Úvod

Abychom vám pomohli s výběrem vašeho kimona, připravili jsme pro vás dva články, které vám nastíní základní problematiku týkající se výběru. V této části se podíváme na to, co to vůbec kimono je a jak by mělo správně vypadat. Kromě toho zde naleznete informace o tom, jak by měl vypadat karatistický pás a jak správně vybrat jeho velikost.

Co je to kimono a jak by správně mělo vypadat?

Karate bojovníci trénují a zápasí v úboru, který se nazývá karate-gi. Tento úbor se také poněkud nesprávně označuje kimono. Kimona pro karatisty se vyrábějí z pevných textilních materiálů, obvykle se jedná o bavlněný materiál. Tento úbor má dvě základní části, skládá se z kalhot a z blůzy.

Pevnost materiálu

Z hlediska pevnosti materiálu se doporučuje, aby kimono vážilo alespoň 10 oz (přesněji oz/m2). Oz/m2 je zkratka pro jednotku unce na metr čtvereční, která u kimona udává takzvanou plošnou hmotnost. Jednotka může být udávána také v gramech na metr čtvereční. Kimona o zmíněné hmotnosti lépe drží svůj tvar a mají vyšší životnost. Kimona lehčí, o plošné hmotnosti 7 - 8 oz/m2 jsou vhodná spíše pro teplá letní období, neboť nejsou tak robustní.

Kvalita materiálu

Nejlepšími materiály pro kimono jsou jemné a příjemné látky, hustě tkané a hladké. U kvalitních kimon se aplikuje také takzvaná apretace, což je speciální technologický postup zajišťující lepší vlastnosti materiálu.

Srážení materiálu kimona

U kimon se při výrobě provádí také takzvaná sanforizace, což je kontrolované kompresivní srážení textilií z celulózních vláken. Jedná se o mechanický proces, kterým je dosaženo značného snížení srážlivosti látky při praní. Textilie se pěchuje na speciálním stroji v podélném a příčném směru za současného působení vlhkého vzduchu, což může zajistit velikost srážlivosti pod 2 procenta. Levnější varianty bez této technologie mohou mít srážlivost nad 5 procent. K takovým kimonům sáhnou spíše začátečníci, karatisté ne zatím úplně přesvědčení a obecně sportovci, kteří se nehodlají tomuto sportu věnovat natolik intenzivně s cílem ušetřit. Požadavek sanforizace u svého kimona doporučujeme profesionálům a přesvědčeným karatistům, kteří vědí, že se karate budou věnovat dlouhodobě a intenzivně. Pokud se začátečník časem zlepší, může si pořídit dražší kimono se sanforizací. Je však třeba poznamenat, že tato technologie prodraží výrobek jen asi o 10 procent, byla patentována Američanem Sanfordem Cluettem.

Je třeba počítat s tím, že se kimono samozřejmě až na výjimky o něco málo srazí, zejména to platí u levnějších začátečnických kimon, které nemají sanforizaci. Toto srážení však není tak markantní, jak se často udává (tedy například o deset centimetrů). Dodržujete-li uvedený postup pro ošetření kimona, který zahrnuje praní na 30 stupňů bez aviváže a používání sušičky, bude se kimono srážet jen velmi pozvolna a nemusíte tak mít z tohoto hlediska velké obavy. Je třeba mít na paměti, že k tomuto srážení často také přispívá rychlý růst dětí, k čemuž někteří rodiče zapomínají přihlédnout.

Správný vzhled kimona

Blůza

Blůza kimona má vepředu dva cípy, které se na boku přivazují tkanicemi. Tkanice umožňují kimono upevnit, což karatistovi umožňuje nosit karatistický pásek, který je nedílnou součástí výbavy, volněji. Někteří bojovníci však tkanice neupevňují vůbec a kimono mají upevněno pouze pomocí pásu. Límec kimona, kterému se říká léga, má šířku 4 - 5 centimetrů. Je složen z více vrstev s prošíváním. To proto, aby držel svůj tvar. Vrstvy jsou obvykle čtyři. Kvalitní kimona mají obvykle všechny okraje blůzy ukončeny 4 centimetry širokou záložkou s mnohonásobným prošitím, obvykle pětinásobným.

Opasek

Blůza se v pase převazuje takzvaným obi, což znamená pás na kimono. Pás má barevné provedení, které označuje nejvyšší dosažený technický stupeň karatisty. Konce tohoto opasku leží volně na břiše pod uzlem. Oba konce mají být stejně dlouhé, neměly by však viset přes kolena. Opasek nebývá součástí kimona a je nutno jej kupovat samostatně. Opasek má také specifický způsob vázání, který se dozvíte od svých trenérů nebo můžete postup vyhledat na různých internetových stránkách.

Jak vybrat správnou velikost opasku na kimono

Co se týče výběru správné velikosti opasku, můžete si jeho správnou délku určit výpočtem podle svých tělesných proporcí. Tento výpočet je: 2 x obvod pasu v centimetrech + 2 x požadovaná délka konců pásku v centimetrech (hodnota požadované délky opasku obvykle činí 20 - 40 centimetrů, kterou tedy násobíme ještě dvěma) + 15 (jedná se o přídavek pro uzel v centimetrech) = požadovaná celková délka opasku. Výrobci opasků pro karate také uvádějí doporučené hodnoty délky opasku podle vaší výšky v centimetrech, jak můžete vidět v následující tabulce:

Tabulka: Doporučená délka karate opasku dle tělesné výšky karatisty v centimetrech

Výška karatisty

100

110-130

130-140

140-150

150-170

170-180

180-190

190-210

Doporučená délka opasku

180

200-220

220-240

240-260

260-280

280-300

300-320

320-340



Kalhoty

Kimono kalhoty jsou v pase vybaveny šňůrkou, která prochází v nich vyvedeným tunýlkem. Provázek se zavazuje zepředu. Kromě toho jsou kalhoty pro karate opatřeny dvěma poutky pro uvázání, levnější varianty mohou mít pouze jedno poutko. Kalhoty ke kimonu mají také obvykle velký úhel v rozkroku, což napomáhá k vysoké pohyblivosti karatisty, zejména při kopech. Rozkrok má navíc příčné švy, které zvyšují pevnost materiálu a zabraňují roztržení kalhot.

Přečtete si také druhý článek týkající se výběru kimona

Jak vybrat kimono pro karate a jak o něj pečovat

Nebo přejděte rovnou do kategorie Kimona na našem e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se