Simona KRAINOVÁ - ambasadorka MASTERSPORT.cz⏩
mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jak vybrat brankářské fotbalové rukavice

V 60. a 70. letech proslulí brankáři nechytali v rukavicích vůbec, dnes však jsou brankářské rukavice nedílným standardem ve výstroji každého fotbalového brankáře. Jejich účelem je chránit brankářovy prsty a ruce před zraněním. Moderní rukavice, které se dnes vyrábějí z různých syntetických materiálů s výhodnými vlastnostmi, jsou prodyšné a dobře odvádějí pot.

Brankářské rukavice dále obalují kůži rukou latexovou vrstvou, což zajišťuje zmírnění síly střely, která by jinak působila přímo na kůži. Brankářské rukavice také svým zdrsněným povrchem na dlaních a prstech usnadňují chytání a držení míče.

Pouze správně vybraná rukavice vám zajistí maximální ochranu a komfort při chytání, je proto dobré výběr brankářských rukavic zbytečně nepodceňovat. Při výběru brankářských rukavic se musíme zaměřit na velikost, ochranné prvky rukavic a jejich typ. Dále je nutno zhodnotit, v jakých podmínkách budeme s rukavicemi chytat. Jiný typ rukavic bude vhodný do deštivého a vlhkého počasí, jiný do sucha a do hal.

Velikost brankářských fotbalových rukavic

Velikost vašich brankářských rukavic je zásadním parametrem výběru, jen rukavice o správné velikosti vám mohou zaručit deklarovanou maximální ochranu a komfort při nošení. Velikost brankářských rukavic se určuje podle obvodu ruky v jejím nejširším místě bez palce v cm. Tento obvod si změříme krejčovským metrem tak, že si obvážeme ruku v jejím nejširším místě od dlaně přes hřbet zpět na výchozí místo. Na základě tohoto obvodu jsou doporučeny dané velikosti rukavic, následující tabulka uvádí tyto doporučené hodnoty:

Tabulka 1: Velikost rukavic podle obvodu dlaně

Obvod dlaně (cm)

11,6

13,6

15,6

17,6

19,6

21,6

24,7

26,7

29,2

31,8

Velikost rukavice

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12Vybírejte velikost podle obvodu v tabulce, který se nejvíce blíží vašemu naměřenému obvodu.

Druhou možností, jak určit velikost vaší brankářské fotbalové rukavice, je podle délky natažené dlaně v nejširším místě v cm. Měříme na natažené dlani od místa, kde začíná palec po konec dlaně. Následuje tabulka velikostí na základě délky dlaně v cm:

Tabulka 2: Velikost rukavic podle délky dlaně

Délka dlaně (cm)

11,6

13,6

15,6

17,6

19,6

21,6

24,7

26,7

29,2

31,8

Velikost rukavice

do 6

6 - 6,5

6,5 - 7

7 - 8

8 - 9

9 - 9,5

9,5 - 10

10 - 11

11,5 - 12

od 12Ochranné prvky brankářských fotbalových rukavic

Moderní brankářské rukavice na fotbal disponují řadou ochranných prvků. 1Stěžejní je vybrat rukavice, které tyto ochranné prvky opravdu mají. Mezi zmíněné ochranné prvky patří například tlumící ochranné prvky na dlaních a zápěstí ruky.

Brankářské rukavice zajišťují pokrytí dlaní a prstů různě silnou vrstvou latexu nebo jiného funkčního syntetického materiálu, který tak zajišťuje ochranu při chytání, jelikož zmírňuje sílu, která působí na kůži při chytání střel. Tato několik milimetrů silná vrstva také usnadňuje chytání a držení míče a zabraňuje jeho vyklouznutí. Tloušťka ochranného materiálu uváděná v milimetrech určuje spolu s dalšími parametry cenu rukavic. Brankářské rukavice svou konstrukcí zabraňují také zlomení prstů při chytání prudších střel a zároveň zvyšují kontrolu míče pomocí prstů a dlaní.

Cena za brankářskou rukavici

Ceny brankářských rukavic se pohybují v rozmezí od několik set do několika tisíc korun. Lze sehnat rukavice již za cenu kolem 200 Kč, nejdražší profesionální brankářské rukavice mohou stát i přes 3 000 Kč. Do brankářských rukavic je vhodné spíše zainvestovat, jelikož vám poskytují ochranu rukou a prstů. Nicméně se řídíme také využitím, rekreační hráč, který bude chytat občas, si vystačí i s nejlevnější variantou, pokud je dostatečně kvalitní. Profesionální hráč a častěji chytající sportovec zainvestuje raději výrazněji.

Typ brankářských fotbalových rukavic

Typ rukavic určuje způsob jejich využití, to znamená, že se řídíme podle podmínek, za jakých budeme chytat. Mezi tyto podmínky patří povrch a počasí. Na tvrdší povrchy jako je například umělá tráva, škvára a beton jsou určeny rukavice vyrobené z odolnějších materiálů. Dále se vyrábějí také rukavice určené do zimy, do mokra a do suchých podmínek. Vybírejte proto brankářské rukavice, které mají deklaraci použití dle vašich požadavků. Brankáři také používají jiné rukavice na tréninky, kde se tyto více opotřebují, a zvláštní rukavice na zápas, obvykle dražší.

Vlastnosti jednotlivých typů brankářských fotbalových rukavic

Použitý syntetický materiál rukavic je ovlivňován klimatickými podmínkami, deštěm, mokrem, suchem a podobně. Proto je nutno zakoupit rukavice určené do daných klimatických podmínek.

DP3

Přilnavost za sucha

Moderní brankářské rukavice zajišťují dobrou přilnavost za sucha díky speciálním adhezním vlastnostem pěny. Dlaňový materiál je ovlivněn klimatickými podmínkami a do suchého počasí je tak použito speciálního složení syntetického pěnového materiálu.

Přilnavost za mokra

Rukavice do mokrých podmínek mají měkčí dlaňový materiál s otevřenějšími póry, které absorbují vodu.

Odolnost proti oděru

Latexová několikamilimetrová vrstva je citlivá na oděr při kontaktu rukavic s míčem a s tvrdým povrchem. Na tvrdé povrchy jsou proto určené rukavice se silnější latexovou vrstvou. Silnější latexová vrstva znamená vyšší životnost a také cenu brankářských rukavic.

Pružnost

Dlaňový materiál by měl zajišťovat dostatečné odpružení. Hustší a silnější vrstva dlaňového materiálu zajišťuje vyšší tlumení síly působící na ruce po dopadu míče.

Údržba brankářských fotbalových rukavic

K údržbě brankářských rukavic existují různé speciální přípravky, které dobře odstraňují nečistoty, a zároveň zvyšují přilnavost materiálu na dlani a prstech. Pravidelné používaní těchto přípravků, jako je například šampon na brankářské rukavice, prodlužuje životnost a zlepšuje funkčnost vašich rukavic.

Přečtete si také další články týkající se fotbalu a výběru fotbalové výstroje?

Vše o fotbalu

Výběr fotbalového míče

Jak vybrat fotbalovou branku

Jak vybrat fotbalové chrániče

Nebo přejděte do kategorie fotbal v našem e-shopu

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se