Simona KRAINOVÁ - ambasadorka MASTERSPORT.cz⏩
mastersport.cz
596 633 216
Přihlásit
/
Registrace
Stolní tenis Parkour Výprodej

Jednoruční činky (jednoručky) pro domácí posilování

Jednoruční činky jsou naprostým základem a nástrojem první volby pro posilování. Nízká pořizovací cena a obrovské množství různých variant, jak tento nástroj pro posílení svalů využít, z nich dělá bezkonkurenční posilovací pomůcku.

V tomto článku si shrneme některé informace k činkám s vyšší váhou, které využijí sportovci pro silové cvičení. Lehké činky pro dynamický typ cvičení byly probrány v článku o činkách pro ženy, informace z něj mohou využít také gymnasté nebo atleti, kteří budou potřebovat cvičit aerobním, dynamickým způsobem. I když je daný článek věnován ženám, obecné zákonitosti platí pro všechny.

Základní aspekty rozlišení mezi aerobním, dynamickým a anaerobním, silovým cvičením je vysvětleno v článku o činkách pro ženy nebo také v úvodním článku o činkách obecně.

Co se dočtete dále v článku?

Proč jednoruční činky?

Zajisté jste mohli zaznamenat, že pokud zabrouzdáte na různé odborné servery týkající se posilování, většina cviků je tam uvedena zejména s použitím jednoručních činek. Tento fakt není jen náhodou, jednoruční činky jsou u odborné společnosti vskutku považovány za nejlepší nástroj pro posilování vůbec. Ve srovnání s velkou dvouruční činkou či stroji vám totiž jednoručky umožní provést cviky s mnohem vyšší variabilitou a větším rozsahem pohybu. Můžete se s nimi zaměřit na menší partie odděleně a postupně všechny důkladněji procvičit.

Při cvičení s většími činkami, hrazdou či strojem zapojujete více svalových skupin najednou, což je na jednu stranu i výhodné, nicméně při něm některé partie nejste schopni procvičit vůbec, a zbytek ne tak dokonale.

Výhody jednoručních činek

Co se týče výhod, u jednoruček opět platí to, co už bylo zmíněno, a to:

  • nízká pořizovací cena,
  • ušetřený čas a peníze za navštěvování posilovny.

Tyto výhody jednoruček jistě potěší nejednoho začátečníka. Ušetřené peníze tak můžeme vložit například do správné stravy, která je při cvičení velmi důležitá. Jen tak mimochodem, správná strava tvoří polovinu úspěchu.

Vybíráme jednoruční činky

Při výběru správných činek se řídíme základními parametry a zajímá nás:

  • provedení činek,
  • z jakého materiálu jsou činky vyrobeny,
  • a hmotnost činek.

Podrobněji se výběru činek věnujeme v článku 6 tipů, jak vybrat a používat činky.

Kde můžeme činky pořídit?

Činky lze pořídit v kamenných obchodech, hypermarketech a na internetu. Nevýhodou kamenných obchodů může býtvyšší cena, v hypermarketech zase nepříliš vysoká kvalita výrobku.

Nejpohodlnější způsob nákupu jednoručních činek je rozhodně prostřednictvím internetu. U činek není takový problém s nákupem bez předešlého vyzkoušení, jako třeba u bot. Jednoduše si zjistím základní parametry činek a dle preferencí si nechám zaslat požadovanou variantu, to vše z pohodlí domova.

V našem obchodě vám nabízíme možnost si činky jednoručky tímto způsobem pořídit, a co se týče vybraného sortimentu, nabízíme zboží jak pro zkušené profesionály, tak pro začínající amatéry a rekreační sportovce.

Výběr činek na e-shopu mastersport.cz

Jelikož zkušené profesionály nemá smysl poučovat o tom, jakou činku si mají pořídit, pro vás ostatní, kteří jste se s činkami rozhodli začít, si zkusíme zběžně projít naší nabídku a vypíchnout některé rady, které vám usnadní vaše rozhodování.

Na našich webových stránkách se nyní bavíme o kategoriích:

Pokud se podíváme do nabídky jednoručních činek, můžeme zde vidět lehké činky provedené na pevno bez možnosti nakládání. Těmto činkám se blíže věnuje článek o činkách pro ženy. K tomuto typu jednoručních činek přikročí, jak již bylo řečeno, také sportovci s požadavkem na dynamické cvičení.

Pokud hodláte začínat se silovým cvičením, doporučuji zvolit nakládací činky a případně další kotouče. Budete tak začínat nejprve s oholenou činkou, například pouze s jedním kotoučem, která vám pro netrénovanou ruku zajistí adekvátně nízkou váhu.

Budete-li trpěliví a s činkami pracovat poctivě a pravidelně, vaše ruce a další partie budou postupně zbytňovat a sílit, a vy budete moci přikročit k nasazování dalších kotoučů. Už jen tento proces vám může přinést skvělý pocit zadostiučinění za tvrdě oddřenou práci, další uspokojení přijde při zjištění, že vaše svaly se začínají zvětšovat a rýsovat, a vy se najednou cítíte skvěle a ve formě.

činka Master 10 kgČinka Master 10 kg

Na e-shopu je velký výběr nakládacích činek, jako je například činka Master 10 kg. Činka je vhodná pro jakéhokoliv začátečníka. Lze začít na 3 kg nebo 5 kg a zvýšit zátěž postupně až na 10 kg. Pokud to ani v budoucnu nebude stačit, není problém pořídit si další kotouče zvlášť, a hmotnost dále navýšit. Činka je provedena ze slitiny ocele, konkrétně se jedná slitinu chromovou. Jde v podstatě o nesmrtelný materiál.


Činka MASTER 15 kgČinka MASTER 15 kg

Náročnější uživatel, který ví, že se chce posilování věnovat intenzivně a dlouhodobě, přikročí rovnou k variantě činky Master 15 kg. Jedná se o totožnou činku jako činka Master 10 Kg, rozdíl v ceně je dán pouze vyšší hmotností, které můžeme na konci dosáhnout. Tato varianta je určena také pro profesionály a zkušenější uživatele, záleží na stupni vaši motivace, zda začnete právě s touto.


Sada činek Sedco 2 x 7,5 kgSada činek

Dále v nabídce vidíme sady činek v kufříku nebo bez kufříku, což je velmi dobrá volba pro svou vysokou variabilitu. Jak vidíme, závaží si můžeme měnit po menších jednotkách a začít i například s pouhým 1 kg a postupně zvyšovat třeba i po 0,5 kg. Jistě nás hned napadne, že by tuto možnost mohla využít také žena. Tento nákup je tak vhodný například pro zákazníky, kteří by chtěli činky využívat nejen silově, ale také pro různá dynamická cvičení. Ideální řešení pro pány, jejichž ženy by doma také rády s činkami začaly. Ženy mohou využít nižší hmotnosti, páni si postupně navyšují vyšší váhu do maxima, jak bylo uvedeno výše. Výhodou je, že tak nemusíte pořizovat zvlášť činky pro oba, jednoduše si navzájem propůjčíte jednu sadu.

Sada činek v kufru 50 kgSada činek v kufru 50 kg

Varianta sada činek v kufru 50 kg nám v podstatě umožní zřídit si takovou soukromou domácí posilovnu. Vidíme, že tato naše sada obsahuje i obouruční tyč. Sada nabízí mnoho možností, od poskládání si činek lehkých, což využijí ženy pro cvičení dynamické, či aerobic, až veškeré možnosti silového posilování a kulturistiku, například klasický bench press s obouruční činkou s maximálními váhami, pokud si k tomu pořídíte nebo vyrobíte správnou lavici.

Přečtěte si také:

6 tipů, jak vybrat a používat činky

Činky pro ženy

Činky jednoručky - jak vybírat, jak cvičit

Činky kettlebell - proč začínají být tyto činky tolik oblíbené

nebo přejděte rovnou k výběru jednoručních činek v e-shopu.

Chceš mít dopravu od 2 000 Kč ZDARMA? Vstup do MASTER SPORT active!
Zaregistrovat se